Dostęp do broni w USA

Dostęp do broni w USA

Gavin Long, zabójca, który zastrzelił trzech policjantów, a trzech innych ranił w Baton Rouge, był żołnierzem amerykańskich jednostek piechoty morskiej marines - podał Reuters, powołując się na źródła rządowe, związane z prowadzonym dochodzeniem. Według "Kansas City Star" w feralną niedzielę obchodził 29. urodziny.

Prezydent Barack Obama postanowił skrócić swoją europejską podróż o jeden dzień, aby na początku tygodnia odwiedzić Dallas, gdzie doszło do zastrzelenia pięciu policjantów – poinformował Biały Dom. Obama wyleci do USA w niedzielę. Nie odwiedzi Sewilli w Hiszpanii.

W Dallas doszło do skoordynowanego ataku na policjantów, w czasie którego co najmniej jeden napastnik zabił pięciu oficerów, a dziewięć osób ranił - podały władze w piątek. Trzy podejrzane osoby zostały zatrzymane, a snajper został zabity. Wcześniej powiedział policjantom, że chciał zabijać białych oficerów.

W Portland w stanie Oregon kobieta po powrocie wieczorem do domu zastrzeliła włamywacza, który ukrył się w pokoju jej dziecka. Kobieta i jej dzieci cały czas są w szoku. Rozpoczęto śledztwo mające ustalić okoliczności sprawy, matka nie została zatrzymana.

Grupa ok. 100 demokratycznych deputowanych do Izby Reprezentantów rozpoczęła w środę bezterminową okupację sali posiedzeń tej izby chcąc w ten sposób wymusić głosowanie nad projektem ustawy o kontroli broni palnej.

Zastępca ambasadora USA przy ONZ David Pressman zaapelował z trybuny sesji Zgromadzenia Ogólnego Narodów Zjednoczonych o ochronę społeczności LGBT przed atakami. Jego zdaniem nie można się ograniczać tylko do potępiania terroryzmu.

Omar Mateen, sprawca niedzielnej strzelaniny w Orlando, w której zginęło 49 osób, powołał się w rozmowie z numerem alarmowym 911 na zamach bombowy podczas Maratonu Bostońskiego w kwietniu 2013 r., a jego sprawców nazwał "krajanami" – podało w poniedziałek FBI.

Napastnik z Orlando trzykrotnie dzwonił pod numer alarmowy 911 i deklarował związki z różnymi, często wzajemnie zwalczającymi się organizacjami ekstremistycznymi. Trzy lata temu był objęty śledztwem przez FBI, bo w pracy chwalił się związkami z Al-Kaidą. Dochodzenie umorzono.

- Nasi negocjatorzy z nim rozmawiali. Nie było strzałów, ale była mowa o kamizelkach z bombą i ładunkach wybuchowych. Była mowa o wierności Państwu Islamskiemu - mówił szef policji Orlando John Mina. Opowiedział o przebiegu operacji w klubie dla gejów, w wyniku której uwolniono zakładników i zabito napastnika. Z kolei magazyn "People" donosi o drugim rzekomym celu, który obrał sobie 29-letni Omar Mateen.

Po strzelaninie w Orlando Donald Trump ponowił swój pomysł całkowitego zakazu wstępu do USA dla muzułmanów - donosi telewizja CNN, która rozmawiała z republikaninem przez telefon. Zdradził także swoją receptę na przeciwdziałanie terroryzmowi w wykonaniu obywateli USA.