Katujesz się na silowni, pilnujesz tego, kiedy, ile i co właściwie zjadasz a tłuszcz na brzuchu jak był, tak jest i nic nie wskazuje na to, aby pewnego pięknego dnia zechciał zacząć znikać. Z pewnością zadajesz sobie jedno pytanie: dlaczego? Odpowiedzi na to pytanie jest aż 11.
TVN METEO ACTIVE TO NAJBARDZIEJ WIARYGODNE INFORMACJE O ZDROWYM STYLU ŻYCIA! JAK OGLĄDAĆ TVN METEO ACTIVE?
Tłuszcz zgromadzony na brzuchu jest jedną z najniebezpieczniejszych form otyłości. Jego konsekwencją mogą być choroby serca, insulinoodporność, cukrzyca typu 2., demencja, Alzheimer, rak jelita grubego, syndrom metaboliczny oraz nadciśnienie. Co jednak, jeśli przez lata popełnialiśmy dietetyczne grzechy, które poskutkowały nadmiarem tkanki tłuszczowej w pasie? Zdecydowaliśmy się tego pozbyć i mimo naszych starań brzuch nie znika?
Odpowiedzi na te pytania może być w sumie aż 11.
Starzejesz się
Złe wieści: czas nie oszczędza nikogo. Upływa nieubłaganie, zmieniając nasze ciała i tym samym sposób, w jaki nasz organizm kumuluje i spala tłuszcz. Dotyczy to zarówno mężczyzn, jak i kobiet. Zmienia się nie tylko tempo ich metabolizmu, ale także ilość kalorii, których organizm potrzebuje by normalnie funkcjonować.
Dobre wieści: możesz z tym walczyć. Choć organizm spowalnia tempo i gromadzi dodatkowe kilogramy, nie jest to proces nieodwracalny. Możesz go przyspieszyć w naturalny sposób.
Trenujesz w niewłaściwy sposób
Codziennie biegasz, chodzisz na fitness? Fantastycznie. Niestety to nie sprawi, że tkanka tłuszczowa na brzuchu zacznie się redukować. By to nastąpiło musisz połączyć trening aerobowy z treningiem siłowym, angażując możliwie jak najwięcej grup mięśniowych.
- Mięśnie potrzebują więcej kalorii niż tkanka tłuszczowa. Im więcej masz mięśni tym więcej codziennie, w każdej godzinie, spalasz spożytych kalorii - podkreśliła Kate Patton, dietetyczka współpracująca z Kliniką Cleveland.
Jesz zbyt dużo przetworzonej żywności
- Produkty z oczyszczonego ziarna takie jak biały chleb, krakersy czy chipsy, tak jak biały cukier którym się słodzi gazowane kolorowe napoje czy soki potęgują stany zapalne w naszym organizmie - podkreśliła dietetyczka. - A tłuszcz na brzuchu jest powiązany ze stanami zapalnymi. Jedzenie sporej ilości przetworzonej żywności zaniża szanse na pozbycie się tłuszczu na brzuchu - podkreśliła Patton.
Jesz niewłaściwe tłuszcze
Ciało nie reaguje w ten sam sposób na każdy rodzaj tłuszczu, jaki spożywasz. Badania wykazały, że spożywanie nasyconych kwasów tłuszczowych, jakie znajdują się np. w mięsie i nabiale, przyczynia się do wzrostu trzewnej tkanki tłuszczowej, czyli tej w okolicy brzucha. Natomiast jednonienasycone kwasy tłuszczowe, które znajdują się np. w awokado czy oliwie z oliwek oraz określonych wielonienasyconych kwasach tłuszczowych takich jak omega-3 znajdujących się w orzechach, nasionach słonecznika i tłustych rybach jak łosoś, zmniejszają stany zapalne. Spożywane we właściwych proporcjach dodadzą zdrowia. Jednakże nawet ich nadmiar nie jest wskazany - nadwyżka spowoduje, że organizm będzie gromadził więcej kalorii skutkując otyłością.
Twój trening jest zbyt lekki
Aby zmobilizować organizm do spalania tkanki tłuszczowej nagromadzonej na wysokości pasa musisz trenować naprawdę intensywnie. Twoje tętno powinno wskoczyć na wyższy poziom. Udowodniono w badaniach, że osoby trenujące w ten sposób szybciej traciły tkankę, niż osoby trenujące w umiarkowanym stopniu.
- Musisz trenować na maksymalnym tętnie ponieważ zamiarem jest spalenie jak największej ilości kalorii - podkreśliła Natalie Jill, certyfikowana trenerka personalna z San Diego.
Trening intensywny oznacza, że dajesz z siebie maksimum.
Robisz niewłaściwe ćwiczenia
Robisz brzuszki do upadłego? To nic nie da. Aby spalić tłuszcz nagromadzony na brzuchu musisz zacząć spalać tłuszcz na całym ciele, a tego nie zrobisz obsesyjnie katując jedną partię mięśni. Powinniśmy angażować różne części ciała. Musisz polubić się z ćwiczeniami na mięśnie łydek, ud, pośladków, brzucha czy obręczy barkowej oraz całą resztą, angażującą mięśnie głębokie i stabilizujące.
Jesteś zestresowany/-a
Kortyzol, zwany hormonem stresu, zalewa Twój organizm sprawiając, że ciało będzie trudniej pozbywało się niepożądanej tkanki tłuszczowej. Rada jest prosta - naucz się kontrolować stres. Znajdź coś, co Cię relaksuje, co sprawia, że odpoczywasz i uspokajasz się.
Za mało śpisz
Trwające 16 lat badania na grupie blisko 70 tys. kobiet w USA wykazało, że te, które sypiały mniej niż 5 godzin na dobę miały blisko 30 proc. większe szanse na przytycie o nawet 13, 61 kg więcej od kobiet, które sypiały po 7 godzin na dobę.
Jesteś typem jabłuszka
Ludzką figurę - zwłaszcza w przypadku kobiet - można skategoryzować na owoce i kształty. Trójkąt, trapez, prostokąt, gruszka i jabłko. Gruszkami określa się figury, których właścicielki mają skłonność do tycia w biodrach natomiast jabłkiem nazywa się te panie, które łatwo gromadzą kilogramy na wysokości brzucha. To znaczne utrudnienie w procesie pozbywania się zbędnych kilogramów ale bez obaw - to możliwe. Trzeba wiedzieć jak to zrobić i być konsekwentnym w pracy w osiąganiu wyznaczonego celu.
Jesteś chory/-a
Jeśli poziom testosteronu w Twoim organizmie jest wysoki może to być powiązane z zespołem policystycznych jajników, a to znacznie utrudnia pozbycie się tłuszczu nagromadzonego w okolicach brzucha. Jednocześnie nadmiar tkanki tłuszczowej w okolicach pasa powinien być dla Ciebie sygnałem, aby odwiedzić lekarza i sprawdzić, czy wszystko ze zdrowiem jest w porządku.
Jesteś niezmotywowany
Pozbycie się tkanki tłuszczowej to niełatwe zadanie, a pozbycie się go z okolicy brzucha jest szczególnie ciężkie. Redukcja tłuszczu w tej partii ciała wymaga połączenia niskokalorycznej diety bogatej w błonnik, z niewielką ilością węglowodanów i cukrów z odpowiednio opracowanym przez eksperta treningiem, dopasowanym do wagi, sylwetki i stanu zdrowia. Zasada jest jedna: dla chcącego nic trudnego. Aby osiągnąć sukces trzeba być wytrwałym i konsekwentnym.
Autor: stella,mab / Źródło: Time
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock