Kontrole sanepidu w pomorskich smażalniach ryb. Co wykazały?

Smażona ryba i frytki - jedzenie
Wątpliwe pochodzenie ryb sprzedawanych nad Bałtykiem
Źródło: TVN24

Od początku roku w województwie pomorskim przeprowadzono 135 kontroli w smażalniach ryb. W 44 przypadkach odkryto nieprawidłowości. Inspektorzy wykryli m.in. niewłaściwy stan higieniczno-sanitarny pomieszczeń i wyposażenia, a także brak czystości bieżącej.

W 118 smażalniach ryb i zakładach na terenie województwa pomorskiego, w których przeważającą działalnością jest smażenie ryb, od początku roku Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna przeprowadziła 135 kontroli. Na terenie całego regionu takich miejsc jest 311.

Nieprawidłowości stwierdzono podczas 44 kontroli. Jak podała PAP kierownik Działu Nadzoru Sanitarnego Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Gdańsku Katarzyna Waluszko, stwierdzono m.in. niewłaściwy stan higieniczno-sanitarny pomieszczeń, wyposażenia i sprzętu, brak czystości bieżącej, środki spożywcze o zmienionych cechach organoleptycznych czy niewłaściwe warunki przechowywania żywności. - Za stwierdzone podczas kontroli nieprawidłowości nałożono 28 grzywien w drodze mandatów karnych na łączną kwotę ponad 8,5 tysiąca złotych - przekazała.

Czytaj też: Nad Bałtykiem na rybkę, ale raczej z zamrażarki i dużo drożej niż rok temu

Dodała, że w związku ze zgłoszeniami konsumentów przeprowadzono siedem kontroli interwencyjnych, podczas pięciu z nich potwierdzono zasadność interwencji. Przyczynami zgłoszeń interwencyjnych były: dolegliwości żołądkowe po spożyciu posiłków, niewłaściwy stan sanitarno-higieniczny, nieprawidłowości w zakresie gospodarowania odpadami.

Sanepid sprawdza smażalnie ryb
Sanepid sprawdza smażalnie ryb
Źródło: Shutterstock

Co sprawdzają inspektorzy sanepidu?

Jak podkreśliła Waluszko, w ramach urzędowych kontroli sprawdzana jest czystość pomieszczeń żywnościowych, sprzętu, urządzeń i ich stan techniczny, a także prowadzenie procesów mycia i/lub dezynfekcji sprzętu, naczyń, pomieszczeń, a także zabezpieczenie przed szkodnikami, higiena i stan zdrowia pracowników. Inspektorzy sprawdzają także jakość wody, warunki do mycia i rozmrażania żywności oraz rąk pracowników, usuwanie odpadów żywnościowych, szkolenia pracowników na określonych stanowiskach oraz terminy przydatności do spożycia lub daty minimalnej trwałości surowców stosowanych do przygotowywania potraw.

Czytaj też: Skąd tak naprawdę pochodzą "ryby prosto z Bałtyku", serwowane w smażalniach nad morzem?

Zwracają też uwagę na warunki przechowywania surowców, w tym zachowanie łańcucha chłodniczego i kontrolują dokumenty dotyczących dostawców surowców. W ramach kontroli sprawdzane są zapisy z wdrożonych w zakładzie dobrych praktyk higienicznych, produkcyjnych oraz wynikających z zasad systemu HACCP, dotyczącego zarządzania bezpieczeństwem żywności.

Rybka nad Bałtykiem rzadko jest "prosto z morza"
Rybka nad Bałtykiem rzadko jest "prosto z morza"
Źródło: tvn24
TVN24 HD
Dowiedz się więcej:

TVN24 HD

Czytaj także: