Wielka Brytania

Wielka Brytania

Brytyjski wywiad (MI6) obawia się działań byłego zastępcy szeryfa na Florydzie, który może dużo wiedzieć o śledztwie w sprawie przestępstw seksualnych Jeffreya Epsteina i mógłby dostarczyć materiały rosyjskim służbom interesującym się znajomością zmarłego miliardera z młodszym synem Elżbiety II, Andrzejem - poinformował brytyjski dziennik "The Sunday Times".

Najstarsze na świecie biuro podróży Thomas Cook ogłosiło upadłość. Ocenia się, że wycieczki turystyczne i pobyty wypoczynkowe wykupiło w nim ponad 600 tysięcy osób na całym świecie, w tym 150 tysięcy Brytyjczyków, których trzeba będzie przewieźć do kraju. "Thomas Cook zaprzestał działalności, tak więc wszystkie jego loty zostały odwołane" - poinformowano w komunikacie wydanym w poniedziałek rano.

Jeremy Corbyn, lider brytyjskiej opozycyjnej Partii Pracy, oświadczył, że jeśli jego ugrupowanie wygra najbliższe wybory parlamentarne, zamierza być premierem przez pełną pięcioletnią kadencję. Tym samym zaprzeczył krążącym od pewnego czasu spekulacjom, jakoby miał w przyszłym roku zrezygnować ze stanowiska lidera partii.

Pochodzący z Polski i mieszkający w High Wycombe pod Londynem 18-letni Jacek T. usłyszał w piątek wyrok czterech lat więzienia. Został skazany za posiadanie materiałów mogących służyć do przeprowadzenia zamachów terrorystycznych. W trakcie procesu cytowano przed sądem jego notatki, w których określał siebie jako "najbardziej radykalnego nazistę". "Wypełnijmy nasze serca terrorem, a ulice Londynu zalejmy krwią" - pisał Jacek T.

Około 27 procent - tylu Polaków mieszkających w Wielkiej Brytanii złożyło do tej pory wniosek o przyznanie statusu osoby osiedlonej. - Jestem tym zaniepokojony, dlatego też wezwałem polskich obywateli w Wielkiej Brytanii do działania (...) albo by po prostu rozważyli powrót do Polski - powiedział w rozmowie z BBC 4 ambasador RP w Londynie Arkady Rzegocki.

Porozumienie Unii Europejskiej z Wielką Brytanią wciąż jest możliwe - mówił w Parlamencie Europejskim szef Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker, zaznaczając że wciąż potrzeba propozycji dotyczących uniknięcia twardej granicy między Irlandią a Irlandią Północną. Juncker dodał, że na razie nie ma postępu w rozmowach. - Perspektywa braku porozumienia wciąż istnieje. Taka sytuacja nigdy nie będzie wyborem Unii Europejskiej - podkreślił.

Z Pałacu Blenheim, rodzinnego domu Winstona Churchilla, złodzieje skradli złotą toaletę wartą milion funtów. Sedes wykonany z 18-kararatowego złota był częścią wystawy w znajdującym się tam muzeum. Ponieważ z toalety można było normalnie korzystać i była ona podłączona do kanalizacji, to kiedy złodzieje odkręcili sedes, woda zalała duże fragmenty domu. Policja prowadzi dochodzenie w sprawie.

Boris Johnson spotka się w poniedziałek w Luksemburgu z szefem Komisji Europejskiej Jeanem-Claudem Junckerem, aby rozmawiać o brexicie - przekazała Komisja Europejska. Będzie to ich pierwsze spotkanie, od kiedy Johnson został szefem rządu. Odbędzie się "w formie lunchu".

Parlament będzie "kreatywny" i obecne zasady nie powstrzymają go przed wymuszeniem na premierze Wielkiej Brytanii dostosowania się do ustawy, którą ostatnio przyjęto w Londynie w sprawie bezumownego brexitu - stwierdził w czwartek spiker brytyjskiej Izby Gmin John Bercow.