W części Estonii trwa właśnie okres nazywany "piątą porą roku". To moment, w którym dla miejscowych najlepszą formą transportu, a niekiedy wręcz jedyną możliwą, jest kajak.
Estoński Park Narodowy Soomaa znajduje się w prowincjach Viljandimaa i Parnawa w południowo-zachodniej części kraju. Obszar bogaty w torfowiska, bagienne łąki i wodne kanały, zajmujący powierzchnię ponad 350 kilometrów kwadratowych znany jest z corocznych powodzi. Ten okres, przypadający każdego roku na przełomie zimy i wiosny, w Estonii nazywa się "piątą porą roku".
Większość roślinności w marcu lub kwietniu znika pod wodą. Zwykle jej poziom osiąga około trzech metrów, ale podczas największych powodzi to nawet 5,5 metra.
"Może się wydawać, że płyniemy kajakiem przez Amazonkę"
Aivar Ruukel to przewodnik kajakowy po parku, który w nim mieszka. Obecnie po raz 27. sprawuje tam tę rolę. Tereny zalane wiosną przez wodę to bowiem miejsca, gdzie można poruszać się jedynie w ten sposób.
Ruukel każdego ranka wygląda przez okno, aby sprawdzić, czy nadeszła już jego ulubiona pora w roku. - Pamiętam, jak mój ojciec mnie tu przyprowadził, gdy byłem dzieckiem. Nigdy tego nie zapomnę - mówi.
Szczegółowe trasy kajakowe opracowuje Algis Martsoo, także przewodnik po parku. Wraz z Ruukeelem prowadzą firmę oferującą wycieczki krajoznawcze po parku, dysponującą 40 kajakami. - Może się wydawać, że płyniemy kajakiem przez Amazonkę - opowiada Martsoo.
Latem po wodnych kanałach też można się poruszać, ale czas wczesnej wiosny pozwala na znacznie większy wybór tras.
Największa równina zalewowa w tej części Europy
Dlaczego dochodzi do tej "piątej pory roku"? Park Narodowy Sooma znajduje się na nisko położonym obszarze na zachodnich zboczach wyżyn Sakala. Kilka rzek na obszarze wyżyn, które kończą bieg w Parku, nie radzą sobie dużymi ilościami topniejącego śniegu w trakcie roztopów. Tylko jedna z rzek wpada do takiej, która kończy bieg w Morzu Bałtyckim.
Tak powstaje obszar zalewowy o nazwie Riisa. Zajmuje 175 kilometrów kwadratowych i jest uznawany za największą równinę zalewową w Europe Północnej.
W granicach Parku na stałe mieszka w sumie około 70 osób. Głównie to leśnicy i rolnicy, którzy nauczyli żyć się z coroczną czterotygodniową powodzią. To także ostoja wielu gatunków zwierząt. Żyją tam między innymi dzięcioły, bociany, wilki, niedźwiedzie brunatne oraz różne gatunki ryb.
Autor: ps/dd / Źródło: BBC
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock