Egipskie MSZ: dyplomata został zabity w Chartumie

Źródło:
PAP

Zastępca attache administracyjnego ambasady Egiptu został zabity w Chartumie – poinformowało egipskie MSZ. Walki w afrykańskim kraju trwają od 15 kwietnia.

Egipski resort przekazał, że zastępca attache administracyjnego ambasady Egiptu w Chartumie został zabity podczas walk między rywalizującymi frakcjami wojskowymi w stolicy Sudanu.

"Muhammad El Gharrawi został zabity, gdy jechał do ambasady, aby śledzić przebieg ewakuacji Egipcjan, którzy utknęli w Sudanie" – poinformowało MSZ w Kairze w oświadczeniu.

Konflikt zbrojny w Sudanie

Sudańskie siły zbrojne i Siły Szybkiego Wsparcia (RSF) zgodziły się na 72-godzinne zawieszenie broni - powiedział w poniedziałek szef dyplomacji USA Antony Blinken.

Sekretarz stanu USA zapowiedział też, że wspólnie z "międzynarodowymi i regionalnymi partnerami" oraz sudańskimi podmiotami cywilnymi pomoże w stworzeniu "komitetu do nadzoru negocjacji, uzgodnienia i wdrożenia stałego zakończenia walk" w Sudanie, w celu przywrócenia cywilnych rządów w Sudanie.

Walki w Sudanie między RSF przewodzonym przez gen. Mohameda Dagalo i siłami rządowymi faktycznego przywódcy Sudanu, gen. Abdela Fattaha al-Burhana trwają od 15 kwietnia. Wcześniej kilkakrotnie ogłaszano rozejmy, jednak szybko były one łamane.

Autorka/Autor:asty/adso

Źródło: PAP