Jedwabne kwiaty, szkaplerze, złote medaliki i pierścionki. Te drogocenne przedmioty odkryli archeologowie w dwóch trumnach odkopanych w kościele św. Mikołaja w Gniewie. - Nie spodziewaliśmy się, że znajdziemy takie skarby – mówi kierowniczka zespołu badawczego. W trumnach najprawdopodobniej spoczywała ówczesna elita miasta.
Trumny znajdowały się w głównej nawie kościoła, tuż pod posadzką. Archeologowie odkopali drewniane skrzynki w poniedziałek.
- Jedna z nich, ta malowana, jest bardzo dobrze zachowana. Znalezisko jest na tyle świeże, że trudno powiedzieć z jakiego dokładnie okresu pochodzą trumny – wyjaśnia Małgorzata Grupa z Instytutu Archeologii Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu.
Najbogatsi spoczywają w jedwabiach
Archeologowie pewni są co do tego, że w grobach spoczywali najbogatsi mieszkańcy Gniewu, których stać było na kosztowny pochówek w kościele.
- Świadczy o tym przede wszystkim to, że ciała owinięte były w jedwabie. A na to mogli pozwolić sobie tylko ci naprawdę najbogatsi. Jedwab może pochodzić z Włoch, albo Bizancjum. Potwierdzą to badania – dodaje Grupa.
"Opowiemy historię luksusowej tkaniny"
To największa kolekcja jedwabiu, jaką dotychczas znaleźli toruńscy archeologowie. W odkopanych trumnach, znalazły się również jedwabne szkaplerze oraz wianki, które zdobiły głowy zmarłych dzieci.
- Wyposażenie grobowe jest naprawdę imponujące. W grobach odkryliśmy szczątki ponad 500 rodzajów jedwabiu. Tego się naprawdę nie spodziewaliśmy – mówi archeolog.
Teraz, odkryte tkaniny zostaną poddane szczegółowym badaniom, które potwierdzą m.in. to, z którego wieku pochodzą. Rekordowe odkrycie stało się także impulsem do prowadzenia dalszych badań nad tą tkaniną. Naukowcy podkreślają, że powstaną odrębne publikacje na ten temat.
Prace w kościele potrwają do końca lipca.
Jeśli chcielibyście nas zainteresować tematem związanym z Waszym regionem, czekamy na Wasze sygnały/materiały. Piszcie na Kontakt24@tvn.pl.
Autor: mg / Źródło: TVN24 Pomorze
Źródło zdjęcia głównego: Instytut Archeologii Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu