Media: terroryści byli w Crocusie tylko 15 minut

Źródło:
PAP
Historyk Mikołaj Iwanow o wystąpieniu Władimira Putina po zamachu w hali koncertowej pod Moskwą
Historyk Mikołaj Iwanow o wystąpieniu Władimira Putina po zamachu w hali koncertowej pod MoskwąTVN24
wideo 2/7
Rosja. Strzelanina w hali koncertowej Crocus City Hall

Sprawcy piątkowego zamachu w Crocus City Hall pod Moskwą mieli przebywać na terenie obiektu tylko przez piętnaście minut - piszą rosyjskie niezależne media.

Jednym z organizatorów piątkowego ataku na Crocus City Hall pod Moskwą mógł być tadżycko-rosyjski islamista Abdułło Burijew - pisze w niedzielę niezależny portal Ważnyje Istorii po przeanalizowaniu opublikowanych fragmentów "przesłuchań" złapanych terrorystów.

"Służby specjalne Turcji określiły go jako nadzorcę gałęzi Państwa Islamskiego - Wilajetu Chorasan. Przygotowywał samochód dla terrorystów w ataku w Stambule w styczniu tego roku i 'pracował' z przybyłymi z Tadżykistanu" - piszą na kanale informacyjnym w Telegramie Ważnyje Istorii.

Portal, powołując się na ustalenia innego kanału - Mash - odnotowuje, że terroryści spędzili w centrum Crocus zaledwie 15 minut, a na opublikowanym tam nagraniu wideo widać ich ucieczkę białym Renault.

>> Ukraiński wywiad: świadoma prowokacja Putina. Biały Dom: nic nie wskazuje na zaangażowanie Kijowa <<

Ważnyje Istorii zwracają też uwagę, że ubrania terrorystów są takie same jak zatrzymanych przez służby podejrzanych mężczyzn i pasują "co do najmniejszych szczegółów", co widać na opublikowanym przez Państwo Islamskie nagraniu ze strzelaniny.

Powołując się na zbliżony do rosyjskich struktur siłowych kanał WCzK-OGPU w Telegramie portal odnotowuje, że w chwili rozpoczęcia strzelaniny obok samochodu terrorystów był zaparkowany samochód kynologów z MSW. Portal twierdzi, że w budynku, przed atakiem, byli uzbrojeni policjanci, ale wszyscy mieli uciec.

Rosyjskie media ustaliły również, że jeden z podejrzanych został przypadkowo sfotografowany w Crocus City Hall 7 marca. Właśnie wtedy, jak zwracają uwagę Ważnyje Istorii, władze USA ostrzegły przed możliwymi zamachami w Rosji, planowanymi przez ekstremistów. 9 marca w Krokusie miał się odbyć koncert prokremlowskiego wykonawcy Szamana.

Zamach pod Moskwą

W piątek uzbrojeni napastnicy zaatakowali salę koncertową Crocus City Hall w Krasnogorsku pod Moskwą. Do widzów otworzono ogień, były też doniesienia o eksplozjach. Wybuchł pożar, w wyniku którego zawalił się dach budynku. Oficjalnie potwierdzono śmierć 137 osób.

Odpowiedzialność za atak wzięła na siebie organizacja Państwo Islamskie prowincji Chorasan - Wilajet Chorasanu. Rosyjskie władze twierdzą, że schwytano czterech sprawców zamachu i nie są to obywatele Rosji.

Resort spraw wewnętrznych Tadżykistanu zaprzeczył w oficjalnym komunikacie doniesieniom rosyjskich mediów, twierdzącym, że ataku na salę koncertową pod Moskwą dokonali obywatele tego kraju.

Autorka/Autor:akr, ks//mrz

Źródło: PAP