Do zdarzenia doszło podczas lokalnych regat żeglarskich na Jeziorze Chełmżyńskim (województwo kujawsko-pomorskie). Silny podmuch wiatru przewrócił jedną z żaglówek, pomocy potrzebowali dwaj żeglarze.
Jak przekazał sierżant sztabowy Sebastian Pypczyński z Komendy Miejskiej Policji w Toruniu, w minioną sobotę policjanci z Zespołu Prewencji na Wodach i Terenach Przywodnych Wydziału Prewencji komendy dbali o bezpieczeństwo osób biorących udział w lokalnych regatach żeglarskich na Jeziorze Chełmżyńskim. Okazało się, że ich obecność pomogła uratować jedną z załóg.
Żeglarzy zaskoczyły trudne warunki atmosferyczne. – Nagły i silny wiatr doprowadził do wywrócenia ich łodzi, która bardzo szybko nabrała wody w kadłub. Za burtą znalazło się dwóch żeglarzy – opisuje policjant.
Woda niemal całkowicie zalała żaglówkę
Policjant natychmiast przystąpił do akcji ratowniczej. – Gdy podpłynął do łodzi, ta była już niemal całkowicie zalana wodą. Mundurowy udzielił pomocy żeglarzom i sprowadził ich bezpiecznie na brzeg – opowiada sierż. sztab. Pypczyński.
Jak zaznacza funkcjonariusz, na szczęśliwe zakończenie akcji ratunkowej miało wpływ odpowiedzialne zachowanie uczestników zawodów, którzy byli wyposażeni w kamizelki wypornościowe. W kryzysowych sytuacjach takie środki ochrony zapewniają użytkownikowi bezpieczeństwo, nie dopuszczając do utonięcia.
Policjant przypomina także o odpowiedzialnym zachowaniu nad wodą i zachowaniu podstawowych zasad bezpieczeństwa.
Toruńscy policjanci przypominają o zachowaniu podstawowych zasad bezpieczeństwa nad wodą: • wybierajmy teren przeznaczony do takiego wypoczynku, najlepiej tam, gdzie nad bezpieczeństwem czuwają ratownicy; • pływając łódkami, kajakami i rowerami wodnymi pamiętajmy o założeniu kapoka i sprawdzeniu, czy sprzęt nadaje się do użytku; • dzieci powinny bawić się nad wodą tylko pod czujną opieką dorosłych. Gdy wchodzimy z nimi do wody, otoczmy je szczególną opieką; • po dłuższym leżeniu na słońcu nie wchodźmy od razu do wody, najpierw stopniowo przyzwyczajmy ciało do niższej temperatury. W ten sposób unikniemy szoku termicznego; • warto sprawdzić miejsce kąpieli i eksplorować je stopniowo - nie wolno wskakiwać do wody, której głębokości nie znamy lub gdy miejsce jest objęte zakazem skakania. Nieznana głębokość i struktura dna może narazić nas na urazy, kalectwo, a nawet śmierć; • nie zabierajmy ze sobą na plażę rzeczy wartościowych, pozostawione bez nadzoru mogą być łatwym łupem dla złodzieja; • nigdy nie wchodźmy do wody po alkoholu. Takie kąpiele często kończą się tragedią;
Źródło: TVN24 Pomorze
Źródło zdjęcia głównego: KMP w Toruniu