Policzyli, ile "zarabiają" drzewa w Warszawie. Jedno nawet 1200 złotych rocznie

Źródło:
tvnwarszawa.pl
Justyna Glusman: odnosimy konkretne korzyści z tego, że w mieście rosną drzewa
Justyna Glusman: odnosimy konkretne korzyści z tego, że w mieście rosną drzewa
TVN24
Justyna Glusman: odnosimy konkretne korzyści z tego, że w mieście rosną drzewaTVN24

- Im większe drzewo, tym więcej "zarabia". Potrzebujemy dużych drzew, przy czym każde małe jest inwestycją, bo za kilkadziesiąt lat będzie duże – wyjaśniała na antenie TVN24 Marzena Suchocka, ekspertka zespołu badawczego SGGW, który policzył finansowe korzyści z drzew. Dyrektorka ds. zrównoważonego rozwoju i zieleni w ratuszu Justyna Glusman zwróciła z kolei uwagę, że dzięki projektowi udało się pokazać mieszkańcom, że drzewa w mieście przynoszą konkretne korzyści.

Stołeczni urzędnicy we współpracy z zespołem naukowców z Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego policzyli, ile pieniędzy "zarabiają" warszawskie drzewa. Pod lupę wzięto ponad 1300 drzew na Woli. Ich "pracę" wyceniono na przynajmniej 170 milionów złotych rocznie. To pierwsze tego typu badanie w Polsce. O projekcie opowiadały w poniedziałkowym "Wstajesz i wiesz" dyrektorka-koordynatorka ds. zrównoważonego rozwoju i zieleni dr Justyna Glusman oraz kierowniczka Katedry Architektury Krajobrazu SGGW dr Marzena Suchocka.

- Wszyscy mówimy, że zieleń w mieście to wartość, natomiast taka wartość, która jest wyrażona w konkretnych liczbach, pieniądzach jest dużo bardziej zrozumiana i doceniania. Ten projekt ma pokazać, ile nie tylko kosztują, ale ile zarabiają nasze drzewa, po to, żeby nie były traktowane wyłącznie jako koszt dla miasta, ale odnosimy też konkretne korzyści, że drzewa w mieście rosną. I te korzyści są wymierne – wyjaśniała Justyna Glusman.

OGLĄDAJ TVN24 NA ŻYWO W TVN24 GO >>>

"Jakość życia zależy też od zieleni"

Justyna Suchocka mówiła, jak wycenia się wartość "pracy" drzewa. - Wycena wartości to wartość odtworzenia, która jest bardzo duża i coroczne usługi ekosystemowe. My liczyliśmy usługi dotyczące oczyszczania powietrza jak sekwestracja dwutlenku węgla i pochłanianie pyłów PM2, które są dla nas niezwykle szkodliwe. Możemy jeszcze liczyć usługi dotyczące małej retencji czy poprawy temperatury w mieście. Mamy do tego metodykę. Rekordzista na naszym terenie zarabia rocznie niecałe 1200 złotych – wyliczała ekspertka. Uzupełniła też, że średnio jedno drzewo w Warszawie "zarabia" około 50 złotych rocznie.

Dodała, że wysokość kwoty zależy od gatunku, ale przede wszystkim wielkości drzewa. - Im większe, tym więcej zarabia. Potrzebujemy dużych drzew, przy czym czym każde małe jest inwestycją, bo za kilkadziesiąt, kilkaset będzie dużym drzewem – zwróciła uwagę.

Justyna Glusman przypomniała też o Mapie Koron Drzew, wcześniejszym projekcie miasta. - Drzew w Warszawie jest około dziewięciu milionów, policzyliśmy to dzięki Mapie Koron Drzew ze zdjęć z nalotów lotniczych. Robiliśmy je przez prawie dwa lata i zakończyliśmy w grudniu. W Warszawie przeważa sosna, ale na prawym brzegu mamy też klony, dęby. Gatunki i liczby tych drzew różnią się między dzielnicami – mówiła Glusmam.

- My bardzo chcemy wyrównywać liczbę drzew w różnych dzielnicach, bo jakość życia zależy też od zieleni. Drzewa są wspólną wartością. Nawet te rosnące na prywatnej działce produkują korzyści, zarabiają dla mieszkańców nie tylko tej działki, ale wszystkich mieszkańców okolicznych terenów – podsumowała.

Drzewa a zdrowie fizyczne i psychiczne

Jakie konkretne korzyści mają drzewa? Bliskość drzew wpływa pozytywnie na nasze zdrowie fizyczne i psychiczne, a nawet chroni nasze życie. Światowe badania wskazują, że wzrost pokrycia koronami drzew ma bezpośrednie przełożenie na zdrowie i życie mieszkańców miast. W związku z tym powinien stanowić podstawowy element polityki planowania przestrzennego, promujący zdrowie społeczne i sprawiedliwość środowiskową. Ważnym jest także, aby decydenci i inwestorzy dbali o lokalne tereny zieleni, ponieważ ich obecność bezpośrednio wpływa na podniesienie wartości nieruchomości – wyjaśniała z kolei Suchocka.

Autorka/Autor:mp/b

Źródło: tvnwarszawa.pl

Źródło zdjęcia głównego: Urząd Miasta Warszawy

Pozostałe wiadomości

Dwóch mężczyzn usłyszało zarzut posiadania znacznej ilości narkotyków. W mieszkaniu na terenie Radomia i samochodach podejrzanych znaleziono łącznie 16,5 kilograma kokainy i heroiny.

"Nakryli ich, gdy rozdrabniali i pakowali narkotyki". O wartości sześciu milionów złotych

"Nakryli ich, gdy rozdrabniali i pakowali narkotyki". O wartości sześciu milionów złotych

Źródło:
PAP

Policjanci z warszawskiej Woli zatrzymali 46-latka, który popełnił wykroczenie drogowe. Okazało się, że jego prawo jazdy jest podrobione. Mężczyzna tłumaczył, że kupił je przez internet, bo właściwe mu odebrano. Grozi mu pięć lat więzienia.

Zabrali mu prawo jazdy, nowe kupił w sieci

Zabrali mu prawo jazdy, nowe kupił w sieci

Źródło:
PAP

Kierowcy musieli się rozstać z 55 samochodami. Skonfiskowała je policja, na podstawie nowych przepisów, które weszły w życie 14 marca. Chodzi o nietrzeźwe osoby, które wsiadły za kierownicę. Część tych aut trafiła do "osób godnych zaufania".

Trafiają na policyjne parkingi lub do "osób godnych zaufania". Ile aut skonfiskowano pijanym kierowcom?

Trafiają na policyjne parkingi lub do "osób godnych zaufania". Ile aut skonfiskowano pijanym kierowcom?

Źródło:
tvnwarszawa.pl

32-letni kierujący był tak pijany, że ledwo mówił i nie mógł dmuchnąć w policyjny alkomat. W nocy bez włączonych świateł wjechał pod prąd na jedną z głównych ulic w Piasecznie.

W nocy, bez świateł, jechał jedną z głównych ulic w mieście. Nie był w stanie dmuchnąć w alkomat

W nocy, bez świateł, jechał jedną z głównych ulic w mieście. Nie był w stanie dmuchnąć w alkomat

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Najpierw było "złe spojrzenie" i żądanie przeprosin. Sytuacja szybko jednak eskalowała. Pojawiły się groźby i żądanie pieniędzy. Napastnicy dostali dwa złote, a po chwili zostali zatrzymani. Dwaj mężczyźni oraz kobieta usłyszeli zarzuty i zostali tymczasowo aresztowani.

Zaczęło się w autobusie od "złego spojrzenia"

Zaczęło się w autobusie od "złego spojrzenia"

Źródło:
tvn24.pl

W drodze do Niemiec, w Ukrainie, kupił podrobione turkmeńskie prawo jazdy. Pokazał je podczas kontroli w Warszawie. Usłyszał zarzuty, musi opuścić Polskę, a najbliższe trzy miesiące ma spędzić w strzeżonym ośrodku dla cudzoziemców

Pokazał podrobione prawo jazdy, trafił do strzeżonego ośrodka dla cudzozimców

Pokazał podrobione prawo jazdy, trafił do strzeżonego ośrodka dla cudzozimców

Źródło:
tvn24.pl

Funkcjonariusze Straży Granicznej z placówki Warszawa-Modlin razem z inspektorami Państwowej Inspekcji Pracy z Ciechanowa oraz z policjantami z KPP w Mławie zatrzymali 10 mężczyzn, którzy złamali przepisy pobytowe na terytorium Polski. Cudzoziemcy, mimo że pracowali w jednej z mławskich firm, mieli przeterminowane wizy i unieważnione karty pobytu.

Pracowali w firmie produkcyjnej, przebywali w Polsce nielegalnie. 10 osób zatrzymanych

Pracowali w firmie produkcyjnej, przebywali w Polsce nielegalnie. 10 osób zatrzymanych

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policjanci z Ochoty pokazali zdjęcia pacjenta jednego z warszawskich szpitali. Proszą o pomoc w ustaleniu tożsamości starszego mężczyzny, który nie miał przy sobie dokumentów.

Trafił do szpitala, nie wiadomo, kim jest

Trafił do szpitala, nie wiadomo, kim jest

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Pomimo stałych napraw, które zapewniają bezpieczeństwo i komfort podróżnym, najstarszą nitkę podziemnej kolei w stolicy czekają spore prace modernizacyjne. Pojawią się nowe urządzenia sterowania ruchem, uszczelnione zostaną tunele i dylatacje. Wymienione zostaną też szyny.

Wozi warszawiaków od 30 lat. Wymienią kamery na najstarszych stacjach metra, uszczelnią tunele

Wozi warszawiaków od 30 lat. Wymienią kamery na najstarszych stacjach metra, uszczelnią tunele

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Zarząd Dróg Miejskich ogłosił przetarg na włączenie do Systemu Informacji Parkingowej 18 parkingów. W ostatnim czasie dołączyły do niego też miejsca postojowe należącej do trzech prywatnych operatorów.

Przy 18 miejskich parkingach pojawi się informacja o wolnych miejscach. Dołączą też prywatne

Przy 18 miejskich parkingach pojawi się informacja o wolnych miejscach. Dołączą też prywatne

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Funkcjonariusze Centralnego Biura Antykorupcyjnego w śledztwie dotyczącym korupcji zatrzymali 65-letniego adwokata Waldemara G., będącego jednocześnie rektorem jednej z warszawskich uczelni. Do czasu wyjaśnienia sytuacji jego obowiązku przejmuje prof. dr hab. Roman Wieruszewski.

Rektor jednej z warszawskich uczelni usłyszał zarzuty. Dotyczą korupcji

Rektor jednej z warszawskich uczelni usłyszał zarzuty. Dotyczą korupcji

Źródło:
PAP, tvnwarszawa.pl

Był historykiem i członkiem opozycji demokratycznej w okresie PRL. Na elewacji budynku przy ulicy Rudnickiego 6 odsłonięto w środę mural pamięci prof. Karola Modzelewskiego. Biało-czarne dzieło zaprojektował znany artysta Wilhelm Sasnal.

Odsłonięto mural upamiętniający profesora Karola Modzelewskiego

Odsłonięto mural upamiętniający profesora Karola Modzelewskiego

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Wernisaż wystawy "Dar Paderewskiego", zorganizowanej w Muzeum Wnętrz w Otwocku Wielkim, odbędzie się w czwartek. Od piątku wystawa będzie dostępna dla zwiedzających. To prezentacja ponad 220 dzieł sztuki i pamiątek związanych z Ignacym Janem Paderewskim, jednym z największych polskich muzyków i mężów stanu XX wieku.

"O życiu Ignacego Jana Paderewskiego opowiadają należące do niego przedmioty"

"O życiu Ignacego Jana Paderewskiego opowiadają należące do niego przedmioty"

Źródło:
PAP

Już po raz dziesiąty wyłoniono laureatów corocznej Nagrody Architektonicznej Prezydenta Warszawy. Nagrody przyznano w pięciu głównych kategoriach: architektura użyteczności publicznej, architektura mieszkaniowa, nowe życie budynków, projektowanie przestrzeni publicznej oraz wydarzenie architektoniczne.

Park na kopcu, drewniana biblioteka, muzeum na Cytadeli. Nagrody architektoniczne prezydenta Warszawy przyznane

Park na kopcu, drewniana biblioteka, muzeum na Cytadeli. Nagrody architektoniczne prezydenta Warszawy przyznane

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Dwaj uczestnicy bójki na Nowym Świecie w centrum Warszawy zostali skazani na siedem lat więzienia. Sąd orzekł również nawiązkę po 10 tysięcy złotych. Wyrok usłyszał również kolega skazanych, który pomagał ukrywać się jednemu z nich - pięć miesięcy ograniczenia wolności. Głównego podejrzanego nie udało się sprowadzić z Turcji.

Zabójstwo na Nowym Świecie. Jest wyrok, ale główny podejrzany nie stanął przed sądem

Zabójstwo na Nowym Świecie. Jest wyrok, ale główny podejrzany nie stanął przed sądem

Źródło:
tvnwarszawa.pl