Donald Trump o współpracy z Viktorem Orbanem. "Nie mogę się doczekać"

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Po ponownym wyborze na prezydenta Stanów Zjednoczonych będę blisko współpracował z premierem Węgier Viktorem Orbanem - zapowiedział Donald Trump na nagraniu wyemitowanym w piątek podczas konferencji CPAC Hungary.

Ubiegający się o urząd prezydenta USA Donald Trump zapowiedział w wiadomości wideo skierowanej do uczestników konferencji środowisk narodowo-konserwatywnych CPAC Hungary, że "nie może się doczekać, kiedy po ponownym wyborze na prezydenta Stanów Zjednoczonych będzie blisko współpracował z premierem Węgier Viktorem Orbanem", którego nazwał "przyjacielem".

- Jako prezydent byłem dumny ze współpracy z premierem Orbanem, nawiasem mówiąc wspaniałym człowiekiem, w celu promowania wartości i interesów naszych dwóch narodów - powiedział amerykański polityk. - Rozprawiliśmy się z nielegalną imigracją, chroniliśmy nasze granice, tworzyliśmy miejsca pracy, broniliśmy naszych tradycji i naszych judeochrześcijańskich wartości - dodał.

Trump nie pojawił się osobiście na wydarzeniu w Budapeszcie, przybyło za to kilku republikańskich kongresmenów. W wydarzeniu bierze udział także kilku polityków Prawa i Sprawiedliwości, z byłym premierem Mateuszem Morawieckim na czele, który wygłosił przemówienie.

Czytaj więcej: Morawiecki nazwał Orbana "przyjacielem", a Budapeszt "miastem wolności"

Stosunki USA-Węgry

Rząd Węgier liczy na zwycięstwo Trumpa w listopadowych wyborach prezydenckich w USA. Orban, który w marcu spotkał się z nim na Florydzie, wielokrotnie powtarzał, że gdyby w lutym 2022 roku to Trump stał na czele administracji w Waszyngtonie, nie doszłoby do rosyjskiej inwazji na Ukrainę.

W przypadku korzystnego wyniku w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego i w zaplanowanych na listopad wyborach prezydenckich w USA szansa na zakończenie wojny na Ukrainie będzie już pod koniec roku - ocenił ostatnio premier Węgier.

Oficjalne relacje na linii Waszyngton-Budapeszt pozostają chłodne. Administracja Joe Bidena krytykuje - głównie za pośrednictwem swojego ambasadora w Budapeszcie - stan demokracji na Węgrzech oraz bliskie relacje węgierskich władz z Rosją.

- Porządek świata się zmienia, a postępowi liberałowie już wyczuwają niebezpieczeństwo - powiedział Orban w czwartek podczas otwarcia CPAC. - Węgry są konserwatywną wyspą na europejskim oceanie postępowych liberałów, a prawica musi wygrać zbliżające się wybory do Parlamentu Europejskiego i prezydenckie w USA - dodał.

Czytaj więcej: Orban: porządek świata się zmienia

CPAC to coroczna konferencja odbywająca się w USA, w której od lat 70. biorą udział konserwatywni aktywiści z całego kraju. W ostatnich latach została zdominowana przez zwolenników Trumpa. Spotkania odbywają się też w innych państwach, w tym - po raz trzeci - w stolicy Węgier.

Autorka/Autor:ks/dap

Źródło: PAP, tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: FB/ORBANVIKTOR