Grecy domagają się od Wielkiej Brytanii zwrotu słynnych rzeźb z Partenonu. "Zostały zasadniczo skradzione"

Źródło:
PAP

- Uważamy, że rzeźby należą do Grecji i że zostały zasadniczo skradzione - powiedział w niedzielę w wywiadzie dla BBC premier Grecji Kyriakos Micotakis o greckich rzeźbach z Partenonu, które znajdują się w Muzeum Brytyjskim. W zeszłym roku trzy fragmenty Partenonu zwrócił Watykan.

- Nie poczyniliśmy tak dużych postępów w negocjacjach, jak bym sobie tego życzył – powiedział w BBC Kyriakos Micotakis.

Według szefa greckiego rządu przetrzymywanie części rzeźb w Londynie i reszty w Atenach jest jak "przecięcie Mona Lisy na pół". - Uważamy, że rzeźby należą do Grecji i że zostały zasadniczo skradzione – dodał.

Partenon, z którego przed dwoma wiekami zdjęto większość ozdobnego fryzu.Shutterstock

Będzie rozmawiał z premierem Wielkiej Brytanii

We wtorek Micotakis ma spotkać się z brytyjskim premierem Rishim Sunakiem, a jeszcze w poniedziałek ma rozmawiać z Keirem Starmerem, liderem opozycyjnej Partii Pracy, która prowadzi w sondażach przed przyszłorocznymi wyborami parlamentarnymi w Wielkiej Brytanii.

W marcu tego roku Sunak wykluczył zmiany w prawie, po wprowadzeniu których Muzeum Brytyjskie mogłoby przekazać rzeźby na stałe. W grę wchodzi jednak opcja wypożyczenia. Rozwiązanie takie popierają George Osborne, były brytyjski minister finansów, który jest przewodniczącym rady powierniczej muzeum, a także wspomniany Keir Starmer.

Marmury Elgina, które są przedmiotem sporu, to seria rzeźb i płaskorzeźb z fryzu elewacji Partenonu w Atenach. Ozdobne fragmenty zostały zdjęte na początku XIX wieku przez brytyjskiego ambasadora Thomasa Bruce'a za zgodą przekupionych tureckich namiestników na krótko przed wyzwoleniem się Greków spod władzy otomańskie. Bruce przez 11 lat zdjął około połowy ciężkich płyt fryzu Partenonu. Kilka lat po wywiezieniu ich z Grecji zmuszony był sprzedać fragmenty fryzu na pokrycie swoich długów. Gros marmurów kupiło Muzeum Brytyjskie, a część trafiła do Paryża i Kopenhagi.

Część rzeźb z fryzu Partenonu wystawionych w Muzeum BrytyjskimShutterstock

Watykan i Sycylia zwróciły swoje części

Rząd w Atenach od dawna podejmuje wysyłki w celu zwrotu rzeźb. Brytyjscy urzędnicy twierdzą z kolei, że zostały one nabyte legalnie.

Kwestia zwrotu rzeźb z Partenonu jest tematem ogólnoświatowej dyskusji. W grudniu 2022 roku papież Franciszek zdecydował o przekazaniu Grecji trzech fragmentów z Partenonu, przechowywanych dotąd w Watykanie.

Wcześniej również Sycylia zdecydowała o przekazaniu Grekom pochodzącego z Partenonu fragmentu fryzu.

Autorka/Autor:FC / prpb

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock