7 sposobów na zepsucie sobie zdrowia, nawet będąc na diecie

Zepsucie sobie zdrowia nawet będąc na diecie nie jest trudneShutterstock

Jeśli efekty diety są mizerne, a nasze samopoczucie dalekie od dobrego, to jasny znak, że coś robimy źle. Co? Prawdopodobnie nie dostarczamy odpowiednich ilości składników mineralnych.

TVN METEO ACTIVE TO NAJBARDZIEJ WIARYGODNE INFORMACJE O ZDROWYM STYLU ŻYCIA! JAK OGLĄDAĆ TVN METEO ACTIVE?

SPRAWDŹ NUMERY KANAŁÓW

Powodów, dla których dieta nie działa, jest w teorii tyle, ilu ludzi z tym problemem. Odżywiać się musi każda istota żywa, od pierwotniaka, przez kwiatki w doniczce stojące na Twoim parapecie, po zwierzęta. Ludzie oczywiście również. Ci ostatni, zmieniając sposób odżywiania się, zwykle kierują się jednym z trzech powodów:

- chęcią zrzucenia nadprogramowych kilogramów (ograniczając kalorie),

- potrzebą regulacją ilości spożywanych makroskładników (dieta niskowęglowodanowa, o niskiej zawartości tłuszczu lub bogatej w białka czy węglowodanów, itp.)

- względami ideologicznymi lub zdrowotnymi (dieta wegańska, wegetariańska czy bezglutenowa).

Teoria i praktyka

W teorii stosując się do zasad którejś (lub wszystkich) z powyższych diet i do ogólnych reguł zdrowego odżywiania, zaleca się kontrolowanie wagi, która wówczas powinna być właściwa dla naszego wieku i wzrostu.

W praktyce jednak często pomijane są makroelementy, czyli witaminy, minerały, kwasy tłuszczowe i aminokwasy. Badania dowiodły, że dostarczanie ich w odpowiednich proporcjach jest niezbędne, jeśli chcemy schudnąć i utrzymać wagę lub aby lepiej się czuć we własnym ciele.

Pomijany kluczowy element

- Kobietom od lat każe się liczyć kalorie, węglowodany, tłuszcze i proteiny, jeśli chcą uzyskać czy utrzymać zgrabną sylwetkę - zauważyła w rozmowie z "Harper's Baazar" Mira Calton, współautorka poczytnego w USA poradnika "The Micronutrient Miracle: The 28-Day Plan to Lose Weight, Increase Your Energy, and Reverse Disease" (tłum. Cud mikroelementów. 28-dniowy plan aby schudnąć, zyskać więcej energii i odpędzić choroby).

- Ale pomijano kwestię makroelementów - zaznaczyła. - Tymczasem nauka dostarczyła dowodów, że są niezwykle istotnym, a możliwe, że i najważniejszym "narzędziem" do cieszenia się zgrabną sylwetką i zdrowym organizmem - podkreśliła dietetyczka.

Swoje rady Calton przetestowała na sobie. W wieku 30 lat zdiagnozowano u niej ostrą osteoporozę. Kobieta, stosując się do opisanych w książce porad, w ciągu 2 lat zatrzymała rozwój choroby i wróciła do zdrowia.

Jak zrobić sobie krzywdę

Niedobór makroelementów może być przyczyną, przez którą, nawet przy najpilniej przestrzeganej diecie, efekty są mizerne, a nasze samopoczucie dalekie od dobrego. Calton wymienia 7 "sposobów" na doprowadzenie do niedoboru makroelementów.

1. Przetworzona żywność

Żywiąc się głównie wysoko przetworzonymi produktami nie ma szans na dostarczenie sobie właściwych ilości makroelementów. Są pozbawione większości cennych składników, takich jak zdrowe tłuszcze, błonnik, witaminy czy składniki mineralne.

2. Restrykcyjna dieta

Jakim cudem chcesz dostarczyć organizmowi niezbędnych ilości wszystkich substancji odżywczych będąc na diecie, w której dziennie zjeść możesz co najwyżej np. jedno jajko, kilka plasterków chudej szynki na cieniutkiej kromce pieczywa i wypić wodę lub góra jedną gorzką kawę? No jak?

3. Jedzenie niskiej jakości

Rośliny wyrosłe na słabej glebie i zwierzęta tuczone paszą byle jakiej jakości oznaczają ubogie w witaminy i składniki mineralne produkty. Oczywiście być może na sklepowej półce będą prezentowały się całkiem ładnie, wraz z naklejoną na nie niską ceną, jednak warto zapamiętać, że równie niska co ich cena będzie ilość składników odżywczych, jakie zawierają.

4. Stres

Ciągłe denerwowanie się powoduje, że w organizmie rozwija się stan zapalny, a ilość makroelementów spada tym bardziej, im dłużej będziemy zestresowani. A ponieważ stres jest nieodłącznym elementem życia, naprawdę warto nauczyć się, jak sobie z nim radzić i znaleźć skuteczną metodę na rozładowanie go.

5. Toksyny

Są niestety wszędzie - w środowisku, a więc i w jedzeniu, w kosmetykach czy w wodzie. Organizm bombardowany szkodliwymi substancjami broni się jak może, wykorzystując na to właśnie makroelementy. Warto więc nie tylko unikać naładowanego toksynami pokarmu, ale również dostarczać własnemu organizmowi "arsenału" do pozbywania się ich. Tak, tym arsenałem są właśnie makroelementy.

6. Leki

Wpływ leków zmienia sposób w jaki organizm gospodaruje makroelementami. Gdy lekarz zapisuje lek na konkretną chorobę, dopisuje zwykle jeden czy dwa dodatkowe, mające chronić przed ewentualnym negatywnym wpływem głównego leku. Sama choroba powinna być jednak sygnałem dla nas, że warto więcej uwagi poświęcić temu, co właściwie jemy.

7. Metabolizm

Organizm przez lata karmiony przetworzoną żywnością pełną toksyn, lekami i "nękany" przez wywołany przewlekłym stresem stanem zapalnym, będzie inaczej trawił. Suplementacja za pomocą tabletek pełnych witamin i składników odżywczych niewiele pomoże, ponieważ podtruty i zestresowany organizm będzie miał upośledzoną zdolność do wchłaniania substancji odżywczych.

Konieczne jest odzyskanie równowagi i unormowanie metabolizmu za pomocą diety ubogiej w to, co złe, a bogatej w świeże warzywa, owoce, zdrowe tłuszcze, węglowodany i białko, dostarczanych w postaci regularnie spożywanych posiłków. Dopiero wówczas możemy mieć pewność, że jedząc coś zdrowego nasz organizm "wyciągnie" z tego produktu możliwie jak najwięcej cennych makroelementów, zamiast strawić i wydalić.

Zdrowe życie jest proste

Zaspokojenie zapotrzebowania organizmu na cenne dla niego makroelementy nie jest wcale trudne. Wystarczy pilnować, aby spożywane jedzenie było prawdziwe - hodowane bez porażającej ilości sztucznych nawozów czy pasz składających się głównie z mączki, antybiotyków i odżywek, spulchniających mięso. Kluczowa jest różnorodność, ponieważ ograniczanie się tylko do jednego rodzaju jedzenia grozi niedoborem któregoś z kluczowych dla zdrowia składników.

Trzymając się wspomnianych zasad i unikając toksyn oraz umiejętnie rozładowując stres jest spora szansa, że bez trudu będziemy cieszyli się zdrowym ciałem bez nadwagi i znakomitym samopoczuciem.

Jak sobie radzić ze stresem?
Jak sobie radzić ze stresem?TVN Meteo Active

Autor: stella/jap / Źródło: Harper's Baazar

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Piątek przywitał niektórych mieszkańców Polski śniegiem. Biało zrobiło się między innymi na Mazowszu, Pomorzu, Ziemi Łódzkiej, Śląsku i Dolnym Śląsku.

"Córka zobaczyła go dziś po raz pierwszy". Polska pod grubą warstwą śniegu

"Córka zobaczyła go dziś po raz pierwszy". Polska pod grubą warstwą śniegu

Aktualizacja:
Źródło:
tvnmeteo.pl, Kontakt24

W piątek od samego rana sypie śnieg. W wielu regionach Polski zrobiło się biało. Przed godziną 10 najintensywniej padało na południu kraju.

Najmocniej pada na Podkarpaciu. Sprawdź, gdzie jeszcze sypie śnieg

Najmocniej pada na Podkarpaciu. Sprawdź, gdzie jeszcze sypie śnieg

Aktualizacja:
Źródło:
tvnmeteo.pl, TVN24

IMGW wydał prognozę zagrożeń na piątek, sobotę i niedzielę. Wynika z niej, że pojawić się mają oblodzenia i marznące opady. Na drogach zrobi się ślisko. Miejscami powieje też silny wiatr. Sprawdź, gdzie aura może być groźna. 

Niebezpiecznie ślisko na drogach. IMGW wydał prognozę zagrożeń

Niebezpiecznie ślisko na drogach. IMGW wydał prognozę zagrożeń

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW

Pogoda na dziś. Piątek 22.11 przyniesie przelotne opady śniegu, które miejscami mogą być obfite. Termometry pokażą maksymalnie 0-3 stopni. Biomet będzie niekorzystny.

Pogoda na dziś - piątek 22.11. Czeka nas kontynuacja zimowych opadów

Pogoda na dziś - piątek 22.11. Czeka nas kontynuacja zimowych opadów

Źródło:
tvnmeteo.pl

Weekend przyniesie opady śniegu, które w części kraju przechodzić będą w deszcz ze śniegiem i deszcz. Miejscami będą one marznące, przez co zrobi się bardzo ślisko. Nowy tydzień zafunduje nam ocieplenie i wzrost temperatury do około 10 stopni.

Wir niżowy Renate przyniesie kolejne obfite opady śniegu. Potem przyjdzie duże ocieplenie

Wir niżowy Renate przyniesie kolejne obfite opady śniegu. Potem przyjdzie duże ocieplenie

Źródło:
tvnmeteo.pl

Wielka Pacyficzna Plama Śmieci gromadzi w rosnącym tempie nieduże, centymetrowej wielkości kawałki plastiku pochodzące z różnych części świata. Rośnie zagrożenie dla miejscowego ekosystemu i potencjalnie - dla globalnego systemu obiegu węgla.

Masa plastikowych odpadów w rejonie Pacyficznej Plamy Śmieci wzrosła prawie pięciokrotnie

Masa plastikowych odpadów w rejonie Pacyficznej Plamy Śmieci wzrosła prawie pięciokrotnie

Źródło:
PAP, theoceancleanup.com, iopscience.iop.org

Zima zagościła w wielu regionach kraju. W Koszalinie w czwartek rano leżało tyle śniegu, ile na Kasprowym Wierchu. Niektórzy narzekają na trudne warunki na drogach i mówią, że to za wcześnie, inni cieszą się z bajkowych widoków. Na Kontakt24 otrzymujemy zdjęcia i nagrania z miejscowości, w których zrobiło się biało.

W Koszalinie tyle śniegu, co na Kasprowym Wierchu. Pokazujecie, gdzie spadł śnieg

W Koszalinie tyle śniegu, co na Kasprowym Wierchu. Pokazujecie, gdzie spadł śnieg

Aktualizacja:
Źródło:
Kontakt24, tvnmeteo.pl

Paraliż komunikacyjny, przerwy w dostawie energii elektrycznej oraz w działaniu sieci komórkowych to skutki śnieżyc, które w czwartek przeszły przez Finlandię. Prądu zostało pozbawionych nawet 80 tysięcy odbiorców.

Atak zimy. 80 tysięcy odbiorców bez prądu, nie jeżdżą pociągi

Atak zimy. 80 tysięcy odbiorców bez prądu, nie jeżdżą pociągi

Źródło:
PAP

Intensywne opady śniegu spowodowały w czwartek duże opóźnienia na paryskim lotnisku Roissy-Charles-de-Gaulle. Przewoźników poproszono o odwołanie 10 procent zaplanowanych na czwartek połączeń - poinformowała agencja AFP.

Duże utrudnienia na paryskim lotnisku. Przez śnieg

Duże utrudnienia na paryskim lotnisku. Przez śnieg

Źródło:
PAP, meteofrance.com, tvnmeteo.pl

Śnieg ostatniej nocy i w czwartek zasypał Irlandię. Warunki na drogach znacznie się pogorszyły. Synoptycy teraz ostrzegają przed mrozem, a na horyzoncie widać ulewne opady deszczu i wichury.

Zasypało Irlandię. Teraz idą na nią ulewy i wichury

Zasypało Irlandię. Teraz idą na nią ulewy i wichury

Źródło:
ENEX, The Irish Times, tvnmeteo.pl

W kilkudziesięciu departamentach Francji obowiązują pomarańczowe ostrzeżenia przed śniegiem, marznącymi opadami i silnym wiatrem. Władze apelują do kierowców o zachowanie szczególnej ostrożności.

Atak zimy i porywistego wiatru. Prawie cały kraj objęty alarmami

Atak zimy i porywistego wiatru. Prawie cały kraj objęty alarmami

Źródło:
ENEX, Meteo France, connexionfrance.com

W nocy ze środy na czwartek doszło do kolejnej erupcji wulkanu na półwyspie Reykjanes w południowo-zachodniej Islandii. Wybuch poprzedziła seria niewielkich trzęsień ziemi. W związku z erupcją wprowadzono stan alarmowy i ewakuowano około 60 osób z miejscowości Grindavik.

Czerwona łuna widoczna z Reykjaviku

Czerwona łuna widoczna z Reykjaviku

Źródło:
PAP, Iceland News, Time

Po raz pierwszy w tym sezonie ratownicy TOPR wprowadzili pierwszy stopień zagrożenia lawinowego w Tatrach. Oznacza to możliwe samoistne schodzenie małych i średnich lawin. Najniższy stopień zagrożenia obowiązuje w Tatrach od wysokości 1800 m n.p.m.

Zagrożenie lawinowe pierwszego stopnia w Tatrach

Zagrożenie lawinowe pierwszego stopnia w Tatrach

Źródło:
PAP

Mieszkańcy północno-zachodnich regionów USA oraz części Kanady od wtorku zmagają się z niebezpiecznymi warunkami związanymi z uderzeniem potężnej bomby cyklonowej. Żywioł niesie za sobą wichury oraz ekstremalne ulewy i jest oceniany jako jeden z najsilniejszych od lat. Najnowsze informacje mówią o dwóch ofiarach śmiertelnych.

"Bałem się, że zostanę uderzony latającymi odłamkami"

"Bałem się, że zostanę uderzony latającymi odłamkami"

Źródło:
Reuters, CNN, NBC News, PAP

W północnej Hiszpanii potwierdzono pojawienie się szerszenia Vespa soror. Jeśli ten inwazyjny gatunek zacznie występować powszechnie, może zagrozić miejscowym owadom - ostrzegają naukowcy.

W Europie odkryto nowy gatunek szerszenia. Może zagrozić rodzimym owadom

W Europie odkryto nowy gatunek szerszenia. Może zagrozić rodzimym owadom

Źródło:
PAP, Ecology and Evolution

84 procent huraganów, które pojawiły się na Oceanie Atlantyckim w latach 2019-2023, zostało wzmocnionych przez zmianę klimatu - wynika z najnowszych badań naukowców.

"Jako ludzkość zostawiliśmy swoje odciski palców na każdym z tych huraganów"

"Jako ludzkość zostawiliśmy swoje odciski palców na każdym z tych huraganów"

Źródło:
Nature

Największa rakieta świata Starship odbyła we wtorek szósty lot testowy. Booster statku, czyli pierwszy stopień rakiety, nie został jednak przechwycony przez mechaniczne ramiona wieży startowej, tak jak planowano.

Megarakieta poleciała, ale nie wszystko się udało. Pojawił się nietypowy gość

Megarakieta poleciała, ale nie wszystko się udało. Pojawił się nietypowy gość

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, SpaceX, tvnmeteo.pl

Tygrys syberyjski zaatakował rolnika w jednej z wiosek na północnym wschodzie Chin. Mężczyzna został ugryziony w rękę. To niejedyna niebezpieczna sytuacja z udziałem tych zwierząt, do jakiej doszło w tej okolicy. Władze wystosowały ostrzeżenie dla mieszkańców.

Tygrys ugryzł mężczyznę, władze ostrzegają mieszkańców

Tygrys ugryzł mężczyznę, władze ostrzegają mieszkańców

Źródło:
Reuters, Global Times, chinadaily.com

We wtorek nad ranem na niebie można było dostrzec księżycowe halo. To rzadkie i efektowne zjawisko zarejestrowano między innymi w Wielkopolsce. Na Kontakt24 otrzymaliśmy wyjątkowe zdjęcia.

Świetlisty krąg otoczył Księżyc

Świetlisty krąg otoczył Księżyc

Źródło:
Kontakt24, tvnmeteo.pl

Co najmniej osiem osób zginęło w wyniku przejścia tajfunu Man-yi nad Filipinami. W trakcie ubiegłego weekendu żywioł uderzył w ląd dwukrotnie, niosąc potężne ulewy i porywisty wiatr. W wielu regionach rozpoczęło się wielkie sprzątanie i liczenie strat. Lokalne władze zaapelowały o pomoc dla poszkodowanych mieszkańców.

"Nie pozbierali się po poprzednich kataklizmach, kiedy uderzył supertajfun"

"Nie pozbierali się po poprzednich kataklizmach, kiedy uderzył supertajfun"

Źródło:
Reuters

Nagrania samotnego delfina pływającego w Morzu Bałtyckim wprawiły w zdumienie naukowców. Słychać na nich, jak ssak wydaje z siebie tysiące różnych dźwięków. Wśród ekspertów pojawiła się teoria, że z powodu odosobnienia mógł on rozmawiać sam ze sobą. Inni uważają, że była to próba skomunikowania się z innymi delfinami.

Samotny delfin w Bałtyku wydawał z siebie tysiące dźwięków

Samotny delfin w Bałtyku wydawał z siebie tysiące dźwięków

Źródło:
Livescience

Dwie osoby zginęły, a ponad 100 tysięcy mieszkańców zostało poszkodowanych w wyniku przejścia burzy tropikalnej Sara przez Honduras. Wiele miejsc jest odciętych od świata po ulewach. Na najbliższe dni zapowiadane są kolejne opady deszczu.

Takich opadów dawno tu nie było. Nie żyją dwie osoby

Takich opadów dawno tu nie było. Nie żyją dwie osoby

Źródło:
CNN Espanol, Diario1, EFE

W Ekwadorze wprowadzono 60-dniowy stan wyjątkowy. W kraju szaleją pożary, brakuje wody i panuje susza. W listopadzie ogień strawił ponad 10 tysięcy hektarów roślinności. Mieszkańcy borykają się też z częstymi przerwami w dostępie do energii elektrycznej.

Pożary, susza, brak prądu. Ogłosili 60-dniowy stan wyjątkowy

Pożary, susza, brak prądu. Ogłosili 60-dniowy stan wyjątkowy

Źródło:
PAP, Reuters

Do nietypowego zdarzenia doszło na lotnisku w Ponta Delgada na Azorach. Po pokładzie jednego z samolotów rozpierzchło się ponad 100 chomików. Maszyna przez pięć dni nie mogła wylecieć do stolicy Portugalii.

Ponad 100 chomików uziemiło samolot na Azorach

Ponad 100 chomików uziemiło samolot na Azorach

Źródło:
PAP, tvnmeteo.pl

Naukowcom po raz pierwszy udało się eksperymentalnie udowodnić społeczne uczenie się u zwierząt niebędących ludźmi, wynikające ze zmiany środowiska. Najnowsze badania ekspertów z Instytutu Maxa Plancka wykazały, że sikorki bogatki po migracji błyskawicznie poznawały nowe zachowania od lokalnej, dopiero co poznanej społeczności.

Sprawili, że ptaki nauczyły się nowych zachowań. Bez tego by się to nie udało

Sprawili, że ptaki nauczyły się nowych zachowań. Bez tego by się to nie udało

Źródło:
ScienceDaily

Ocean wyrzucił na brzeg w Kalifornii rzadką rybę - przedstawicielkę występującego w głębinach gatunku z rodziny Regalecidae, nazywaną "rybą zagłady". Czemu zawdzięcza reputację "przepowiadacza" naturalnych katastrof?

"Ryba zagłady" znaleziona na brzegu oceanu

"Ryba zagłady" znaleziona na brzegu oceanu

Źródło:
NBC News, CBS News tvn24.pl

Blisko 20 procent przypadków zachorowania na dengę, chorobę przenoszoną przez komary, można przypisać zmianom klimatycznym - wynika z najnowszej analizy naukowców. Jeśli nie zostaną podjęte działania mające powstrzymać globalne ocieplenie, liczba zachorowań przypisana kryzysowi klimatycznemu do 2050 roku może wzrosnąć nawet do 60 procent.

"Denga nadchodzi". Przegrzanie Ziemi tylko pogarsza sytuację

"Denga nadchodzi". Przegrzanie Ziemi tylko pogarsza sytuację

Źródło:
LiveScience, AFP

Nowe Delhi walczy z duszącymi miasto zanieczyszczeniami powietrza. Dają się one we znaki także zwierzętom z lokalnego ogrodu zoologicznego. Aby im ulżyć, władze postanowiły skorzystać z pewnej prostej metody.

Smog w zoo. Trzeba było ruszyć na pomoc zwierzętom

Smog w zoo. Trzeba było ruszyć na pomoc zwierzętom

Źródło:
Reuters, Times of India

Naukowcy przedstawili pierwsze szczegółowe wyniki badań próbek z niewidocznej strony Księżyca dostarczonych przez chińską sondę Chang'e 6. Analiza ich składu wskazała, że między trzema a czterema miliardami lat temu trwała tam aktywność wulkaniczna. To kluczowe informacje dla zrozumienia wyraźnych różnic między półkulami Srebrnego Globu.

Co się dzieje na niewidocznej stronie Księżyca? Zbadano pierwsze próbki

Co się dzieje na niewidocznej stronie Księżyca? Zbadano pierwsze próbki

Źródło:
PAP, CNN, tvnmeteo.pl

Duży pożar w kalifornijskim hrabstwie Ventura na początku listopada strawił kilka tysięcy hektarów i wiele budynków. O ogromnych stratach mówią rolnicy. Wskutek żywiołu spłonęły miliony pszczół.

Szalał pożar, spłonęły miliony pszczół

Szalał pożar, spłonęły miliony pszczół

Źródło:
ABC7