"Pogoda pobuja się jeszcze mocno na huśtawce cyrkulacji"

Tomasz Wasilewski o pogodzie w czasie świąt
Tomasz Wasilewski o pogodzie w czasie świąt
tvn24
Tomasz Wasilewski o pogodzie w czasie świąttvn24

Z coraz większym utęsknieniem czekamy na ciepłą i słoneczną wiosnę. Ostatnie opady śniegu i deszczu ze śniegiem pogłębiły zniecierpliwienie marcową pogodą.

Wprawdzie czwartek 17 marca jest w Polsce piękny, słoneczny, wyżowy, ale to tylko namiastka wiosny. W kolejnych dniach ponownie wystąpić mają opady deszczu ze śniegiem na wschodzie, północy i w centrum kraju. A w okolicach 23-24 marca rysuje się w modelach meteorologicznych tak potężna zatoka chłodu, sięgająca od arktycznych rubieży Rosji po Europę Środkową, że niejednego meteorologa dreszcz przechodzi. Bo na termometrach możemy nad ranem zobaczyć jeszcze -10 st. C. Pojawić się może śnieg.

Im bliżej tym łagodniej

Dopiero na ostatnie dni miesiąca, w tym na Święta Wielkanocne, wyliczenia modeli meteorologicznych są łaskawsze. Temperatura ma popołudniami przekraczać już 10 st. C. Wyższej temperaturze mają jednak towarzyszyć opady deszczu.

Wszystko może się jeszcze zmienić - spokoju w polu barycznym nie widać, co oznacza, że pogoda pobuja się jeszcze mocno na huśtawce cyrkulacji. Obecnie panuje termiczne przedwiośnie, z temperaturą średnią dobową powyżej 0 st. C i poniżej 5 st. C. Wiele wskazuje na to, że marzec w Polsce będzie dość typowy w charakterystykach statystycznych, z temperaturą w normie. Niemcy wyliczyli już, że marzec do tej pory był u nich chłodniejszy niż luty.

Więcej dnia, ale ciepła mniej

Dobrze, że chociaż dnia przybywa. Smutno tylko, że do tej pory temperatura maksymalna osiągnęła najwyżej 14 st. C w Przemyślu i Zamościu 6 marca po południu. W ciepłej zwykle stolicy Dolnego Śląska, Wrocławiu, najcieplej było 5 marca, gdy odnotowano 11 st. C. W Szczecinie na krańcach zachodnich Polski temperatura swoje maksimum osiągnęła 4 marca, wzrosła do 10 st. C.

Chłód w marcu to nic dziwnego, ale miesiąc ten miał już w swej historii lepsze wyniki - rekord ciepła dla marca wynosi 25,6 st. C. Został odnotowany 21 marca 1974 roku w Nowym Sączu.

Niewiadome i przypuszczenia

A co czeka nas w tym roku w poniedziałek 21 marca, w pierwszy dzień kalendarzowej wiosny? W świetle dzisiejszych materiałów prognostycznych tego dnia ma być pochmurno z przejaśnieniami i opadami deszczu, na wschodzie kraju deszczu ze śniegiem i mokrego śniegu do 1-2 cm. Temperatura po południu wrosnąć ma do około 3 st. C na północnym-wschodzie, 6 st. C w centrum i 8 st. C na południowym zachodzie kraju. Bywało lepiej!

W roku 2014 pierwszego dnia wiosny temperatura po południu wzrosła do 23 st. C we Wrocławiu., 22 st. C w Warszawie, 21 st. C w Szczecinie, 18 st. C w Gdańsku i 16 st. C w Łebie.

Ale bywało i gorzej - w roku 2003 temperatura maksymalna 21 marca wyniosła zaledwie -2 st. C w Suwałkach, -1 st. C w Łodzi, 1 st. C w Poznaniu i i 3 st. C w Szczecinie, a rano mróz rzędu -8 st. C, -6 st. C ściął cały kraj.

Nieprecyzyjne ocieplenie

Po umiarkowanie chłodnym pierwszym dniu wiosny ocieplenie ma przyjść na święta. W związku z tym, że trwać ma tylko jakieś 2-3 dni, to trzeba liczyć się zarówno z przesunięciami się w czasie tego ciepłego epizodu, jak i w wartościach temperatury. Na początku kwietnia Polskę ma objąć zatoka chłodu, przesuwająca się znad Atlantyku na wschód, więc znowu chłodno.

Liczące prognozy na najbliższe pół roku superkomputery amerykańskiej NOAA (Narodowa Administracja Oceanu i Atmosfery) szacują, że począwszy od kwietnia do czerwca temperatura średnia miesięczna będzie w Polsce poniżej normy lub w normie. Tym samym NOAA zakłada, że po typowym dla naszego klimatu "kwietniu-pletniu", maj i czerwiec mogą być chłodne. Do tego z opadami powyżej normy, więc wilgotne.

Prognoza odchylenia temperatury średniej miesięcznej od normy wieloletniej w kwietniu (pola niebieskie odchylenie do -1 st.) NOAA
Prognoza odchylenia temperatury średniej miesięcznej od normy wieloletniej w maju (pola niebieskie odchylenie do -1 st.) NOAA
Prognoza odchylenia temperatury średniej miesięcznej od normy wieloletniej w czerwcu (pola niebieskie odchylenie do -1 st.) NOAA

Zastanawiające jest skąd ten chłód w prognozach, skoro początek 2016 roku, szczególnie styczeń, był w skali globu najcieplejszy w historii pomiarów meteorologicznych. Klimatolodzy uważają, że słabnące już zjawisko El Nino podniosło temperaturę miesięcy zimowych i może kształtować warunki atmosferyczne na globie jeszcze do wczesnego lata. Mamy więc pełne prawo oczekiwać, że temperatura do czerwca będzie powyżej normy lub co najmniej w normie.

Nieobecność "dziewczynki" to ciepło

Według meteorologów z brytyjskiej służby meteorologicznej Met Office, cały rok 2016 ma być równie ciepły, bądź cieplejszy od gorącego, rekordowego 2015 roku. O ile jesienią nie pojawi się La Nina, czyli chłodna faza na Pacyfiku. Chłodniejsze od normy wody Pacyfiku wpłynęłyby na globalną temperaturę, obniżając ją. Zjawisko to prognozują z kolei amerykańscy klimatolodzy z NOAA, którzy zaobserwowali, że zwykle po silnym "dzieciątku" pojawia się silna "dziewczynka".

Wygląda na to, że spokoju w pogodzie nie będzie. Na razie czekamy na termiczną wiosnę, kiedyś w końcu musi przyjść...

Autor: Arleta Unton-Pyziołek / Źródło: TVN Meteo

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Gdzie jest burza? W środę 21.05 w części Polski grzmi, lokalnie zaczyna padać silniejszy deszcz. Śledź aktualną sytuację pogodową w kraju na tvnmeteo.pl.

Gdzie jest burza? Miejscami pada grad, silnie wieje

Gdzie jest burza? Miejscami pada grad, silnie wieje

Aktualizacja:
Źródło:
tvnmeteo.pl

W nadchodzących dniach nad Polską wędrować mają różne masy powietrza - od tych ciepłych po chłodne i wilgotne. Nic zatem dziwnego, że aura w naszym kraju będzie zmienna. W najcieplejsze dni na termometrach zobaczymy nawet 22 stopnie Celsjusza, a w te najchłodniejsze temperatura nie przekroczy 16 stopni.

Pogoda na 5 dni. Przed nami ochłodzenie, ale na horyzoncie widać trochę ciepła

Pogoda na 5 dni. Przed nami ochłodzenie, ale na horyzoncie widać trochę ciepła

Źródło:
tvnmeteo.pl

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej (IMGW) ostrzega przed burzami, którym miejscami będą towarzyszyć silne opady deszczu. Żółte alarmy obowiązują w dziesięciu województwach. Sprawdź szczegóły.

Burze z gradem i silnym deszczem. Ostrzeżenia dla 10 województw

Burze z gradem i silnym deszczem. Ostrzeżenia dla 10 województw

Źródło:
IMGW

Za nami trzy koszmarne tygodnie maja. Średnia temperatura maksymalna dla Warszawy wynosi na dziś zaledwie 14,6 stopnia Celsjusza, podczas gdy średnio w maju osiąga około 19-20 stopni Celsjusza. Po pierwszych ciepłych dniach maja, które napompowały tę wartość, notujemy nieubłagany spadek. Wiry niżowe, nurkujące z rejonów podbiegunowych nad wschodnią i środkową Europę, wtłoczyły kolejne porcje zimnego powietrza w nasz rejon, zamieniając maj w marzec.

Upał po koszmarnie zimnym maju? Co mówią prognozy

Upał po koszmarnie zimnym maju? Co mówią prognozy

Źródło:
TVN24+

Po raz pierwszy naukowcy zaobserwowali zdarzenie rozerwania pływowego gwiazdy (ang. tidal disruption event, w skrócie TDE) przez masywną czarną dziurę znajdującą się daleko od centrum galaktyki. Co ciekawsze, niezwykły układ oddalony o 600 milionów lat świetlnych od Ziemi zawiera nie jedną, a dwie supermasywne czarne dziury.

Po tej galaktyce krąży wyjątkowo rzadka czarna dziura

Po tej galaktyce krąży wyjątkowo rzadka czarna dziura

Źródło:
PAP, University of California, Berkeley

W 2024 roku bezpowrotnie straciliśmy 6,7 miliona hektarów dziewiczych lasów tropikalnych - to niemal tyle, ile wynosi powierzchnia całej Panamy. Jak wynika z opracowania Global Forest Watch, to rekordowy wynik, najwyższy od co najmniej 20 lat.

Lasy znikają w tempie 18 boisk piłkarskich na minutę. "Czerwony alert dla świata"

Lasy znikają w tempie 18 boisk piłkarskich na minutę. "Czerwony alert dla świata"

Źródło:
PAP

Mieszkańcy południowo-wschodnich regionów Australii zmagają się z ekstremalną powodzią. W niektórych miejscach w ciągu dwóch dni spadła ilość wody odpowiadająca pięciu miesiącom opadów. Media informują o tysiącach osób odciętych od świata i czekających na pomoc ratowników.

Szukają schronienia na dachach. Wielka woda odcina miasta

Szukają schronienia na dachach. Wielka woda odcina miasta

Źródło:
ABC News, The Guardian, Reuters

Pan Szymon z Władysławowa (województwo pomorskie) we wtorek wybrał się do Wejherowa. Pod tamtejszym szpitalem miał okazję podziwiać dwa białe daniele.

Zawiózł kolegę do rodzącej żony, jego oczom ukazał się widok jak z bajki

Zawiózł kolegę do rodzącej żony, jego oczom ukazał się widok jak z bajki

Źródło:
Kontakt24

Fale upałów nie odpuszczają w Meksyku. W wielu stanach temperatury sięgają ponad 40 stopni Celsjusza, a skutki są tragiczne - od początku roku potwierdzono już sześć zgonów i 400 przypadków udaru słonecznego. Służby meteorologiczne i sanitarne apelują o ostrożność.

Sześć ofiar śmiertelnych fal upałów, kilkaset przypadków udaru

Sześć ofiar śmiertelnych fal upałów, kilkaset przypadków udaru

Źródło:
Reuters, tvn24.pl

Naukowcy ostrzegają: ponad trzy i pół tysiąca gatunków zwierząt jest zagrożonych globalnym ociepleniem. Jak wynika z analiz badaczy z Uniwersytetu Stanowego Oregonu, w dużej mierze dotyczy to gatunków morskich.

"Stoimy u progu egzystencjalnego kryzysu dzikich zwierząt na Ziemi"

"Stoimy u progu egzystencjalnego kryzysu dzikich zwierząt na Ziemi"

Źródło:
PAP

Pogoda na dziś. W środę 21.05 niebo spowiją chmury, pojawią się opady deszczu oraz burze. Lokalnie może sypnąć gradem. Termometry pokażą w całym kraju 20-22 stopnie.

Pogoda na dziś - środa 21.05. Zagrzmi i popada, ale będą 22 stopnie

Pogoda na dziś - środa 21.05. Zagrzmi i popada, ale będą 22 stopnie

Źródło:
tvnmeteo.pl

Władze włoskiego regionu Umbria stworzyły na jeziorze Trazymeńskim sztuczną, pływającą wyspę wyłapującą gatunek podobnych do komarów owadów. Owady te od lat są utrapieniem okolicznych mieszkańców i przybywających w ten rejon turystów.

Włochy mają nową "wyspę". Z powodu owadów

Włochy mają nową "wyspę". Z powodu owadów

Źródło:
PAP, ANSA, tvn24.pl

Załoga misji Axiom-4 (Ax-4), w tym Polak Sławosz Uznański-Wiśniewski, poleci na Międzynarodową Stację Kosmiczną (ISS) w nowej kapsule Dragon - przekazała Sarah Walker z firmy SpaceX Elona Muska.

Polak poleci na orbitę w nowej kapsule Dragon

Polak poleci na orbitę w nowej kapsule Dragon

Źródło:
PAP

Gwałtowne burze nawiedziły w nocy z poniedziałku na wtorek południowe departamenty Francji. W wyniku gwałtownej aury co najmniej trzy osoby zginęły, a dwie są poszukiwane - przekazała francuska żandarmeria. Służby wprowadziły pomarańczowy poziom alertu pogodowego, drugi najwyższy w skali zagrożenia. Niebezpieczna aura ma utrzymać się nad regionem także dzisiaj.

Strumyk wezbrał i porwał samochód. Nie żyje para

Strumyk wezbrał i porwał samochód. Nie żyje para

Aktualizacja:
Źródło:
sudouest.fr, tvnmeteo.pl

Temperatura maksymalna na Grenlandii była w poniedziałek wyższa niż w Polsce. Termometry w południowej części wyspy pokazały prawie 20 stopni Celsjusza. Jeszcze cieplej jest na Islandii, gdzie niedawno padł majowy rekord temperatury.

Na Grenlandii cieplej niż w Polsce, na Islandii padają rekordy

Na Grenlandii cieplej niż w Polsce, na Islandii padają rekordy

Źródło:
IMGW, Copernicus, tvnmeteo.pl

Gromy dźwiękowe powstające podczas startu rakiet SpaceX mogą przypominać niewielkie trzęsienia ziemi. Jak wynika z badań amerykańskich naukowców, moment startu bywa słyszalny - lub odczuwalny - nie tylko w sąsiedztwie bazy kosmicznej. Typ gromu zależy od wielu czynników.

Starty rakiet SpaceX mogą być odczuwane jak trzęsienie ziemi

Starty rakiet SpaceX mogą być odczuwane jak trzęsienie ziemi

Źródło:
Acoustical Society of America

Organizacja non profit CEEW opublikowała we wtorek niepokojący raport. Wynika z niego, że blisko 60 procent indyjskich dystryktów, zamieszkanych przez trzy czwarte ludności kraju, jest narażonych na wysokie lub bardzo wysokie ryzyko związane z ekstremalnymi upałami. Rosnąca temperatura powietrza i wilgotność względna mogą negatywnie wpłynąć na zdrowie mieszkańców Indii.

Niepokojący raport o ekstremalnych upałach

Niepokojący raport o ekstremalnych upałach

Źródło:
Reuters, ceew.in

Piorun uderzył w zaparkowany radiowóz. Moment zarejestrowała kamera bezpieczeństwa obserwującą parking przed komisariatem. Do zdarzenia doszło podczas burzy, która przechodziła w poniedziałek nad stanem Oklahoma.

Piorun uderza w radiowóz. Zobacz nagranie

Piorun uderza w radiowóz. Zobacz nagranie

Źródło:
News on 6, Newcastle Emergency Management

Ponad 700 strażaków walczy z pożarem Greer Fire, jaki wybuchł na północnym wschodzie Arizony. Do tej pory ogień strawił już ponad osiem tysięcy hektarów terenu. W regionie obowiązują lokalne stany wyjątkowe. Służby ewakuują mieszkańców najbardziej zagrożonych terenów.

Tysiące hektarów w ogniu. Ogłoszono stan wyjątkowy

Tysiące hektarów w ogniu. Ogłoszono stan wyjątkowy

Źródło:
ABC News, AZ Dept. Forestry and Fire Management

Mikroplastik może zakłócać działanie układu odpornościowego. Jak ustalili badacze z Uniwersytetu w Pittsburghu, malutkie cząstki tworzyw sztucznych, które trafią do układu oddechowego, osłabiają działanie obecnych w płucach makrofagów - komórek pochłaniających patogeny. Zaburzenia w ich pracy wpływają nie tylko na płuca.

Wdychamy je codziennie. Mogą być szkodliwe dla całego organizmu

Wdychamy je codziennie. Mogą być szkodliwe dla całego organizmu

Źródło:
PAP, American Thoracic Society

W hrabstwie Laurel w stanie Kentucky trwa sprzątanie po przejściu tornada. Żywioł wyrządził spore zniszczenia na lotnisku, które jest kluczowe dla usług transportu medycznego. Jak donoszą amerykańskie media, silny wiatr podnosił śmigłowce i rzucał nimi jak zabawkami.

Tornado zdewastowało lotnisko. Nagrania

Tornado zdewastowało lotnisko. Nagrania

Źródło:
ENEX, avweb.com, Fox Weather, lex18.com,

Burza przeszła przez francuską miejscowość Longages w departamencie Górna Garonna. Podczas wyładowań mocno sypnęło gradem. Załamanie pogody zostało uchwycone na nagraniu.

Załamanie pogody. Mocno sypnęło gradem

Załamanie pogody. Mocno sypnęło gradem

Źródło:
Reuters, Meteo France

Ulewne opady deszczu doprowadziły do powstania gwałtownych powodzi w mieście Bengaluru w Indiach. Ludzi ewakuowano z zalanych domów za pomocą pontonów. - Woda wdarła się do ponad stu domów - powiedział Neelufar Ahmad, jeden z mieszkańców.

Zalane domy i ulice. Ludzi ewakuowano za pomocą pontonów

Zalane domy i ulice. Ludzi ewakuowano za pomocą pontonów

Źródło:
Reuters, The Hindu

Za kilka dni będzie ponad 20 stopni. Jaką aurę przyniesie druga połowa maja i początek czerwca? Sprawdź autorską, długoterminową prognozę temperatury na 16 dni, przygotowaną przez Tomasza Wasilewskiego.

Pogoda na 16 dni: przyjdzie ocieplenie, ale na moment

Pogoda na 16 dni: przyjdzie ocieplenie, ale na moment

Źródło:
tvnmeteo.pl

Gorące powietrze napłynęło w weekend do południowej Hiszpanii. W Andaluzji termometry pokazały w niedzielę ponad 30 stopni.

Jest ponad 30 stopni, a ma być jeszcze więcej

Jest ponad 30 stopni, a ma być jeszcze więcej

Źródło:
ENEX, andaluciainformacion.es, europapress.es

Co najmniej sześć osób zginęło na skutek ulew, które nawiedziły południowe Chiny. W prowincji Guangdong osuwisko uszkodziło trzypiętrowy blok mieszkalny - życia trzech mieszkańców nie udało się uratować. Trwają poszukiwania jednej osoby.

Masy błota osunęły się na budynek. Tragiczny bilans ulew

Masy błota osunęły się na budynek. Tragiczny bilans ulew

Źródło:
PAP, Xinhua

Rzeka Kuiseb pojawiła się na pustyni Namib. Ciek ten rozdziela dwa różne ekosystemy - "morze piasków" na południu i kamieniste bezdroża północy. Co ciekawe, rzeka zazwyczaj pojawia się tylko na kilka miesięcy w roku, a czasami nie widać jej wcale.

Rozdziela dwa różne światy, ale znika po kilku miesiącach

Rozdziela dwa różne światy, ale znika po kilku miesiącach

Źródło:
Copernicus, NASA Earth Observatory, Gobabeb

Choroby przenoszone przez komary egipskie mogą stać się endemiczne dla Europy. Według badań niemieckich i szwedzkich naukowców, do 2060 roku na Starym Kontynencie będzie dochodziło do regularnych wybuchów epidemii dengi i czikunguni. Liczba przypadków może wzrosnąć nawet pięciokrotnie.

Choroby tropikalne coraz częstsze na południu Europy. Jeden winowajca

Choroby tropikalne coraz częstsze na południu Europy. Jeden winowajca

Źródło:
Politico, AFP, Columbia University

Wstrząsy zostały zanotowane przez sejsmometry w poniedziałek rano w południowo-zachodniej Polsce. Według USGS ich magnituda wynosiła 4,1. Co było przyczyną tej aktywności?

Trzęsienie ziemi w Polsce

Trzęsienie ziemi w Polsce

Źródło:
USGS, EMSC, KGHM, fabrykiwpolsce.pl

Co najmniej jedna osoba nie żyje, a dwie są poszukiwane w wyniku powodzi, jaka nawiedziła region Buenos Aires w Argentynie. Kataklizm wywołały ekstremalne opady deszczu. Lokalne media podały, że swoje domy musiało opuścić ponad 7500 osób.

Tysiące ewakuowanych, dwie osoby zaginione. "Nigdy nic takiego się nie wydarzyło"

Tysiące ewakuowanych, dwie osoby zaginione. "Nigdy nic takiego się nie wydarzyło"

Źródło:
CNN, Portal Montevido