- Ta aplikacja przyda ci się, kiedy będą chcieli cię napaść, porwać czy zgwałcić – przekonują studenci gdańskiego Uniwersytetu. SafeWatch to stworzona przez nich aplikacja mobilna, która w dyskretny sposób pozwoli wezwać pomoc w sytuacji zagrożenia za pomocą gestów dłoni. Kilka uderzeń w zegarek wystarczy, aby wezwać policję.
SafeWatch jest aplikacją na – smartfony i smartwatche, czyli telefony i zegarki.
Każdy użytkownik, który będzie korzystał z aplikacji i pobierze ją na swój telefon, będzie musiał zarejestrować się w specjalnym systemie, do którego dostęp będą mieli jego twórcy i służby takie jak np. centra koordynacji ratownictwa.
- Użytkownik będzie musiał wprowadzić tam imię, nazwisko, adres, zdjęcie oraz numer identyfikacyjny, np. PESEL – wyjaśnia Kamil Wojewski, lider zespołu, który stworzył aplikację.
Po zainstalowaniu programu i zarejestrowaniu w systemie, w sytuacjach zagrożenia trzeba będzie tylko wykonać odpowiedni gest dłońmi.
- System rozpoznaje określone ruchy np. trzy uderzenia w zegarek i wtedy wzywana jest pomoc, potwierdzeniem tego jest wibracja w zegarku – wyjaśnia Wojewski.
Informuje policję o lokalizacji
W tym samym czasie aplikacja wyśle służbom wiadomość głosową o zagrożeniu. - Policja otrzyma wygenerowaną mapę z lokalizacją osoby, która potrzebuje pomocy, będzie dzięki temu znała jej położenie, co może być pomocne przy w przypadku napaści, porwania, próby gwałtu czy innego rodzaju zagrożenia – opowiada.
Zgłoszenie miałoby trafiać na numer 112
Twórcy aplikacji chcą również, żeby informacja o zagrożeniu docierała do rodziny osoby potrzebującej pomocy. Docelowo zgłoszenie miałoby trafiać na numer 112, a dzięki rejestracji użytkownika nie będzie możliwości anonimowego czy fałszywego powiadamiania służb.
Rozwiązanie jest na etapie działającego prototypu. Młodzi programiści zamierzają wprowadzić je na rynek we współpracy z Gdańskim Parkiem Naukowo Technologicznym.
Nagrodzeni w konkursie w USA
Wynalazek studentów Uniwersytetu Gdańskiego został już zauważony zagranicą. Aplikacja zdobyła III miejsce w konkursie AIS Student Chapter Competition na Uniwersytecie w Alabamie, w którym uczestniczą liczne zespoły studentów - informatyków z całego świata, głównie z uniwersytetów amerykańskich. Studentów UG wyprzedziły jedynie dwa zespoły z renomowanego filadelfijskiego Temple University.
W skład gdańskiego zespołu wchodzili studenci pierwszego roku specjalności Aplikacje Informatyczne w Biznesie Wydziału Zarządzania UG: Kamil Wojewski (lider zespołu), Damian Kisielewski, Hubert Kisielewski, Maciej Kwapiński i Szymon Nagórski.
Członkowie zespołu są studentami nowo powstałej, unikalnej w skali kraju, specjalności Aplikacje Informatyczne w Biznesie (AiB) na kierunku Informatyka i Ekonometria, która została zainaugurowana na Wydziale Zarządzania Uniwersytetu Gdańskiego.
Jeśli chcielibyście nas zainteresować tematem związanym z Waszym regionem - czekamy na Wasze sygnały/materiały. Piszcie na Kontakt24@tvn.pl.
Autor: ws / Źródło: TVN24 Pomorze