Sudan

Sudan

Sześć osób zginęło w zamieszkach, które w poniedziałek wieczorem wybuchły w stolicy Sudanu Chartumie - podała AFP, powołując się na źrodła wojskowe i medyczne. Grupa uzbrojonych demonstrantów, żądających oddania władzy w cywilne ręce, starła się z armią lojalną Wojskowej Radzie Tymczasowej.

Prokurator generalny Sudanu rozpoczął śledztwo przeciwko obalonemu prezydentowi Omarowi Baszirowi. Jest on podejrzany o pranie brudnych pieniędzy i posiadanie znacznych sum w zagranicznych walutach z niewyjaśnionych źródeł - podała agencja Reutera powołując się na źródło w sudańskim wymiarze sprawiedliwości.

Uganda rozważa udzielnie azylu obalonemu prezydentowi Sudanu Omarowi Baszirowi, mimo ciążących na nim oskarżeń Międzynarodowego Trybunału Karnego - poinformował ugandyjski minister spraw zagranicznych. Były przywódca Sudanu, oskarżony między innymi o ludobójstwo, został we wtorek przeniesiony przez rządzących krajem wojskowych do więzienia Kobar w stolicy kraju Chartumie - przekazała agencja Reutera.

Rządząca obecnie Sudanem Tymczasowa Rada Wojskowa oświadczyła w piątek, że nie zgodzi się na wydanie obalonego prezydenta, marszałka Omara el-Baszira, oskarżonego przez Międzynarodowy Trybunał Karny o zbrodnie przeciwko ludzkości. Możemy go osądzić w kraju - poinformowała.

Minister obrony Sudanu Awad Mohamed Ahmed ibn Auf został w czwartek przewodniczącym Tymczasowej Rady Wojskowej, która ma rządzić tym krajem w dwuletnim okresie przejściowym po obaleniu prezydenta Omara Baszira - poinformowała miejscowa telewizja państwowa.

11 osób, w tym sześciu członków służb bezpieczeństwa, zginęło we wtorkowych demonstracjach antyrządowych w stolicy Sudanu Chartumie - podała w środę sudańska agencja państwowa Suna. Przed budynkiem ministerstwa obrony od soboty trwa siedzący protest.

Podczas wtorkowej demonstracji w stolicy Sudanu słychać było strzały - donosi agencja Reutera. Protestujący twierdzą, że służby bezpieczeństwa użyły siły, by zdusić ich manifestacje. W poniedziałek prezydent Omar Baszir odrzucił apele o zrezygnowanie z urzędu. Jego dymisji od miesięcy domagają się tysiące Sudańczyków.