Wybory samorządowe 2018

Wybory samorządowe 2018

Jarosław Kaczyński pojawił się we wtorek w Sejmie i w gabinecie marszałka Marka Kuchcińskiego uczestniczył w dwóch naradach. Później, około godziny 13 rozpoczęło się spotkanie kierownictwa PiS w siedzibie partii przy ulicy Nowogrodzkiej. - Obradowaliśmy w świetnych nastrojach - mówił Adam Bielan, wychodząc ze spotkania. Narada jednak jeszcze się nie skończyła. Jak relacjonowała reporterka TVN24 Katarzyna Gozdawa-Litwińska, na Nowogrodzką przyjechał wojewoda mazowiecki Zdzisław Sipiera i Jacek Sasin. Prawdopodobnie rozmowy cały czas trwają.

Wizerunkowo takie rozwiązanie się sprawdziło - stwierdziła w "Rozmowie Piaseckiego" szefowa Nowoczesnej Katarzyna Lubnauer, odnosząc się do stworzonej przed wyborami samorządowymi Koalicji Obywatelskiej i jej wyniku w głosowaniu. - Daliśmy im łomot w dużych miastach - dodała, wskazując na Prawo i Sprawiedliwość.

Mieszkańcy Podlasia zdecydowali. 16 mandatów dla Prawa i Sprawiedliwości, dziewięć dla Koalicji Obywatelskiej i pięć dla Polskiego Stronnictwa Ludowego - to podział mandatów w wybranym w niedzielnych wyborach sejmiku województwa podlaskiego. Oznacza to przejęcie władzy i samodzielną większość PiS-u.

Opolska delegatura komisji wyborczej jako pierwsza w kraju podała oficjalne wyniki wyborów. W województwie opolskim zwyciężyła Koalicja Obywatelska, drugie miejsce zajęło Prawo i Sprawiedliwość, na trzecim uplasowała się Mniejszość Niemiecka. Największym przegranym jest Polskie Stronnictwo Ludowe, które zamiast dziewięciu, jak w poprzedniej kadencji, będzie teraz miało tylko dwóch przedstawicieli w nowym sejmiku.

Byłoby dobrze, żeby stratedzy polityczni unikali takiego języka, takich spotów i takiej nędznej propagandy - mówił w specjalnym wydaniu "Kropki nad i" były prezydent Aleksander Kwaśniewski, oceniając kampanię samorządową. - Okazało się, że ten rodzaj metod nie przechodzi. W Warszawie na pewno nie - zaznaczył.

- Żeby skutecznie walczyć o Polskę, trzeba zatrzymać dominację PiS - mówił w "Faktach po Faktach" w TVN24 Grzegorz Schetyna. Szef PO był również pytany o to, czy jest plan, by Rafał Trzaskowski był prezydentem Warszawy, on sam premierem, a prezydentem kraju obecny przewodniczący Rady Europejskiej Donald Tusk. - Pierwsza część została zrealizowana - zauważył.

Wynik Prawa i Sprawiedliwości w wyborach samorządowych pokazuje, że opozycja jest w stanie pokonać PiS. Tyle że w wyborach parlamentarnych trzeba iść szerokim frontem, trzeba stworzyć koalicję, która uzyska podwójną premię: za porozumienie i za wielkość - mówił w specjalnym wydaniu "Faktów po Faktach" w TVN24 były premier Włodzimierz Cimoszewicz.

Po ogłoszeniu oficjalnych wyników wyborów będziemy rozmawiać z Grzegorzem Schetyną i Włodzimierzem Czarzastym o możliwych koalicjach - powiedział w "Tak jest" w TVN24 lider Polskiego Stronnictwa Ludowego Władysław Kosiniak-Kamysz. Z sondażu late poll wynika, że ludowcy uzyskali w wyborach do sejmików wojewódzkich 13,6 procent głosów.

"Czas decyzji 2018" emitowany przez stacje informacyjne grupy TVN (TVN24 i TVN24 BiS) osiągnął najlepsze wyniki oglądalności podczas wieczoru wyborczego 21 października spośród wszystkich stacji informacyjnych w Polsce. Przyciągnął przed telewizory ponad milion widzów.

Jeżeli chodzi o sejmiki wojewódzkie, myślę, że przyjdzie taki moment, kiedy lepiej będzie się rozmawiało. Prawo i Sprawiedliwość jest w stanie rozmawiać ze wszystkimi o koalicjach - powiedział w poniedziałek marszałek Senatu Stanisław Karczewski. O zdolności do "porozumienia się ze wszystkimi" zapewniał również szef MSWiA Joachim Brudziński.

Potrzebna jest szeroka formuła wszystkich partii, ale w innej formule niż Koalicja Obywatelska, która się w sejmikach nie sprawdziła - powiedział w poniedziałek Ryszard Petru, komentując wynik wyborów samorządowych.

Patryk Jaki zrobił genialną kampanię, przedstawił swój program. Zaczekajmy na końcowe wyniki - komentował sondażowy wynik kandydata Zjednoczonej Prawicy na prezydenta stolicy Dominik Tarczyński (PiS). - Zobaczymy, jak będą wyglądały wyniki do sejmików - mówił z kolei były szef MON Antoni Macierewicz.

Wybory samorządowe to dla nas udany krok w maratonie wyborczym. W przyszłym roku, po wygranych wyborach parlamentarnych, Donald Tusk powinien wystartować w wyborach prezydenckich i je wygrać - przekonywał w poniedziałek poseł Sławomir Neumann (PO) w RMF FM, pytany, czy Rafał Trzaskowski może być kandydatem w wyborach prezydenckich w 2019 roku.

Były prezydent Lech Wałęsa oddał głos w niedzielnych wyborach samorządowych ubrany w koszulkę z napisem "Konstytucja". Podobnie jak on przy urnach zaprezentowali się także niektórzy politycy. - Konstytucji nie ma się co wstydzić - komentował Wojciech Hermeliński, przewodniczący Państwowej Komisji Wyborczej, pytany, czy głosowanie w takiej koszulce może być odebrane jak łamanie ciszy wyborczej.

Wygraliśmy i zdobyliśmy znacznie lepszy wynik niż cztery lata temu - przekonywał w poniedziałek w "Rozmowie Piaseckiego" wicemarszałek Senatu Adam Bielan, komentując sondażowe wyniki wyborów samorządowych. Odnosząc się do porażki Patryka Jakiego w wyborach na prezydenta stolicy, przyznał, że "przestrzegał kolegów, żeby zbytnio nie inwestować w Warszawę medialnie i politycznie, bo to będzie na końcu miało gorzki smak".

Polskie Stronnictwo Ludowe osiągnęło w niedzielnych wyborach samorządowych 16,6 procent głosów - wynika z powyborczego sondażu. "Sfałszowane" - taki komentarz pojawił się na profilu partii na Twitterze zaraz po ogłoszeniu sondażowych wyników. Można to rozumieć jako odniesienie do poprzednich wyborów samorządowych, kiedy wysoki wynik PSL skłaniał niektórych polityków do formułowania oskarżeń o fałszowanie głosowania.

"Głosy Polaków w wyborach samorządowych były pierwszym ogólnokrajowym testem poparcia dla konserwatywnej rządzącej partii, której polityka doprowadziła do ulicznych protestów i powtarzających starć z politykami Unii Europejskiej" - poinformowała agencja Associated Press, pisząc o wyborach samorządowych w Polsce. Jej zdaniem to test również na "siłę opozycji zgrupowanej wokół proeuropejskiej Platformy Obywatelskiej".