Doradca premiera Węgier: jesteśmy zbyt małym krajem, aby móc opuścić UE

Źródło:
PAP

Główny doradca polityczny premiera Węgier Viktora Orbana uważa, że jego kraj nie jest w stanie, wzorem Wielkiej Brytanii, wyjść z Unii Europejskiej. Polityk w wywiadzie dla węgierskiej agencji MTI wezwał także "siły konserwatywne" do zjednoczenia się przed zbliżającymi się wyborami do Parlamentu Europejskiego.

Węgry są zbyt małym krajem, aby pozwolić sobie na "luksus opuszczenia Unii Europejskiej", jak to zrobiła Wielka Brytania - powiedział w czwartek Balazs Orban, główny doradca polityczny premiera Węgier Viktora Orbana, cytowany przez portal Politico.

- Pomimo wiadomości z linii frontu coraz więcej europejskich przywódców przyjmuje postawę prowojenną, chcąc zapewnić Ukrainie więcej broni i pomocy wojskowej - stwierdził Orban. W wywiadzie dla węgierskiej agencji MTI dodał, że Budapeszt będzie nadal zajmował negatywne stanowisko w sprawie jakiegokolwiek udziału w pomocy militarnej dla Kijowa.

Polityk wezwał także "siły konserwatywne" do zjednoczenia się przed zbliżającymi wyborami do Parlamentu Europejskiego wobec "presji ze strony sił liberalno-lewicowych". Odniósł się przy tym do przerwania przez belgijską policję we wtorek konferencji konserwatystów NatCon w Brukseli.

Wydarzenie, w którym uczestniczył m.in. Viktor Orban, ostatecznie odbyło się w środę. W przemówieniu szef węgierskiego rządu ocenił m.in., że Ukraina "nie jest już suwerennym krajem", tylko "protektoratem" zależnym od zachodnich pieniędzy i dostaw broni.

Węgrzy popierają członkostwo w Unii Europejskiej

Opublikowane w tym tygodniu badania Eurobarometr pokazują, że 77 proc. Węgrów uważa członkostwo ich kraju w Unii Europejskiej za korzystne. Jednocześnie rząd Orbana od lat ostro krytykuje Brukselę, korzystając przy tym z prawa weta w ważnych dla Wspólnoty kwestiach, m.in. w sprawie pomocy finansowej dla Kijowa.

Rząd w Budapeszcie wiąże duże nadzieje z czerwcowymi wyborami do PE, licząc na większą reprezentację sił krytycznie nastawionych m.in. do pomocy dla zmagającej się z rosyjską inwazją Ukrainy oraz kwestii imigracji.

Wybory europejskie odbędą się na Węgrzech 9 czerwca, równolegle z wyborami samorządowymi. Według sondaży 13 z 21 przewidzianych dla Węgrów miejsc może zdobyć rządząca koalicja Fidesz-KDNP.

Autorka/Autor:asty//mm

Źródło: PAP