W ostatnich dniach nad Polską niebo bardzo zachmurzone. Warto się na chwilę zatrzymać i trochę się tym chmurom poprzyglądać. Moje ulubione to Cumulus humilis, czyli chmury ładnej, wyżowej pogody. To piękne białe obłoczki na soczyście niebieskim niebie. Ale codziennie widujemy inne bardzo ciekawe w swej budowie chmury, chmury burzowe czyli Cumulonimbus calvus (łac. łysy) i capillatus (łac. owłosiony - z kowadłem).
Chmurę burzową można porównać do wieży, czasem wygląda jak wielkie kowadło lub grzyb. Jej wierzchołek może sięgać nawet 16 km. Wewnątrz takiej burzy odbywa się prawdziwe szaleństwo, występują w niej bowiem bardzo silne prądy wznoszące, które potrafią dochodzić nawet do kilkudziesięciu metrów na sekundę.
Chmury tego rodzaju mogą być źródłem intensywnych opadów deszczu, gradu lub śniegu i towarzyszą im zjawiskowe wyładowania atmosferyczne, błyskawice i grzmoty.
Ciekawostka
Ile wynosi temperatura wewnątrz pioruna? Aż 15 tys. st. C. Żeby to bardziej zobrazować powiem, że to więcej niż temperatura Słońca. Jak piorun uderzy w drzewo, rozrywa je na kawałki wskutek zamiany jego soków w parę. Może także zamienić piasek w bryłki szkła.
Autor: Dorota Gardias / Źródło: TVN Meteo