Sztuczna rafa w Ustce, Rowach i Łebie ochroni polskie plaże

Sztuczna rafa w Ustce, Rowach i Łebie ma ochronić polskie plaże przed utratą piasku
Sztuczna rafa w Ustce, Rowach i Łebie ma ochronić polskie plaże przed utratą piasku
Źródło: Urząd Morski Słupsk

Betonowe konstrukcje kształtem przypominające ogromne durszlaki mają ochronić polskie plaże przed niszczącym je falowaniem, które co roku zabiera kilometry lądu. Tak zwana sztuczna rafa zostanie zatopiona w Ustce, Rowach i Łebie około dwustu metrów od brzegu na głębokości kilku metrów.

Sztuczna rafa ma powstać na odcinku ponad czterech kilometrów linii brzegowej. W ten sposób zabezpieczone mają zostać najbardziej narażone na zniszczenia odcinki plaż w Ustce, Łebie i Rowach.

- Wygląda to, jak wielkie betonowe durszlaki, będą mogły osadzać się na nich glony i przepływać tamtędy ryby i inne żyjątka. I, choć nie jest to naszym celem, może się to okazać nie lada atrakcją dla początkujących nurków - mówi w rozmowie z tvn24.pl Tomasz Bobin, dyrektor Urzędu Morskiego w Słupsku.

Rafa zatrzyma niszczące plaże falowanie

Rafa zostanie zatopiona około 200 metrów od brzegu na głębokości kilku metrów. – Głównym zadaniem tej konstrukcji będzie zatrzymanie niszczycielskiej siły falowania, która co roku zabiera nam kilometry plaż – wyjaśnia dyrektor.

Powstaną trzy odcinki, na których umieszczona zostanie sztuczna rafa i kamienne progi. W Łebie będzie to odcinek 2,3 tys. metrów, w Ustce 830 metrów i 950 metrów w Rowach.

Inwestycja za 145 mln zł

Nowatorska metoda testowana była już w Kołobrzegu, gdzie udało się uratować plażę po wykonaniu tylko progów podwodnych. - Przy budowie raf ten efekt powinien być jeszcze lepszy – przekonuje Bobin.

Dodaje, że rafy stosowane były już w wielu miejscach na świecie i wszędzie to rozwiązanie przyniosło pozytywne efekty. - Inwestycja była poprzedzona badaniami naukowymi wpływu na środowisko naturalne - zapewnia.

Urząd Morski w Słupsku na skończenie inwestycji, która pochłonie 145 mln zł ma czas do końca kwietnia przyszłego roku. Inwestycja w 85 procentach jest dofinansowywana przez Unię Europejską.

Sztuczna rafa w Ustce, Rowach i Łebie ma ochronić polskie plaże przed utrata piasku

Jeśli chcielibyście nas zainteresować tematem związanym z Waszym regionem, pokazać go w niekonwencjonalny sposób - czekamy na Wasze sygnały/materiały. Piszcie na Kontakt24@tvn.pl.

Autor: ws/kwoj / Źródło: TVN24 Pomorze

Czytaj także: