Jesteś na diecie, która zadziałała u koleżanki, ale twój organizm nie reaguje na nią spadkiem kilogramów? Być może powodem jest to, że produkty, które służą innym, nie służą Tobie.
TVN METEO ACTIVE TO NAJBARDZIEJ WIARYGODNE INFORMACJE O ZDROWYM STYLU ŻYCIA! JAK OGLĄDAĆ TVN METEO ACTIVE?
Dieta to sprawa indywidualna. Izraelskie badanie polegające na trwającym przez tydzień codziennym pomiarze cukru we krwi 800 osób wykazało, że nawet jeśli każda z nich spożywała dokładnie taki sam posiłek, to organizm każdej z nich metabolizował go inaczej. U jednej osoby po spożyciu neutralnego produktu poziom cukru we krwi rósł ponad normę, podczas gdy u innej jego wzrost był zgodny z oczekiwaniami. To oznacza, że indeks glikemiczny, czyli średni procentowy wzrost stężenia glukozy we krwi po spożyciu, jest względny. To ważne odkrycie, ponieważ produkty o niskim indeksie glikemicznym często wykorzystywane są przy układaniu nie tylko diet odchudzających, lecz także jadłospisu dla cukrzyków.
Zdrowe okazało się szkodliwe
Jak przeprowadzono badanie? Naukowcy Eran Segal i Eran Elinav z Instytutu Nauk Ścisłych Weizmanna w Izraelu zebrali wywiad od uczestników - pytali o ich stan zdrowia, dokonywali pomiarów ciała, badali krew oraz próbki kału, mierzyli poziom cukru, a za pomocą aplikacji mobilnych monitorowali styl życia. Wszyscy ochotnicy biorący udział w badaniu jeden posiłek - śniadanie - spożywali taki sam.
Zaobserwowano, że nawet jeśli osoby badane zjadły to samo danie, poziom cukru w ich krwi nie podnosił się jednakowo. Co więcej - w przypadku niektórych osób produkty o niskim indeksie glikemicznym okazały się niebezpieczne, bo powodowały znaczny skok poziomu cukru we krwi. Przykładem przedstawianym przez badaczy była cierpiąca na cukrzycę otyła kobieta, która spożywała pomidory. Okazało się, że jej poziom cukru rósł po spożyciu zdrowego posiłku wzbogaconego o ten składnik.
Każdy jest inny
- Lekarze i dietetycy są świadomi faktu, że pacjenci różnie reagują na przepisane im jadłospisy i nie ma dwóch takich samych przypadków - zauważył Segal. - Po zapoznaniu się z zebranymi danymi przyszło mi na myśl stwierdzenie, że być może źle podchodzimy do epidemii otyłości i cukrzycy - zaznaczył Segal. - Oczywiście, istnieje grupa, której problemy wynikają ze złego sposobu odżywiania się i przejadania się, ale być może część osób z cukrzycą i nadwagą cierpi, ponieważ otrzymała złe wskazówki - podkreślił.
Autor: stella/map / Źródło: science daily
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock