Górna temperatura krytyczna dla człowieka mieści się w zakresie od 40 do 50 stopni Celsjusza, w zależności od wieku, płci, czy sprawności fizycznej - wynika z nowych badań brytyjskich naukowców. O czym należy pamiętać, a czego unikać w gorące dni, by uniknąć negatywnych konsekwencji upałów na nasze zdrowie?
Przed nami kolejna fala upałów. Jak wskazują synoptycy, w sobotę temperatura na zachodzie naszego kraju może sięgnąć 35 stopni Celsjusza w cieniu. Na sobotę i niedzielę przypadnie "kulminacja upalnej pogody" - zapowiedział prezenter tvnmeteo.pl Tomasz Wasilewski w programie "Wstajesz i wiesz" na antenie TVN24. Wysokie temperatury stanowią poważne zagrożenie dla życia i zdrowia. Tylko latem zeszłego roku z powodu upałów w Europie zmarło 61 672 ludzi. Badania opublikowane na łamach "Nature Medicine" wskazują, że większość osób dotyczyła osób powyżej 80 roku życia, a ponad 60 procent ofiar stanowiły kobiety - wskazała Justyna Kazimierczak w "Faktach o Świecie" TVN24 BiS.
Zespół naukowców pod kierownictwem prof. Lewisa Halseya z University of Roehampton w Wielkiej Brytanii przedstawił właśnie wyniki badań górnej temperatury krytycznej (UCT) dla człowieka.
W jakiej temperaturze organizm przestaje prawidłowo działać
W ciągu ostatnich dni w niektórych częściach Europy na termometrach odnotowano nawet 44 stopni Celsjusza. Tymczasem, jak wskazują nowe badania, górna temperatura krytyczna (UCT) dla człowieka wynosi pomiędzy 40 a 50 stopni Celsjusza - wówczas spoczynkowe tempo metabolizmu, czyli miara ilości energii zużywanej przez organizm ludzki na podtrzymanie funkcjonowania może być wyższe, co negatywnie wpływa na jego funkcjonowanie - do takich wniosków doszedł zespół naukowców z University of Roehampton. Kierujący nim prof. Lewis Halsey przedstawił je w zeszły czwartek, podczas jubileuszowej konferencji z okazji stulecia Society for Experimental Biology w Edynburgu.
Naukowiec przekazał, że zrozumienie zakresu temperatur, w których tempo przemiany materii człowieka zaczyna rosnąć, oraz tego, jak zakres ten różni się u poszczególnych osób, może mieć wpływ na warunki pracy, sport, medycynę i podróże międzynarodowe. Brytyjscy badacze ustalili, że reakcje układu sercowo-naczyniowego na ciepło różnią się w zależności od płci, a także wieku i poziomu sprawności fizycznej. Ludzie o różnych cechach mają różne temperatury optymalne.
Halsey zwrócił uwagę, że do tej pory opublikowano wiele prac dotyczących zakresu temperatur odpowiednich do życia dla różnych zwierząt (takich, przy których tempo ich metabolizmu jest minimalne, a wydatek energii niski), jednak tego rodzaju informacje dotyczące ludzi są znacznie mniej dostępne niż w przypadku na przykład hodowlanego drobiu. Zespół Halseya kontynuuje pracę, z pomocą najnowocześniejszego echokardiografu, badając w jaki sposób zbyt wysoka temperatura - powyżej UCT - wpływa na czynność serca oraz jak różni się jej wpływ na serce u osób o różnych cechach, takich jak wiek, płeć czy sprawność fizyczna. - W ocieplającym się świecie ta wiedza staje się coraz cenniejsza - podkreślił profesor.
ZOBACZ TEŻ: Straciła przytomność w Wielkim Kanionie, znaleziono ją po sześciu godzinach. 57-latka nie żyje
Jak postępować w czasie upałów
W czasie gorących dni należy pić dużo niegazowanej wody mineralnej lub napojów zawierających elektrolity i mikroelementy, jeść owoce i więcej małych lekkostrawnych posiłków, zwiększyć czas wypoczynku. Warto pamiętać również o noszeniu nakrycia głowy, lekkiej, przewiewnej odzieży, stosowaniu kremów z filtrem UV i zamykaniu oraz zasłanianiu okien. Jeśli to możliwe, w najgorętszych momentach dnia unikajmy opuszczania pomieszczeń.
Podczas upałów powinniśmy natomiast unikać picia alkoholu, który odwadnia organizm. Szkodliwe mogą być również słodkie napoje, dające nam złudne poczucie nawodnienia. Niewskazany jest nadmierny wysiłek fizyczny, ciężkostrawne posiłki i duże, jednorazowe porcje jedzenia.
W skrajnych przypadkach upał doprowadza do poważnych chorób oraz czasowych uszkodzeń niektórych narządów m.in. wątroby. Przegrzaniu mogą towarzyszyć drgawki, omdlenia i udar cieplny, który w skrajnych przypadkach może doprowadzić do śmierci. "Jedną z pierwszych reakcji organizmu jest uczucie zmęczenia, tak jakby nasze ciało, a w szczególności mięśnie, chciały się wyłączyć. Z czasem może dojść do uszkodzenia organów - głównie nerek, śledziony i wątroby" - wskazał na łamach "Guardian" ratownik medyczny i naukowiec z University of New Mexico Jon Femling.
ZOBACZ TEŻ: Jak uchronić czworonogi przed upałami
Źródło: PAP, Guardian, tvn24.pl
Źródło zdjęcia głównego: Nelson Antoine/Shutterstock