Twierdził, że masakra w podstawówce była mistyfikacją. Zapłaci miliony rodzicom jednej z ofiar

Źródło:
CNN, Fox News

Alex Jones musi zapłacić ponad 4 miliony dolarów odszkodowania rodzicom 6-latka, jednej z 26 ofiar śmiertelnych strzelaniny w szkole podstawowej Sandy Hook z 2012 roku - w czwartek zadecydował sąd w teksańskim Austin. Mężczyzna rozpowszechniał nieprawdziwą teorię, jakoby strzelanina ta była mistyfikacją mającą na celu destabilizację przemysłu zbrojeniowego w USA.

Pozew o zniesławienie przeciwko Alexowi Jonesowi wnieśli Neil Heslin i Scarlett Lewis, rodzice jednego z uczniów zabitych w Sandy Hook - 6-letniego Jesse Lewisa. Rodzice argumentowali, że głoszona przez Jonesa dezinformacja była dla nich źródłem emocjonalnych cierpień oraz formą nękania. Ława przysięgłych sądu w Austin w czwartek przyznała im rację i zdecydowała, że pozwany mężczyzna musi zapłacić odszkodowanie w wysokości 4,1 miliona dolarów (niemal 19 mln zł).

Rodzice: Jones nie będzie spać spokojnie

Alex Jones jest gospodarzem programu radiowego oraz platformy internetowej InfoWars. To właśnie za pośrednictwem tych mediów wielokrotnie powtarzał, że do masakry tak naprawdę nie doszło i była ona jedynie mistyfikacją przygotowaną przez rząd USA. Jego zdaniem mistyfikacja miała na celu ograniczenie swobodnego dostępu do broni w Stanach Zjednoczonych i destabilizację przemysłu zbrojeniowego w tym kraju. Rodziców zabitych dzieci nazywał "kryzysowymi aktorami".

- Neil i Scarlett są zachwyceni i cieszą się na myśl o przeznaczeniu pieniędzy pana Jonesa na dobry cel. Pan Jones z drugiej strony nie będzie dziś spać spokojnie. Z odszkodowaniami za straty moralne, które wciąż nie zostały ustalone i wieloma dodatkowymi pozwami o zniesławienie w toku jest jasne, że czas pana Jonesa na amerykańskiej scenie wreszcie dobiega końca - mówił po ogłoszeniu wyroku cytowany przez Fox News adwokat rodziców zabitego chłopca, Mark Bankston.

W przeszłości Jones przegrał już kilka procesów związanych z głoszeniem przez niego teorii spiskowej na temat masakry w Sandy Hook, jednak w czwartek sąd po raz pierwszy nakazał mu wypłatę odszkodowania.

Alex Jones przegrał już kilka procesów za głoszenie teorii spiskowejDrew Angerer/Getty Images

Twierdził, że jest "bankrutem"

Rodzice zabitego 6-latka w pozwie domagali się co najmniej 150 milionów dolarów odszkodowania. Tak wysoką kwotę argumentowali tym, że wielokrotnie padali ofiarą gróźb i prześladowań podsycanych przez Jonesa i teorię spiskową, którą rozpowszechniał wśród swoich zwolenników.

Adwokat oskarżonego apelował z kolei do ławy przysięgłych o ograniczenie odszkodowania do ośmiu dolarów - po jednym dolarze za każdy z wniesionych przeciwko jego klientowi zarzutów. Jones twierdził, że każde odszkodowanie powyżej 2 milionów dolarów "zatopi" jego i jego firmę, nazywał siebie także "bankrutem". Przed sądem udowodniono jednak, że jego firmy zarabiają ok. 800 tys. dolarów dziennie sprzedając suplementy diety, akcesoria do broni oraz sprzęt do survivalu.

ZOBACZ TEŻ: "Powiedział nauczycielce 'dobranoc' i strzelił jej w głowę". Uczennica z Uvalde z przesłaniem do kongresmenów

Masakra w Sandy Hook

14 grudnia 2012 roku 20-letni Adam Lanza zabił w szkole podstawowej Sandy Hook w Newtown w stanie Connecticut 26 osób, w tym 20 dzieci. Wcześniej zamordował swoją matkę. Osaczony przez policję Lanza popełnił samobójstwo. Wśród zabitych było 12 dziewczynek i 8 chłopców w wieku 6-7 lat. Zginęło też 6 osób dorosłych - same kobiety w wieku od 27 do 56 lat.

Strzelanina w Newtown była najtragiczniejszą masakrą w Stanach Zjednoczonych od 2007 roku, gdy koreański student zabił 32 osoby na kampusie uniwersyteckim w mieście Blacksburg. Nigdy wcześniej ani później w pojedynczym ataku na terenie USA nie zginęło tak wiele dzieci.

ZOBACZ TEŻ: Oskarżony o masakrę w Highland Park był zbyt młody, by samemu kupić broń. Pomógł mu ojciec

Autorka/Autor:kgo//mm

Źródło: CNN, Fox News

Źródło zdjęcia głównego: Drew Angerer/Getty Images