Węgry

Węgry

Premier Węgier Viktor Orban oświadczył, że liczy się z tym, iż w wyborach parlamentarnych 8 kwietnia w wielu lub wszystkich okręgach wyborczych przeciwko kandydatowi koalicji rządzącej może stanąć tylko jeden kandydat opozycji.

Porażka Fideszu w wyborach burmistrza miasta Hodmezoevasarhely na kilka tygodni przed wyborami parlamentarnymi na Węgrzech (8 kwietnia), bardzo zabolała partię premiera Viktora Orbana i skłoniła ją do zmiany strategii - pisze agencja dpa.

Popularność rządzącej na Węgrzech koalicji konserwatywnego Fideszu i Chrześcijańsko-Demokratycznej Partii Ludowej (KDNP) wyraźnie spada przed wyborami parlamentarnymi wyznaczonymi na ósmego kwietnia – wynika z opublikowanego sondażu Instytutu Republikon. Popularność koalicji przewodzonej przez Wiktora Orbana miała spaść do najniższego od roku poziomu.

Partia węgierskiego premiera Viktora Orbana w niedzielę nieoczekiwanie przegrała w lokalnych wyborach uzupełniających w mieście Hódmezővásárhely - poinformowała agencja Reutera. Do porażki, w miejscowości uważanej za twierdzę Fideszu, doszło kilka tygodni przez wyborami parlamentarnymi na Węgrzech.

Parlament węgierski przyjął we wtorek rezolucję "o poparciu Polski wobec presji Brukseli". Zaapelował w niej do rządu Węgier, by nie popierał propozycji, które ograniczyłyby wykonywanie podstawowych praw Polski wynikających z jej członkostwa w Unii Europejskiej.

Minione osiem lat na Węgrzech było udane, ale przed rządem jeszcze wiele do zrobienia - oznajmił w niedzielę premier Węgier Viktor Orban w przemówieniu podsumowującym ostatni rok. Jak dodał, obecnie Węgrom zagraża niebezpieczeństwo z Zachodu.

Na Węgrzech ruszyła oficjalnie kampania wyborcza przed wyborami parlamentarnymi 8 kwietnia, w których spodziewane jest zdecydowane zwycięstwo koalicji rządzącej konserwatywnego Fideszu i Chrześcijańsko-Demokratycznej Partii Ludowej (KDNP).

Węgierska Partia Socjalistyczna (MSZP) na sobotnim zjeździe w Budapeszcie zawarła porozumienie z partią Dialog, w myśl którego razem wystawią one listę w wyborach, a ich wspólnym kandydatem na premiera będzie współprzewodniczący Dialogu Gergely Karacsony.