7 sposobów na zepsucie sobie zdrowia, nawet będąc na diecie

Zepsucie sobie zdrowia nawet będąc na diecie nie jest trudneShutterstock

Jeśli efekty diety są mizerne, a nasze samopoczucie dalekie od dobrego, to jasny znak, że coś robimy źle. Co? Prawdopodobnie nie dostarczamy odpowiednich ilości składników mineralnych.

TVN METEO ACTIVE TO NAJBARDZIEJ WIARYGODNE INFORMACJE O ZDROWYM STYLU ŻYCIA! JAK OGLĄDAĆ TVN METEO ACTIVE?

SPRAWDŹ NUMERY KANAŁÓW

Powodów, dla których dieta nie działa, jest w teorii tyle, ilu ludzi z tym problemem. Odżywiać się musi każda istota żywa, od pierwotniaka, przez kwiatki w doniczce stojące na Twoim parapecie, po zwierzęta. Ludzie oczywiście również. Ci ostatni, zmieniając sposób odżywiania się, zwykle kierują się jednym z trzech powodów:

- chęcią zrzucenia nadprogramowych kilogramów (ograniczając kalorie),

- potrzebą regulacją ilości spożywanych makroskładników (dieta niskowęglowodanowa, o niskiej zawartości tłuszczu lub bogatej w białka czy węglowodanów, itp.)

- względami ideologicznymi lub zdrowotnymi (dieta wegańska, wegetariańska czy bezglutenowa).

Teoria i praktyka

W teorii stosując się do zasad którejś (lub wszystkich) z powyższych diet i do ogólnych reguł zdrowego odżywiania, zaleca się kontrolowanie wagi, która wówczas powinna być właściwa dla naszego wieku i wzrostu.

W praktyce jednak często pomijane są makroelementy, czyli witaminy, minerały, kwasy tłuszczowe i aminokwasy. Badania dowiodły, że dostarczanie ich w odpowiednich proporcjach jest niezbędne, jeśli chcemy schudnąć i utrzymać wagę lub aby lepiej się czuć we własnym ciele.

Pomijany kluczowy element

- Kobietom od lat każe się liczyć kalorie, węglowodany, tłuszcze i proteiny, jeśli chcą uzyskać czy utrzymać zgrabną sylwetkę - zauważyła w rozmowie z "Harper's Baazar" Mira Calton, współautorka poczytnego w USA poradnika "The Micronutrient Miracle: The 28-Day Plan to Lose Weight, Increase Your Energy, and Reverse Disease" (tłum. Cud mikroelementów. 28-dniowy plan aby schudnąć, zyskać więcej energii i odpędzić choroby).

- Ale pomijano kwestię makroelementów - zaznaczyła. - Tymczasem nauka dostarczyła dowodów, że są niezwykle istotnym, a możliwe, że i najważniejszym "narzędziem" do cieszenia się zgrabną sylwetką i zdrowym organizmem - podkreśliła dietetyczka.

Swoje rady Calton przetestowała na sobie. W wieku 30 lat zdiagnozowano u niej ostrą osteoporozę. Kobieta, stosując się do opisanych w książce porad, w ciągu 2 lat zatrzymała rozwój choroby i wróciła do zdrowia.

Jak zrobić sobie krzywdę

Niedobór makroelementów może być przyczyną, przez którą, nawet przy najpilniej przestrzeganej diecie, efekty są mizerne, a nasze samopoczucie dalekie od dobrego. Calton wymienia 7 "sposobów" na doprowadzenie do niedoboru makroelementów.

1. Przetworzona żywność

Żywiąc się głównie wysoko przetworzonymi produktami nie ma szans na dostarczenie sobie właściwych ilości makroelementów. Są pozbawione większości cennych składników, takich jak zdrowe tłuszcze, błonnik, witaminy czy składniki mineralne.

2. Restrykcyjna dieta

Jakim cudem chcesz dostarczyć organizmowi niezbędnych ilości wszystkich substancji odżywczych będąc na diecie, w której dziennie zjeść możesz co najwyżej np. jedno jajko, kilka plasterków chudej szynki na cieniutkiej kromce pieczywa i wypić wodę lub góra jedną gorzką kawę? No jak?

3. Jedzenie niskiej jakości

Rośliny wyrosłe na słabej glebie i zwierzęta tuczone paszą byle jakiej jakości oznaczają ubogie w witaminy i składniki mineralne produkty. Oczywiście być może na sklepowej półce będą prezentowały się całkiem ładnie, wraz z naklejoną na nie niską ceną, jednak warto zapamiętać, że równie niska co ich cena będzie ilość składników odżywczych, jakie zawierają.

4. Stres

Ciągłe denerwowanie się powoduje, że w organizmie rozwija się stan zapalny, a ilość makroelementów spada tym bardziej, im dłużej będziemy zestresowani. A ponieważ stres jest nieodłącznym elementem życia, naprawdę warto nauczyć się, jak sobie z nim radzić i znaleźć skuteczną metodę na rozładowanie go.

5. Toksyny

Są niestety wszędzie - w środowisku, a więc i w jedzeniu, w kosmetykach czy w wodzie. Organizm bombardowany szkodliwymi substancjami broni się jak może, wykorzystując na to właśnie makroelementy. Warto więc nie tylko unikać naładowanego toksynami pokarmu, ale również dostarczać własnemu organizmowi "arsenału" do pozbywania się ich. Tak, tym arsenałem są właśnie makroelementy.

6. Leki

Wpływ leków zmienia sposób w jaki organizm gospodaruje makroelementami. Gdy lekarz zapisuje lek na konkretną chorobę, dopisuje zwykle jeden czy dwa dodatkowe, mające chronić przed ewentualnym negatywnym wpływem głównego leku. Sama choroba powinna być jednak sygnałem dla nas, że warto więcej uwagi poświęcić temu, co właściwie jemy.

7. Metabolizm

Organizm przez lata karmiony przetworzoną żywnością pełną toksyn, lekami i "nękany" przez wywołany przewlekłym stresem stanem zapalnym, będzie inaczej trawił. Suplementacja za pomocą tabletek pełnych witamin i składników odżywczych niewiele pomoże, ponieważ podtruty i zestresowany organizm będzie miał upośledzoną zdolność do wchłaniania substancji odżywczych.

Konieczne jest odzyskanie równowagi i unormowanie metabolizmu za pomocą diety ubogiej w to, co złe, a bogatej w świeże warzywa, owoce, zdrowe tłuszcze, węglowodany i białko, dostarczanych w postaci regularnie spożywanych posiłków. Dopiero wówczas możemy mieć pewność, że jedząc coś zdrowego nasz organizm "wyciągnie" z tego produktu możliwie jak najwięcej cennych makroelementów, zamiast strawić i wydalić.

Zdrowe życie jest proste

Zaspokojenie zapotrzebowania organizmu na cenne dla niego makroelementy nie jest wcale trudne. Wystarczy pilnować, aby spożywane jedzenie było prawdziwe - hodowane bez porażającej ilości sztucznych nawozów czy pasz składających się głównie z mączki, antybiotyków i odżywek, spulchniających mięso. Kluczowa jest różnorodność, ponieważ ograniczanie się tylko do jednego rodzaju jedzenia grozi niedoborem któregoś z kluczowych dla zdrowia składników.

Trzymając się wspomnianych zasad i unikając toksyn oraz umiejętnie rozładowując stres jest spora szansa, że bez trudu będziemy cieszyli się zdrowym ciałem bez nadwagi i znakomitym samopoczuciem.

Jak sobie radzić ze stresem?
Jak sobie radzić ze stresem?TVN Meteo Active

Autor: stella/jap / Źródło: Harper's Baazar

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Zimno na razie z nami zostaje. Jaką aurę przyniesie druga połowa maja? Czego możemy spodziewać się podczas zimnych ogrodników oraz zimnej Zośki? Sprawdź autorską, długoterminową prognozę pogody na 16 dni, przygotowaną przez Tomasza Wasilewskiego z tvnmeteo.pl.

Pogoda na 16 dni: długa droga do dużego ocieplenia

Pogoda na 16 dni: długa droga do dużego ocieplenia

Źródło:
tvnmeteo.pl

Co najmniej dziesięć osób zginęło na skutek uderzeń piorunów w Bangladeszu. W niedzielę nad niektórymi dystryktami kraju przechodziły intensywne burze. Do śmiertelnych wypadków doprowadziły także intensywne podmuchy wiatru.

Dziesięć osób zginęło na skutek uderzeń piorunów

Dziesięć osób zginęło na skutek uderzeń piorunów

Źródło:
Daily Sun, UNB

Pogoda na dziś. W poniedziałek 12.05 parasole przydadzą się głównie na wschodzie kraju. W pozostałych regionach niebo będzie pogodne, miejscami nawet słoneczne. Na termometrach zobaczymy od 12 do 16 stopni Celsjusza.

Pogoda na dziś - poniedziałek 12.05. W części kraju zapanuje słońce, gdzie indziej popada

Pogoda na dziś - poniedziałek 12.05. W części kraju zapanuje słońce, gdzie indziej popada

Źródło:
tvnmeteo.pl

Masy gronorostów pokryły plaże południowej Florydy. Mieszkańcy amerykańskiego stanu skarżą się na nieprzyjemny zapach, jaki towarzyszy rozkładającym się glonom. To jednak dopiero początek sezonu na gronorosty, a jak wynika z badań, w tym roku może być ich wyjątkowo dużo.

Tony glonów pokryły rajskie plaże. "Zapach jest naprawdę okropny"

Tony glonów pokryły rajskie plaże. "Zapach jest naprawdę okropny"

Źródło:
CBS News, WUSF

Japońscy policjanci udaremnili próbę kradzieży... pustelników. Jak podały lokalne media, trzech turystów z Chin schowało tysiące małych skorupiaków do walizek. Bagaż wydawał z siebie dziwne dźwięki, co zaniepokoiło obsługę hotelu.

Usłyszeli szelest dobiegający z walizki. Aresztowano trzech turystów

Usłyszeli szelest dobiegający z walizki. Aresztowano trzech turystów

Źródło:
BBC, The Japan Times

Inwazyjne małże przyczepione do spodu łodzi zostały zauważone w Kalifornii. Niedoczyszczona jednostka mogła stanowić spore zagrożenie dla ekosystemu jeziora, po którym miała pływać. Na wielu kalifornijskich akwenach obowiązuje kwarantanna - ma to ograniczyć rozprzestrzenianie się uciążliwego mięczaka.

Przyczepiły się do spodu łodzi, wprowadzono kwarantannę

Przyczepiły się do spodu łodzi, wprowadzono kwarantannę

Źródło:
CBS News, Solano County Water Agency

Badanie 28 gęsto zaludnionych miast w Stanach Zjednoczonych pokazało, że wszystkie zapadają się w mniejszym lub większym stopniu. Problem dotyczy także metropolii położonych daleko od wybrzeży. Jednym z głównych powodów jest intensywne wydobycie wód gruntowych.

Miasta się zapadają. Naukowcy biją na alarm

Miasta się zapadają. Naukowcy biją na alarm

Źródło:
PAP, Virginia Tech

W Rezerwacie Przyrody Beka, położonym nad Zatoką Pucką zaobserwowano dorosłego żurawia kanadyjskiego (Antigone canadensis). Ptaka znaleźli ornitolodzy Łukasz Janocha, Samuel Sosnowski, Antoni Karolak i Marek Biegański. To pierwszy potwierdzony przypadek pojawienia się tego gatunku w Polsce.

Sensacja nad Zatoką Pucką. Pierwszy taki widok w Polsce

Sensacja nad Zatoką Pucką. Pierwszy taki widok w Polsce

Źródło:
tvnmeteo.pl, Birding Poland

W kalifornijskim mieście Aliso Viejo temperatura zbliżyła się prawie do 40 stopni Celsjusza. Było tak gorąco, że strażacy z hrabstwa Orange ewakuowali przy pomocy śmigłowca kilkunastu turystów.

Piekielnie gorąco. Ewakuowano turystów

Piekielnie gorąco. Ewakuowano turystów

Źródło:
ABC 7 News

Kalifornia walczy z przenoszącymi choroby komarami tygrysimi... sterylizując je. Do środowiska wypuszczane są bezpłodne i niegryzące, ale atrakcyjne dla samic samce. Jaja złożone wskutek stosunku ze sterylnym osobnikiem nie wykluwają się. Populacja inwazyjnych owadów na badanym terenie skurczyła się średnio o 33 procent.

Walczą z tropikalną chorobą za pomocą bezpłodnych komarów

Walczą z tropikalną chorobą za pomocą bezpłodnych komarów

Źródło:
Los Angeles Times, CBS News

Aligator pojawił się pod drzwiami jednego z domów położonych w mieście Fort Myers na Florydzie. Gad mierzył ponad dwa metry. Był tak ciężki, że potrzeba było czterech mężczyzn, aby go podnieść i umieścić na pace pickupa.

Nietypowy gość zapukał do drzwi

Nietypowy gość zapukał do drzwi

Źródło:
CNN, miamiherald.com

Rybołowy spędziły zimę w ciepłych krajach. Pokonały kilka tysięcy kilometrów, aby powrócić na lęgowiska na Ziemi Lubuskiej. - W tym regionie swoje gniazda ma około 30 procent krajowej populacji tego gatunku - przekazał Michał Bielewicz, Regionalny Konserwator Przyrody w Gorzowie Wielkopolskim.

Są rzadkie i narażone na wyginięcie, wróciły do swoich rewirów

Są rzadkie i narażone na wyginięcie, wróciły do swoich rewirów

Źródło:
PAP

Na Rysach doszło w sobotę do śmiertelnego wypadku. Jak poinformowało Tatrzańskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe, kobieta spadła z góry w okolicach szczytu. To niejedyna akcja, w jakiej brali udział ratownicy.

Wypadek na Rysach. Nie żyje turystka

Wypadek na Rysach. Nie żyje turystka

Źródło:
TOPR, TPN, TVN24

W sobotę doszło do wejścia w atmosferę radzieckiej sondy Kosmos 482. Europejska Agencja Kosmiczna (ESA) poinformowała, że obiekt zarejestrowały systemy radarowe nad Niemcami. Polska Agencja Kosmiczna podała, że nie ma sygnałów, aby obiekt mógł wejść w atmosferę Ziemi nad Polską.

Radziecka sonda "weszła w atmosferę Ziemi"

Radziecka sonda "weszła w atmosferę Ziemi"

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, "Z głową w gwiazdach", POLSA, sattrackcam.blogspot.com, tvnmeteo.pl, blogs.esa.int

Co najmniej siedem osób zginęło na skutek powodzi, które nawiedziły stolicę Somalii. W ciągu zaledwie ośmiu godzin w Mogadiszu spadło ponad 115 litrów deszczu na metr kwadratowy. Woda wdzierała się do domów, zalała drogi i spowodowała zamknięcie międzynarodowego portu lotniczego.

Stolica pod wodą. "Domy dosłownie rozpadały się dookoła nas"

Stolica pod wodą. "Domy dosłownie rozpadały się dookoła nas"

Źródło:
Reuters, Daily Sabah

Misja Axiom-4 może zostać opóźniona. Jak wynika z nieoficjalnych informacji, astronauci mogą ruszyć na Międzynarodową Stację Kosmiczną dopiero w czerwcu. Przyczyną opóźnienia, jak ustalił reporter TVN24 BiS Hubert Kijek, ma być problem techniczny.

Lot Polaka w kosmos się opóźni? "Problemy z kapsułą"

Lot Polaka w kosmos się opóźni? "Problemy z kapsułą"

Źródło:
Times of India, tvnmeteo.pl

Bylina Androsace tapete występuje na najwyższej górze świata. Naukowcy z Chin na podstawie liści tej rośliny zmierzyli zawartość rtęci w atmosferze. Okazało się, że stężenie tego pierwiastka spadło w ciągu 20 lat.

Zbadano roślinę rosnącą na Mount Evereście. Pokazała, ile jest rtęci w atmosferze

Zbadano roślinę rosnącą na Mount Evereście. Pokazała, ile jest rtęci w atmosferze

Źródło:
PAP, acs.org,

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej opublikował eksperymentalną prognozę pogody na wakacje. Z danych wynika, że latem w aurze zapanuje jedna wyraźna tendencja, która utrzyma się aż do września. Sprawdź przewidywania na czerwiec, lipiec, sierpień i wrzesień 2025.

Bardzo silny trend tego lata. Takie mają być kolejne cztery miesiące

Bardzo silny trend tego lata. Takie mają być kolejne cztery miesiące

Źródło:
IMGW

Od kilkunastu lat słyszymy o coraz to nowych miejscach, w których znaleziono mikroplastiki. Fragmenty tworzyw sztucznych znajdujemy już nie tylko w środowisku - rzekach, oceanach, na szczytach gór, na wykopaliskach archeologicznych czy nawet w chmurach - ale także w tkankach organizmów żywych.

Przenoszą toksyny, leki, rakotwórcze związki. I są wszędzie

Przenoszą toksyny, leki, rakotwórcze związki. I są wszędzie

Źródło:
TVN24+

Mieszkańcy południowej Kalifornii będą w weekend zmagać się falą upałów - wynika z prognozy Amerykańskiej Narodowej Służby Pogodowej (NWS). W mieście Palm Springs, gdzie zwykle o tej porze roku termometry pokazują średnio 32-34 stopnie Celsjusza, w sobotę temperatura może przekroczyć nawet 43 stopnie.

Ponad 40 stopni. "Zdecydowanie będzie czuć lato"

Ponad 40 stopni. "Zdecydowanie będzie czuć lato"

Źródło:
PAP, abc7.com, upi.com

Tegoroczni zimni ogrodnicy nie powiedzieli jeszcze ostatniego słowa. Nad nasz kraj napływają dalsze masy zimnego powietrza arktycznego, tym razem w towarzystwie frontu atmosferycznego. Za jego sprawą w weekend w południowej Polsce spodziewane są nawet opady śniegu.

Zimni ogrodnicy dmuchną śniegiem. Tu dosypie nawet osiem centymetrów

Zimni ogrodnicy dmuchną śniegiem. Tu dosypie nawet osiem centymetrów

Źródło:
tvnmeteo.pl, IMGW

Ostanie przymrozki na Lubelszczyźnie wyrządziły szkody w sadach i uprawach owoców jagodowych. - Straty w uprawach truskawek sięgają 70-80 procent - powiedział Gustaw Jędrejek, prezes Lubelskiej Izby Rolniczej. Regenerację roślin utrudnia susza.

Szkody w uprawach po przymrozkach. Problem potęguje susza

Szkody w uprawach po przymrozkach. Problem potęguje susza

Źródło:
PAP

Część Walencji nawiedziły gwałtowne burze z gradem i ulewnym deszczem. Ulice i pola pokryła w czwartek gruba, biała warstwa lodu. Nawałnice wyrządziły szkody w rolnictwie, lokalne władze rozważają ogłoszenie stanu klęski żywiołowej.

Zaspy gradu na ulicach. Rozważają stan klęski żywiołowej

Zaspy gradu na ulicach. Rozważają stan klęski żywiołowej

Źródło:
Las Provincias, Ecuavisa

Wichury oraz burze, szczególnie te wiosenne, mogą pogarszać sytuację osób uczulonych na pyłki.

Wietrzne i burzowe dni mogą pogarszać naszą alergię. Dlaczego?

Wietrzne i burzowe dni mogą pogarszać naszą alergię. Dlaczego?

Źródło:
The Conversation, tvnmeteo.pl

Bizon zaatakował mężczyznę w parku Yellowstone. Jak podały służby leśne, 47-letni mieszkaniec Florydy podszedł zbyt blisko do zwierzęcia, które poczuło się zagrożone. Strażnicy przypomnieli, że bizony zraniły więcej ludzi w parku niż jakiekolwiek inne dzikie zwierzę.

Turysta podszedł do bizona. Zwierzę zaatakowało

Turysta podszedł do bizona. Zwierzę zaatakowało

Źródło:
CBS News

Peruwiańscy rybacy przetrwali 55 dni na Pacyfiku. Jak przekazały lokalne media, statek został odnaleziony na wodach Ekwadoru, setki kilometrów od portu, z którego wypłynął. Jednostka miała uszkodzony silnik, ale płynęła dzięki żaglom wykonanym przez załogę.

Przetrwali 55 dni na oceanie pod samodzielnie wykonanym żaglem

Przetrwali 55 dni na oceanie pod samodzielnie wykonanym żaglem

Źródło:
PAP, Peru Pesquero

Gwałtowna burza przeszła przez miasto Colleyville w Teksasie. Kamera do monitoringu uchwyciła na nagraniu, jak piorun uderza w dom, a sekundę później wybucha pożar.

Piorun uderza w dom, wybucha pożar. Nagranie

Piorun uderza w dom, wybucha pożar. Nagranie

Źródło:
CNN, foxweather.com

Baza danych dotycząca kosztów związanych z ekstremalnymi zjawiskami pogodowymi (Billion Dollar Weather and Climate Disasters), która prowadzona jest od 1980 roku, zostaje zawieszona - poinformowała w czwartek Narodowa Służba Oceaniczna i Atmosferyczna (NOAA), która ją do tej pory tworzyła.

Koniec bazy danych o ekstremalnych zjawiskach pogodowych

Koniec bazy danych o ekstremalnych zjawiskach pogodowych

Źródło:
CNN, NOAA