Drzewa masowo znikają z miast i miasteczek. "Trzeba odbetonować każdy możliwy fragment"

Źródło:
tvn24.pl
Województwo kujawsko-pomorskie
Województwo kujawsko-pomorskie
wideo 2/10
Województwo kujawsko-pomorskie

W miastach ubywa drzew, a nowe nasadzenia w zupełności nie rekompensują strat sprzed wycinki. Wycina się ich więcej niż sadzi, jak na przykład w Bydgoszczy (woj. kujawsko-pomorskie), choć eksperci od zieleni zgodnie przyznają, że to i tak najlepiej zazielenione miasto województwa kujawsko-pomorskiego.

Mariusz Warachim, inspektor dendrologiczny, założyciel organizacji ekologicznej "Zielone Kujawy" z Ciechocinka zna się na drzewach jak mało kto. W rozmowie z portalem tvn24.pl wyjaśnia, czym są tak zwane zielone miasta.

- Zielone miasta to takie, w których każdy mieszkaniec ma możliwość zobaczenia trzech drzew ze swojego okna, 30 procent powierzchni miasta jest pokryte koronami drzew, a do najbliższego terenu zieleni mieszkańcy mają nie dalej niż 300 metrów. Zgodnie z zasadą 3 - 30 - 300. Zdaje się, że najlepiej w regionie pod tym względem wypada Bydgoszcz - przyznaje.

Zmianę w podejściu bydgoskich urzędników do tematu zieleni zauważa również Piotr Malich - sekretarz bydgoskiego koła Zielonych. Choć jak tłumaczy, z danych Głównego Urzędu Statystycznego za 2022 rok wynika, że w Bydgoszczy posadzono około trzech tysięcy drzew, a wycięto prawie siedem tysięcy.

- Ratusz nalega na to, by nowe nasadzenia będące rekompensatą, były większe niż te ustawowo wymagane. Wymaga się od deweloperów, by oprócz drzew dosadzali inną zieleń. Problem w tym, że okres ochronny, w którym deweloper ma się tym zajmować, jest zbyt krótki. To kwestia uregulowania prawnego na wyższym poziomie, tak by miasta, gminy miały realne możliwości działania, by mogły wymagać od deweloperów czy inwestorów, by faktycznie zajmowali się zielenią. Widzimy też zmianę postawy miasta. Pojawiły się pierwsze łąki kwietne, co sprawia, że woda jest zachowana w gruncie, a i owady mają z tego pożytek. Przy nowych inwestycjach, jak choćby ostatnio przy remoncie Ronda Kujawskiego, pomyślano o zieleni. To ważne - zdradza Malich.

Czytaj też: Policzyli, ile "zarabiają" drzewa w Warszawie. Jedno nawet 1200 złotych rocznie

Park Myślęcinek w BydgoszczyShutterstock

Wycinki zieleni pod inwestycje

Wciąż jednak jednym z największych problemów w miastach jest wycinka zieleni pod inwestycje - budownictwo mieszkaniowe czy infrastrukturę drogową. - Zauważamy trend zazieleniania miast, ale często opiera się na zasadzie tworzenia parków kieszonkowych, które owszem są potrzebne, ale nie są w stanie w żaden sposób zrekompensować utraconych biologicznie czynnych powierzchni zajętych pod wielkopowierzchniowe inwestycje. W Toruniu tereny zieleni, jak na przykład słynna sprawa Wrzosowiska, czy plany zabudowy dzielnicy Winnica - przeznacza się pod zabudowę, nie patrząc na ich potencjał przyrodniczy, możliwości retencji wody, rekreacyjny, edukacyjny, łagodzenia skutków zmian klimatu dotykających miast - dodaje Paulina Warachim z "Zielonych Kujaw".

Eksperci zwracają uwagę na to, że wiążą się to z koniecznością usuwania rosnących drzew, a te które uda się ocalić i tak najczęściej zostają zniszczone w trakcie budowy i obumierają w ciągu kilku, kilkunastu lat po zakończeniu inwestycji. - Ochrona zieleni na placach budowy pozostawia wiele do życzenia, a nadzór inspektora dendrologicznego w procesie inwestycyjnym to praktyka u nas raczej nieznana - podkreśla Mariusz Warachim.

Alejka parkowa w ToruniuShutterstock

Doktor Lucjan Rutkowski z Katedry Geobotaniki i Planowania Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu otwarcie mówi o tym, że Toruń przestał być zielonym miastem. Był nim kiedyś, w czasach powojennych, gdy masowo sadzono topole.

- Toruń był zielonym miastem, ale przestaje nim niestety być. W czasach powojennych masowo sadzono topole najczęściej przy obiektach przemysłowych czy mieszkaniowych. W latach 90., tak żeby wszystkich od razu nie wycinać, zaczęto obcinać gałęzie lub pozostawiono tylko kikuty. Kilkumetrowe drzewa w 1/3 obwodów albo usychały albo obumierały ze względu na duże rany - wyjaśnia naukowiec w rozmowie z tvn24.pl.

Miasta tracą swój zielony charakter

Zdaniem Mariusza Warachima problemem dotykającym wiele gatunków drzew miejskich jest porażenie przez jemiołę. Przyznaje, że wiele z nowo sadzonych drzew nie ma szans dotrwać choćby do dojrzałości, do czego przyczyniają się: materiał szkółkarski słabej jakości, trudne warunki siedliskowe w miastach, popełniane błędy podczas sadzenia drzew czy nieodpowiednia pielęgnacja w pierwszych latach po sadzeniu. Podobną opinię na ten temat ma dr Lucjan Rutkowski.

ZOBACZ W TVN24 GO "ROZMOWY O KOŃCU ŚWIATA": W miastach z betonu >>>

- Mieszkam w Toruniu od 50 lat i zauważyłem, że na wielu gatunkach drzew przybyło jemioł. Poza tym zawsze był problem z trawnikami, ponieważ w większości miasta jest kiepska gleba, klimat też jest suchy. Kiedyś podlewano ulice wodą z Wisły, ale teraz już się tego nie robi. Problemem jest też sadzenie niewłaściwych gatunków drzew na niewłaściwym siedlisku. Sadzenie drzew, które wymagają gleb żyznych i stosunkowo wilgotnych, właśnie jak topole, klony, lipy czy jawory. W Toruniu takich siedlisk jest mało, dlatego sadzi się je na terenach wydmowych. Takie drzewa żyją kilka lat, a potem zaczynają marnieć. Pieniądze w samorządach na sadzenie drzew są, ale najczęściej brakuje ich na pielęgnację - wyjaśnia dr Rutkowski.

W podobnym tonie wypowiada się Krzysztof Strzemeski z toruńskiego stowarzyszenia Zielone Wrzosy, które walczy o zachowanie tej zielonej enklawy w północnej części miasta. Urzędnicy przy udziale radnych podjęli decyzję o sprzedaży terenu pod usługi medyczne, skierowane do seniorów.

- Miasto traci swój zielony charakter. Wiele drzew już wycięto "pod inwestycje" na przykład ogołocono plac Rapackiego, Szosę Chełmińską, wycięto nawet spory las łęgowy na Kępie Bazarowej a tłumaczenie PMT i przedstawicieli instytucji, które mają w herbie ochronę środowiska jest kuriozalne. Także kolejne działania, które mają zatuszować tę rzeź sprawiają, że mieszkańcy tracą wiarę w jakikolwiek rozsądek i dobrą wolę władz miasta, jeśli chodzi o politykę środowiskową. Znika zieleń jordanowska pod budynkami CSW, Cinema City a w przyszłości pod trasą Staromostową i Camerimage. Częściowo zniknie zieleń forteczna, jeżeli miasto wdroży plan zabudowy Wrzosowiska. Zagrożona jest obszar Natura 2000 na Winnicy, bo PMT nie uznaje czegoś takiego; tematyka ekologiczna jest mu całkowicie obca. Zieleń to przeszkoda dla ‘urbanizacji' - zaznacza Strzemeski.

Samorządy dbają o zieleń?

Co na to urzędnicy? Zapewniają, że nie jest tak źle, jak mogłoby się wydawać. Tylko w tym roku w Toruniu pojawią się kolejne parki kieszonkowe, zazielenione przystanki komunikacji miejskiej, dywan kwiatowy, ogród deszczowy, park linearny czy tak zwane "zielone korytarze Torunia". Co to takiego?

- Już trwają nasadzenia drzew kolejnego etapu realizacji przygotowanego przez Wydział Środowiska i Ekologii projektu "Zielonych korytarzy Torunia", którego założeniem jest zagospodarowanie pasów drogowych zielenią wysoką i niską. Projekt przewiduje nasadzenia drzew, krzewów, traw i bylin, które będą stanowiły "zaproszenie do miasta", a także w znaczący sposób wpłyną na estetykę i bioróżnorodność wybranych ciągów komunikacyjnych - tłumaczy Malwina Jeżewska, rzeczniczka prasowa prezydenta Torunia.

Zobacz też: Betonoza niszczy polskie miasta. Władze Skierniewic chcą wprowadzić więcej zieleni.

Zauważa równie, że aktualnie w Toruniu prowadzone są również nasadzenia 482 drzew w pasach drogowych ulic: Szosy Bydgoskiej - lipy drobnolistne, wzdłuż Szosy Lubickiej - klony jawor i lipy szerokolistne, wzdłuż ulic Otłoczyńskiej i Rypińskiej - lipy szerokolistne. Wzdłuż ul. Andersa obumarłe klony są natomiast wymieniane na lipy drobnolistne.

- Jesienią 2023 roku zostanie nasadzonych 300 drzew wynikających z obchodów 550. rocznicy urodzin Mikołaja Kopernika (w 2022 r. - posadzono już 250 drzew na ul. Polnej). Jesienią zdjęta zostanie jemioła z drzew na cmentarzu garnizonowym i na Starym Mieście - wylicza rzeczniczka.

Toruń. Badanie społeczne na temat zieleni

Fundacja Re: Kultura jest w trakcie przeprowadzania ankiety wśród mieszkańców i mieszkanek Torunia. Bada opinie i ich potrzeby dotyczące zagospodarowania zieleni miejskiej. Tytuł ankiety brzmi "Czy Toruń jest zielony?".

- Ankieta składa się kilku modułów: zwyczajowych zachowań związanych z terenami zielonymi, opinii mieszkańców o dostępności tych terenów, częstotliwości korzystania z nich oraz percepcji Torunia jako "zielonego" miasta. W ankiecie znalazły się też moduł o konsultacjach społecznych na temat zieleni miejskiej. Daliśmy mieszkańcom i mieszkankom szansę by powiedzieli która ich zdanie "zielona" inwestycja była najbardziej udana, a która mniej. Badanie wystartowało w 14 kwietnia i potrwa do połowy czerwca. Badanie ma charakter ankietowy - tłumaczy Seweryn Grodny z krakowskiej Fundacji Re: Kultura.

Czytaj też: Zabrali drzewa, muszą je oddać. "Myśleli, że mieszkańcy powiążą to z budową tramwaju"

Wyniki badania będę zaprezentowane w formie raportu badawczego. Autorzy badania przedstawią w nim najważniejsze zebrane informacje. Dane będą dostępne w sieci, na stronie fundacji oraz współpracujących organizacji. - Chcemy też wyjść z badaniami szerzej i omówić je na szeregu spotkaniach, które zaplanowaliśmy. Planujemy zaprosić do współpracy przedstawicieli miasta, instytucji naukowe oraz inne organizacje, które mogą być zainteresowane wynikami ankiety - podkreśla Grodny.

Betonoza w centrach miast i masteczek

Specjaliści od zieleni, z którymi rozmawialiśmy, zwracają uwagę na jeszcze jedną rzecz. To tak zwana betonoza w centrach miast i miasteczek, która wiąże się z usuwaniem zieleni kosztem wylewania betonu czy kostki brukowej na starówkach czy rynkach miast. - W wielu miastach, również w naszym regionie, jest tendencja do tworzenia dużych utwardzonych placów, pozbawionych drzew, rzekomo mających służyć ludziom jak miejsca spotkań, a w istocie stają się betonowymi pustyniami, z których nie sposób jest korzystać w letni dzień czy nawet wieczór. Nie są to przyjazne ludziom przestrzenie - zauważa Mariusz Warachim z "Zielonych Kujaw".

- Tak jest chociażby w Tucholi. Rynek jest wyłożony polbrukiem, kamieniem, a kiedyś było tam sporo drzew. Podobna sytuacja jest w Solcu Kujawskim. W ciasnych uliczkach wielkomiejskich można zastosować drzewa o niewielkich rozmiarach. Trzeba jednak o nie dbać - mówi dr Lucjan Rutkowski z UMK w Toruniu.

- Dzięki zapałowi różnych środowisk, udało się porozumieć z konserwatorem zabytków, który zgodził się na dwa drzewa, kwietniki oraz donice na płycie rynku. Oczywiście to wciąż za mało, ponieważ konserwator argumentuje to historycznym wyglądem starówki. Z drugiej jednak strony, gdybyśmy tak na to patrzeć, to przy ul. Gdańskiej czy Jagiellońskiej w Bydgoszczy powinniśmy mieć szpalery drzew - dodaje z kolei Piotr Malich.

Co zrobić, by uniknąć betonozy w centrach miast? - Rozszczelniać je, odbetonowywać każdy możliwy jego fragment, tworzyć warunki dla wzrostu drzew, bo tak jak alarmują eksperci duże drzewa są w stanie skutecznie łagodzić skutki postępujących zmian klimatycznych, które będą coraz bardziej uciążliwe, szczególnie w miastach - dodaje Paulina Warachim.

- Starówka w Toruniu jest pozbawiona drzew, a remont bulwarów przy moście drogowym przewiduje usunięcie drzew, które się tam ostały. Drzewa miejskie mają za mało odkrytej ziemi wokół pnia. Drzewa wycina się z powodu rzekomego zagrożenia, które niby stwarzają. Często mówi się, że w wielu miastach tworzone są tzw. betonowe pustynie, gdzie ciężko choć o skrawek zieleni. Jednym z takich miast jest na przykład Włocławek - twierdzi Krzysztof Strzemeski.

Czytaj też: Martwe drzewa otrzymują status "świadków". Miasto chce w ten sposób chronić cenne okazy

Z kolei we włocławskim magistracie urzędnicy mówią, że zieleń we Włocławku zawsze miała i ma bardzo duże znaczenie.

- Istotny element przyrodniczego systemu Włocławka stanowią parki miejskie, zlokalizowane w centrum. Wzdłuż nadwiślańskich bulwarów znajduje się 13 tarasów widokowych z posadzonymi drzewami i krzewami. Pozostałe zieleńce, skwery i inne tereny zieleni zajmują powierzchnię ponad 74 ha. Warto dodać słowo o lasach. Łączna powierzchnia lasów na terenie Włocławka wynosi ok. 2 300 ha, co stanowi 26% powierzchni miasta – jest to wartość większa od lesistości województwa kujawsko–pomorskiego - wylicza Aleksandra Bartoszewska z Urzędu Miasta we Włocławku.

I dodaje: - Oczywiście, z nowymi inwestycjami wiąże się czasem wycinka drzew, praktykujemy też coraz częściej przesadzanie ich w nowe miejsce. Zawsze realizowane są też tzw. nasadzenia zastępcze, czyli za każdą wyciętą roślinę jest posadzona nowa. Tworzymy też tzw. parki kieszonkowe, czyli miejsca z ławeczkami, nowym oświetleniem, ścieżkami wśród zieleni.

Zielone miasta w przyszłości?

Jaka przyszłość czeka tereny zielone w miastach? W opinii Mariusza Warachima miasta powinny przeznaczać tereny będące w swoich zasobach na tworzenie nowych parków i lasów miejskich oraz nabywać nowe grunty w tym celu. - Często widzimy, że budowane są osiedla dla wielu tysięcy osób, a brak w ich otoczeniu terenów zieleni z prawdziwego zdarzenia. Dalekie jest to od założeń zrównoważonego rozwoju i przeciwne adaptacji miast do zmian klimatycznych - podsumowuje.

- Chcielibyśmy doczekać miasta, w którym ulice w centrum są przyjazne, spokojne i zielone, szybki ruch wyprowadzony poza centrum, drzewa i zieleńce zadbane, rewitalizowane są przestrzenie, na których nic nie rośnie i naprawdę tego wymagają. Tereny zieleni to kapitał i istotna część żywego organizmu miasta, która ma wpływ na dobrostan jego mieszkańców. Miasto może się rozwijać także "na zielono" - kończy Strzemeski.

Autorka/Autor:Michał Malinowski

Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Lider skrajnie prawicowej, prorosyjskiej partii FPOe Herbert Kickl otrzymał misję utworzenia nowego austriackiego rządu. Według Jakuba Bielamowicza z Instytutu Nowej Europy oznacza to "istotne ryzyko korekty kursu w polityce zagranicznej Austrii". Analityk zwrócił też uwagę, że Kickl inspiruje się Viktorem Orbanem.

Mocna pozycja i wzorzec z Budapesztu. "Istotne ryzyko zmiany kursu"

Mocna pozycja i wzorzec z Budapesztu. "Istotne ryzyko zmiany kursu"

Źródło:
PAP

Wszystkich członków Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego, którzy będą podejmowali decyzję o tym, kto będzie reprezentantem Polski w MKOl, poinformuję listownie o roli prezydenta w kwestii nowelizacji ustawy o sporcie - przekazał w "Faktach po Faktach" w TVN24 Sławomir Nitras, minister sportu. Stwierdził, że Andrzej Duda, odsyłając ustawę do Trybunału Konstytucyjnego, "stanął przeciwko całemu środowisku sportowemu".

Nitras: prezydent stanął przeciwko całemu środowisku sportowemu

Nitras: prezydent stanął przeciwko całemu środowisku sportowemu

Źródło:
TVN24

Szef polskiej dyplomacji Radosław Sikorski podczas wizyty w Paryżu stwierdził, że właściciel portalu X Elon Musk próbuje wpływać na wybory w Wielkiej Brytanii. Podkreślił, że w Polsce wpływanie z zagranicy na wybory jest nielegalne.

Sikorski pytany o Muska. "Musimy się przygotować"

Sikorski pytany o Muska. "Musimy się przygotować"

Źródło:
PAP

Izba Reprezentantów i Senat USA zebrały się w poniedziałek na specjalnym połączonym posiedzeniu, by oficjalnie policzyć głosy elektorskie i zatwierdzić wynik wyborów prezydenckich. Procedurze przewodniczyła wiceprezydentka Kamala Harris, która była przeciwniczką Donalda Trumpa w listopadowych wyborach. Cztery lata temu, właśnie w trakcie tej procedury, doszło do szturmu na Kapitol.

Kongres zatwierdził wybór Donalda Trumpa na prezydenta

Kongres zatwierdził wybór Donalda Trumpa na prezydenta

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, tvn24.pl

Amerykański Park Narodowy Yellowstone stracił jednego ze swoich najsłynniejszych mieszkańców. 11-letnia jednooka wilczyca pod koniec grudnia zginęła w starciu z wrogą watahą.

"Królowa wilków" zabita

"Królowa wilków" zabita

Źródło:
LiveScience

Tu nie ma dobrej decyzji. Tu są tylko decyzje złe i jeszcze gorsze - mówił w "Faktach po Faktach" w TVN24 senator Koalicji Obywatelskiej Marek Borowski, odnosząc się do kwestii ewentualnej wypłaty pieniędzy Prawu i Sprawiedliwości przez ministra finansów. Sytuację określił jako "paradoks fryzjera".

"Paradoks fryzjera" w sprawie pieniędzy dla PiS. "Tu nie ma dobrej decyzji"

"Paradoks fryzjera" w sprawie pieniędzy dla PiS. "Tu nie ma dobrej decyzji"

Źródło:
PAP

Śnieżyce, które w niedzielę natarły nad Stany Zjednoczone, zebrały śmiertelne żniwo. Jak poinformowała telewizja CNN, zginęły trzy osoby. Ponad 60 milionów Amerykanów zostało objętych alertami pogodowymi, a na terenie kilku stanów ogłoszono stan wyjątkowy. Wielu ludzi jest bez prądu, poważne utrudnienia występują na lotniskach.

Zginęły trzy osoby. "Od 32 lat nie widzieliśmy takich opadów śniegu"

Zginęły trzy osoby. "Od 32 lat nie widzieliśmy takich opadów śniegu"

Aktualizacja:
Źródło:
BBC, PAP, Reuters, CNN, tvnmeteo.pl

Będziemy czekali na propozycję od mediów w sprawie organizacji debat prezydenckich - przekazał w "Faktach po Faktach" w TVN24 minister sportu Sławomir Nitras, współpracujący z ubiegającym się o prezydenturę Rafałem Trzaskowskim. Jego zdaniem powinna odbyć się co najmniej jedna taka debata przed pierwsza turą i co najmniej jedna przed drugą.

Co z organizacją debat prezydenckich? "Mogę złożyć taką deklarację"

Co z organizacją debat prezydenckich? "Mogę złożyć taką deklarację"

Źródło:
TVN24

Premier Kanady Justin Trudeau ogłosił, że ustąpi ze stanowiska lidera Liberalnej Partii Kanady i tym samym przestanie być premierem. Będzie pełnić jednak swoje funkcje do czasu wyboru swojego następcy. Przekazał przy tym, że prace parlamentu będą zawieszone do 24 marca.

Justin Trudeau ustępuje ze stanowiska. Prace parlamentu zawieszone

Justin Trudeau ustępuje ze stanowiska. Prace parlamentu zawieszone

Aktualizacja:
Źródło:
Reuters, PAP, CBS News

Brazylijskie władze w poniedziałkowym komunikacie przekazały, że Indonezja oficjalnie dołączyła do grupy BRICS jako pełnoprawny członek. Brazylia przewodzi blokowi państw w ramach prezydencji w 2025 roku.

BRICS powiększa się o kolejne państwo

BRICS powiększa się o kolejne państwo

Źródło:
Reuters, PAP

Mimo bardzo małej prędkości samochody ślizgały się na rondzie Rafała Wojaczka w Kędzierzynie-Koźlu. Winny był lód pokrywający jezdnię.

Kierowcy ślizgali się na rondzie. Nagranie

Kierowcy ślizgali się na rondzie. Nagranie

Źródło:
tvn24.pl

Dwoje dorosłych i pięcioro dzieci z Rumi (woj. pomorskie) trafiło do szpitali z objawami zatrucia czadem. Najmłodsze z rodzeństwa ma pięć lat. Wszyscy wyszli już ze szpitali.

Pięciolatek stracił przytomność. Później do szpitala trafiła cała rodzina

Pięciolatek stracił przytomność. Później do szpitala trafiła cała rodzina

Źródło:
TVN24/Fakty TVN

Nagranie, na którym kot strąca lecącego w jego kierunku rzekomego drona kamikadze, zdobywa dużą popularność w sieci, także wśród polskich internautów. Jak twierdzi autor zagranicznego wpisu - ma to być dron o przeznaczeniu wojskowym. Prawda jest jednak nieco inna.

"Kot w Ukrainie zneutralizował drona kamikadze"? Co widać na nagraniu

"Kot w Ukrainie zneutralizował drona kamikadze"? Co widać na nagraniu

Źródło:
Konkret24

Prezydent Austrii Alexander Van der Bellen powierzył misję utworzenia rządu Herbertowi Kicklowi. To lider skrajnie prawicowej i prorosyjskiej Wolnościowej Partii Austrii. Prezydent poinformował o tym po trwającym ponad godzinę spotkaniu z Kicklem. Wcześniej Karl Nehammer z Austriackiej Partii Ludowej ogłosił, że rezygnuje ze stanowiska kanclerza po fiasku rozmów koalicyjnych.

Lider skrajnie prawicowej i prorosyjskiej partii ma utworzyć rząd

Lider skrajnie prawicowej i prorosyjskiej partii ma utworzyć rząd

Źródło:
PAP, Reuters

Prezydent Salwadoru prowadzi brutalną kampanię przeciwko gangom, co wywołuje zaniepokojenie wśród organizacji obrony praw człowieka, ale skuteczna rozprawa z przestępczością przyniosła mu ogromną popularność - nie tylko w kraju, ale również wśród mieszkańców i polityków innych państw regionu. Nayib Bukele zdobył w 2024 roku reelekcję, mimo że salwadorska konstytucja zabrania sprawowania władzy prezydenckiej przez dwie kolejne kadencje.

"Najbardziej cool spośród dyktatorów". Rządzi, ile chce, zjednuje obywateli. Obserwatorzy mówią: uważajcie

"Najbardziej cool spośród dyktatorów". Rządzi, ile chce, zjednuje obywateli. Obserwatorzy mówią: uważajcie

Źródło:
PAP

Andrzej K. podejrzany o potrącenie 14-letniego chłopca na przejściu dla pieszych w Warszawie usłyszał zarzuty - spowodowania wypadku ze skutkiem śmiertelnym i ucieczki z miejsca zdarzenia, a także zarzut niezastosowania się do sądowego zakazu prowadzenia pojazdów. Przyznał się do popełnienia zarzucanych mu czynów i złożył wyjaśnienia. Twierdzi, że po wypadku nie zdawał sobie sprawy z tego, co się stało. Po zdarzeniu "ukrył pojazd i spożywał alkohol z członkiem rodziny". Prokuratura poinformowała, że do sądu został złożony wniosek o areszt.

Nie żyje 14-latek, kierowca busa z zarzutami. Nowe informacje z prokuratury

Nie żyje 14-latek, kierowca busa z zarzutami. Nowe informacje z prokuratury

Aktualizacja:
Źródło:
tvn24, PAP

Rzeczniczka Komisji Europejskiej Paula Pinho oświadczyła, że szefowa KE Ursula von der Leyen mimo zapalenia płuc pracuje zdalnie i nie ma potrzeby wskazania jej zastępcy. Von der Leyen z powodu choroby odwołała przyjazd do Polski na wyjazdowe posiedzenie KE. Przewodnicząca Komisji odbyła rozmowę telefoniczną z Giorgią Meloni przed spotkaniem premier Włoch z Donaldem Trumpem.

Von der Leyen nie przekaże zastępstwa. Pracuje zdalnie mimo zapalenia płuc

Von der Leyen nie przekaże zastępstwa. Pracuje zdalnie mimo zapalenia płuc

Źródło:
PAP
AI jak wyścig kosmiczny w czasach zimnej wojny? Ma być "dowodem wyższości Zachodu"

AI jak wyścig kosmiczny w czasach zimnej wojny? Ma być "dowodem wyższości Zachodu"

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Nie żyje Krzysztof Sońta, poseł VI i VII kadencji. W latach 1998-2007 był radnym Rady Miejskiej w Radomiu, a także pedagogiem i pełniącym funkcję dyrektora szkoły podstawowej.

Nie żyje Krzysztof Sońta. Był posłem i radnym w Radomiu

Nie żyje Krzysztof Sońta. Był posłem i radnym w Radomiu

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Śnieżyce, które w ostatnich dniach przechodzą przez Wielką Brytanię, wiążą się z występowaniem poważnych utrudnień. Niestety w prognozach widać kolejne opady śniegu, a ponadto Brytyjczykom zagrażają podtopienia. Ryzyko, że z powodu topniejącego śniegu i opadów deszczu dojdzie do powodzi, jest w ponad 150 miejscowościach.

Powodzie zagrażają 150 miejscowościom. Rzeki bliskie wylania

Powodzie zagrażają 150 miejscowościom. Rzeki bliskie wylania

Źródło:
Reuters, BBC, tvnmeteo.pl

Alicante to kolejne miasto, które walczy z popularnym wśród turystów wynajmem krótkoterminowym. Radni miejscy wprowadzili zakaz wydawania nowych licencji na prowadzenie takiej działalności. Nowe przepisy mają obowiązywać przez dwa lata.

Wakacyjny problem. Popularne miasto wprowadza zakaz

Wakacyjny problem. Popularne miasto wprowadza zakaz

Źródło:
PAP

Naprawdę się tego nie spodziewałam - mówiła Demi Moore, odbierając pierwszy Złoty Glob w swojej karierze. Amerykańska aktorka została uhonorowana za rolę w "Substancji".

Demi Moore z pierwszym Złotym Globem. "Zajmuję się tym od dawna, ponad 45 lat, i to pierwszy raz"

Demi Moore z pierwszym Złotym Globem. "Zajmuję się tym od dawna, ponad 45 lat, i to pierwszy raz"

Źródło:
CNN, tvn24.pl

Litwini przyjęli euro 10 lat temu. Pomimo obaw społeczeństwa europejska waluta okazała się dla Litwy kluczowa w trudnych czasach. Przyciągnęła też zagranicznych inwestorów - uważa ekonomistka Indres Genyte-Pikciene, cytowana przez agencję Elta.

10 lat temu przyjęli euro. Tak to oceniają

10 lat temu przyjęli euro. Tak to oceniają

Źródło:
Elta, "Rzeczpospolita"

Najbardziej zakorkowanym miastem w Europie w 2024 roku był Londyn - wynika z raportu firmy analitycznej Inrix. W stolicy Wielkiej Brytanii kierowcy spędzili w korkach średnio 101 godzin. Warszawa znalazła się w pierwszej dziesiątce zestawienia.

Najbardziej zakorkowane miasta Europy. Polska metropolia w czołówce

Najbardziej zakorkowane miasta Europy. Polska metropolia w czołówce

Źródło:
PAP

Podróżujący pociągiem mężczyzna zauważył samochód, który ciągnął za sobą sanki z dwójką małych dzieci. W trakcie krótkiego postoju nagrał film, który ma zamiar przekazać policji. Uważa, że ta zabawa mogła skończyć się tragicznie. Nagranie dostaliśmy na Kontakt24.

Samochód ciągnął sanki z dziećmi. "Ścigał się z pociągiem". Nagranie

Samochód ciągnął sanki z dziećmi. "Ścigał się z pociągiem". Nagranie

Źródło:
Kontakt24, TVN24

Nowy typ kryształu, który pochłania ciepło przy odpowiednio wysokim ciśnieniu, może doprowadzić do powstania przyjaznych dla klimatu lodówek i klimatyzatorów - wskazuje czasopismo naukowe "Science". Ma to być alternatywa dla obecnie stosowanych cieczowych chłodziarek.

Takie będą lodówki przyszłości? Naukowcy o przełomowym odkryciu

Takie będą lodówki przyszłości? Naukowcy o przełomowym odkryciu

Źródło:
PAP, "Science"

Złote Globy 2025 rozdane, a wśród nagrodzonych tytułów, znalazły się produkcje HBO/Max. "Hacks" ponownie został najlepszym serialem komediowym, a grająca w nim główną rolę Jean Smart - najlepszą aktorką w serialu komediowym/musicalu. Colin Farrell za serial "Pingwin" i Jodie Foster za serial "Detektyw: Kraina nocy" dostali statuetki dla najlepszych aktorów i aktorek w swoich kategoriach.

Złote Globy 2025. Zobacz nagrodzone seriale w serwisie Max

Złote Globy 2025. Zobacz nagrodzone seriale w serwisie Max

Źródło:
tvn24.pl

Ja wiedziałam, że wszystko rzucę, całą kuchnię, sprzątanie, wszystko... i przyjadę tutaj - mówi w TVN24 Joanna Kołaczkowska, zapowiadając swój występ na pierwszym Festiwalu Piosenki Filmowej w Bydgoszczy. Artystka zdradziła, dlaczego zdecydowała się wystąpić i jaki utwór zaśpiewa już dziś wieczorem.

Joanna Kołaczkowska na Festiwalu Piosenki Filmowej. "Będzie element humorystyczny"

Joanna Kołaczkowska na Festiwalu Piosenki Filmowej. "Będzie element humorystyczny"

Źródło:
tvn24.pl