Ukraina jest nie tylko suwerennym państwem, Ukraina walczy zaciekle o swoją suwerenność i także nasze bezpieczeństwo - stwierdził w czwartek Mateusz Morawiecki, komentując wypowiedź węgierskiego premiera Viktora Orbana, który stwierdził, że Ukraina "nie jest już suwerennym państwem".
W środę, w drugim dniu konferencji NatCon, organizowanej w Brukseli przez europejskie środowiska narodowo-konserwatywne głos zabrał premier Węgier Viktor Orban. Ocenił m.in., że "Ukraina jest obecnie jedynie protektoratem" zależnym od zachodnich pieniędzy oraz broni i "nie jest już suwerennym państwem".
Morawiecki: fundamentalnie i całkowicie się nie zgadzam
O wypowiedź szefa węgierskiego rządu został zapytany w czwartek, w Gliwicach, były polski premier, który tego samego dnia co Orban zabierał głos podczas NatConu, Mateusz Morawiecki. Stwierdził, że "fundamentalnie i całkowicie się nie zgadza" ze słowami dotyczącymi suwerenności Ukrainy. Jak dodał, "Ukraina jest nie tylko suwerennym państwem, Ukraina walczy zaciekle o swoją suwerenność i także nasze bezpieczeństwo".
Odnosząc się do słów Orbana o zależności Ukrainy od zachodnich pieniędzy oraz broni, Morawiecki powiedział: - Można się zgodzić z tym, że niestety bez pomocy Stanów Zjednoczonych, bez pomocy Zachodu, prawdopodobnie w bardzo krótkich kilku miesiącach duża część Ukrainy byłaby opanowana przez armię rosyjską. Przez tych barbarzyńców sterowanych z Kremla. Dlatego tak ważne jest, aby pomagać Ukrainie przez przede wszystkim przekazywanie amunicji, broni. Dlatego tak ważne jest, że prezydent Biden i Kongres teraz wkrótce przekażą kolejne dostawy broni, aby mogła bronić się przed Rosją.
Policja weszła na konferencję
We wtorek na konferencję NatCon przyszła policja z nakazem jej przerwania. Stało się to w momencie, w którym przemawiał główny propagator brexitu Nigel Farage. Taką decyzję, z uwagi na "bezpieczeństwo publiczne, wydał Emir Kir, burmistrz dzielnicy Saint-Josse-ten-Noode, na której terenie odbywało się sympozjum.
Belgijska Rada Stanu - najwyższa instancja sądowa w sprawach administracyjnych, w wyniku działań prawników organizatorów, w nocy z wtorku na środę, unieważniła decyzję burmistrza brukselskiej dzielnicy.
Konferencja Narodowego Konserwatyzmu jest organizowana od 2019 roku przez holenderską Fundację Edmunda Burke'a i jest jednym z najważniejszych wydarzeń tego środowiska na świecie. W poprzednich edycjach brali udział m.in. obecna premier Włoch Giorgia Meloni i gubernator Florydy Ron DeSantis. W tym roku współorganizatorami kongresu w Brukseli byli m.in. węgierskie Kolegium Macieja Korwina i Instytut Herzla z Jerozolimy.
Źródło: TVN24