USA

USA

Karawana migrantów, która przechodzi przez Meksyk odrzuciła plan ogłoszony w piątek przez prezydenta Meksyku pod hasłem "Jesteś w swym domu". Migranci wskazali, że plan nie odnosi się do przyczyn exodusu i ogranicza swobodę przemieszczania się ich do stanów Chiapas i Oaxaca.

Sprawcy ataku na synagogę w Pittsburghu w stanie Pensylwania postawiono w sobotę wieczorem czasu lokalnego 29 zarzutów o przestępstwa federalne, w tym o przestępstwa związane z bronią i przestępstwa z nienawiści. 46-letni Robert Bowers otworzył ogień do wiernych zgromadzonych w czasie uroczystości w świątyni. Prokurator generalny Jeff Sessions oznajmił, że "może to prowadzić do kary śmierci".

W sobotę w synagodze w Pittsburghu w Pensylwanii w Stanach Zjednoczonych doszło do strzelaniny. Uzbrojony napastnik wszedł do świątyni w czasie nabożeństwa rozpoczynającego szabas. Według informacji podawanych przez media powołujące się na źródła w policji, zginęło co najmniej 11 osób, a co najmniej sześć zostało rannych. Zabójca został zatrzymany.

Amerykańska armia z sukcesem przetestowała w piątek najnowszy system obrony przeciwrakietowej typu Aegis - poinformował Reuters. Agencja podkreśla, że zdaniem ekspertów znacznie wzmocni to zdolność USA do obrony przed rakietami średniego zasięgu, będącymi na wyposażeniu wojsk Korei Północnej i Iranu.

Traktaty międzynarodowe dotyczące rozbrojenia służą pokojowi i Polska zawsze je wspiera. W wypadku układu INF dostrzegamy jednak argumenty przedstawiane przez Stany Zjednoczone i wyrażamy zrozumienia dla działań USA w tym zakresie - powiedział w piątek szef MSZ Jacek Czaputowicz.

Korea Południowa przeprowadzi w przyszłym tygodniu ćwiczenia wojskowe. Wcześniej wstrzymano wspólne manewry wojsk tego kraju i Stanów Zjednoczonych, by stworzyć lepsze warunki dla ocieplenia stosunków Seulu z północnym sąsiadem i dla negocjacji na rzecz denuklearyzacji Korei Północnej. W piątek wojskowi przedstawicieli obu Korei spotkali się na linii rozgraniczającej te państwa.

Donald Trump regularnie używa niezabezpieczonego telefonu do rozmów ze starymi znajomymi. Dzięki temu rutynowo podsłuchują go Chiny i Rosja - poinformował w środę amerykański dziennik "New York Times". Gazeta, powołując się na anonimowych rozmówców z administracji USA twierdzi, że uzyskane w ten sposób informacje państwa te starają się wykorzystać przeciwko Amerykanom.

Środowa sesja przyniosła na Wall Street bardzo mocne spadki głównych indeksów, a dla S&P 500 to była 13. sesja na minusie spośród ostatnich 15. Liderami zniżek były spółki technologiczne, a głównym powodem słabych nastrojów są obawy o wzrost globalnej gospodarki i o wyniki kwartalne firm.

We wtorek wieczorem i środę przechwycono w USA serię podejrzanych przesyłek zaadresowanych do byłego prezydenta USA Baracka Obamy, byłej sekretarz stanu Hillary Clinton i kilku innych polityków. Przynajmniej część z nich amerykańskie służby określiły jako "urządzenia wybuchowe". Szef republikańskiej większości w Senacie USA Mitch McConnell nazwał to "terroryzmem wewnętrznym".

Plany polskiego rządu dotyczące rozmieszczenia w Polsce stałych sił USA wymagają podjęcia środków odwetowych i nie sprzyjają wzmocnieniu stabilności w regionie - oświadczył w środę minister obrony Rosji Siergiej Szojgu, cytowany przez TASS. O ewentualnym wzmocnieniu amerykańskiej obecności wojskowej mówił także w środę szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego Paweł Soloch.