Wielu Polaków uskarża się na chroniczne zmęczenie. Co jest tego przyczyną i jak sobie z tym radzić? Psycholog Dorota Minta wraz z trenerem, coachem i mediatorem Krzysztofem Michałem Nowakiem mówią, co powinniśmy zmienić w naszych przyzwyczajeniach, by odzyskać energię.
TVN METEO ACTIVE TO NAJBARDZIEJ WIARYGODNE INFORMACJE O ZDROWYM STYLU ŻYCIA! JAK OGLĄDAĆ TVN METEO ACTIVE? SPRAWDŹ NUMERY KANAŁÓW!
Często czujesz się zmęczony, niewyspany i pozbawiony energii nawet po kilku godzinach snu? Dopiero co wróciłeś z urlopu, jednak nie czujesz się wypoczęty? Być może po prostu nie umiesz odpoczywać. Ten problem dotyczy wielu z nas. Chroniczne zmęczenie to typowa przypadłość Polaków.
Co wpływa na nasze samopoczucie?
Jak wymienia Krzysztof Michał Nowak, coach i trener, zmęczeni możemy być fizycznie, emocjonalnie i psychicznie. Bardzo ważne jest dbanie o wszystkie trzy sfery. Tymczasem Europejczycy bardzo często czują wypalenie - przede wszystkim zawodowe. Z tego powodu zapominają o sobie.
- Brakuje nam egocentryzmu - stwierdza Minta. - Jesteśmy przekonani, że lenistwo jest czymś złym. A to właśnie lenistwo często bywa motorem wynalazków - dodaje.
1. Sen Bardzo ważny dla regeneracji organizmu jest sen. Często nie zdajemy sobie sprawy z tego, że nasze nawyki z nim związane wpływają negatywnie na nasze samopoczucie.
- Polacy bardzo mało śpią. Ten sen jest często mało efektywny, a wielu z nas cierpi na zaburzenia snu - mówi psycholog Dorota Minta. - To sprawia, że po prostu nie umiemy odpoczywać, a co za tym idzie - jesteśmy permanentnie zmęczeni.
- Śpimy za krótko, w złych warunkach: w hałasie, przy błyskającej lampce ładującego się telefonu, co dociera do naszego mózgu i powoduje, że nie wchodzimy w głęboką fazę snu. To są takie elementy, które powodują, że się źle wysypiamy - dodaje psycholog. - Powinniśmy także zaciemnić okna, żeby spać w ciemności.
2. Niezadowolenie z pracy
Każdemu znany jest fakt, że Polacy lubią narzekać. To, że wielu z nas uskarża się na brak energii, może wynikać także z ogólnego braku zadowolenia z siebie.
Ważnym czynnikiem jest praca i nauka, która zajmuje znaczącą część naszego życia.
- To niezadowolenie z pracy w połączeniu ze słabą jakością snu i brakiem umiejętności efektywnego odpoczywania - wymienia przyczyny chronicznego zmęczenia psycholog.
3. Meczący urlop
Wbrew pozorom nasze zmęczenie nie wynika z krótkich wakacji. Okazuje się, że w zestawieniu z innymi europejskimi krajami Polacy mają najwięcej dni urlopowych i świątecznych - aż 37 dni. Niestety nie umiemy tego czasu odpowiednio wykorzystać.
- Jak wygląda Boże Narodzenie w przypadku Polki? Jest to tydzień ciężkiej pracy, wykańczającej i fizycznie, i emocjonalnie - stwierdza Minta. - Nie ma już nawet siły na odpoczynek.
Często zdarza się nam przekroczyć pewną granicę wyczerpania, kiedy to nie potrafimy już efektywnie odpocząć.
- Żeby wypocząć trzeba spędzić co najmniej dwa tygodnie na wakacjach. Dopiero po dwóch tygodniach organizm zaczyna się regenerować - mówi Nowak. - Natomiast kolejne dwa tygodnie zajmuje nam przyzwyczajenie się do pracy po urlopie.
3. Dieta i sport
Powinniśmy pamiętać także o odpowiedniej diecie. Przede wszystkim zrezygnujmy z porannej kawy i znajdźmy rano czas na chwilę wyciszenia przy energetycznym śniadaniu. To pozwoli nam rozpocząć dzień w pracy z całkiem nową energią.
- Bardzo często odpoczywamy psychicznie, angażując się w aktywność fizyczną - informuje trener.
4. Odpowiednia strategia
Pierwszym krokiem do walki ze zmęczeniem powinno być zaplanowanie odpowiedniej strategii i poznanie własnego organizmu.
- Powinniśmy zaplanować sobie zmęczenie na cały dzień. Wtedy bardzo szybko wychwycimy elementy, które są dla nas trudne, które nam nie pasują i powodują, że chodzimy sfrustrowani - mówi Nowak.
- Trzeba umieć stawiać sobie granice - dodaje Minta.
Autor: ab/map / Źródło: TVN Meteo Active