Włochy

Włochy

W Gdańsku, Wiedniu, Madrycie i w innych miastach są restauracje, w których nazwach znajduje się słowo "mafia"- protestuje stowarzyszenie społeczne z Palermo, krzewiące idee praworządności. Prowadzi ono kampanię przeciwko posługiwaniu się mafią w celach komercyjnych.

We Włoszech codziennie organizowane są średnio 4 strajki, co stawia ten kraj w światowej czołówce. Obywatele są zakładnikami strajkujących pracowników różnych branż i służb - alarmuje urząd nadzorujący przebieg protestów.

Pontony produkowane w Chinach, którymi uchodźcy i imigranci płyną do Europy, można zamówić przez internet za kilkaset euro - ustalił włoski tygodnik „Oggi”. Łodzie dostarczane są do Tunezji, gdzie odbierają je przemytnicy ludzi. Przeprawa przez wody Morza Śródziemnego to pierwszy etap w wędrówce imigrantów do Europy Środkowej.

Pięć dni zamierza spędzić w Rosji Silvio Berlusconi. Były premier Włoch wybiera się z prywatną wizytą do Moskwy w najbliższych dniach. Rzecznik prezydenta Władimira Putina Dmitrij Pieskow nie wyklucza, że dojdzie do spotkania obydwu polityków utrzymujących długoletnie przyjazne stosunki.

Bardzo dobrze zachowane ruiny liczącego około 2600 lat małego domu znaleziono w sercu Rzymu, na Kwirynale. Ten budynek o powierzchni ok. 40 metrów kwadratowych, pochodzący z czasów etruskich królów Rzymu Tarkwiniuszy, to wielka rzadkość - mówią archeolodzy.

Politycy rządzącej w Rzymie centrolewicy zaczynają zbiórkę podpisów pod wnioskiem o przesunięcie i obrócenie pomnika Jana Pawła II przed dworcem Termini. Chodzi głównie o to, by papież stał na pomniku zwrócony twarzą do wychodzących ze stacji, a nie tyłem.

Parafie we Włoszech mogą przyjąć ponad 100 tys. uchodźców - oświadczył w reakcji na apel papieża Franciszka przewodniczący episkopatu kard. Angelo Bagnasco. Zapewnił, że biskupi są gotowi stawić czoła wyzwaniu, jakim są uprzedzenia i strach wobec imigrantów.