Sześć rzeczy, które warto wiedzieć 24 kwietnia: ewakuacja z Sudanu, zawieszony protest rolników, "13" Igi Świątek

Źródło:
tvn24.pl, PAP, Reuters

Kolejne kraje ewakuują swoich obywateli z ogarniętego walkami Sudanu. Iga Świątek zdobyła w Stuttgarcie trzynasty w karierze tytuł. Rolnicy, którzy przez kilkanaście dni protestowali w Hrubieszowie w związku z działaniami rządu wobec zboża z Ukrainy, zawiesili protest. Oto najważniejsze wydarzenia.

1. Ewakuacja z Sudanu

Prezydent Stanów Zjednoczonych Joe Biden poinformował w niedzielę, że amerykańskie wojsko ewakuowało personel ambasady USA w Chartumie, gdzie utknęły tysiące obcokrajowców, w tym dyplomaci i pracownicy organizacji humanitarnych. Ewakuację przeprowadziły w niedzielę m.in. również Wielka Brytania, Francja, Holandia, Niemcy i Włochy. Podobne akcje przeprowadziły w niedzielę także Niemcy i Włochy.

Według hiszpańskich mediów, tamtejsze wojska ewakuowały w niedzielę wieczorem grupę Polaków, którzy znaleźli się wśród 104 cywilów przerzucanych samolotami z terytorium Sudanu do Dżibuti.

Według najnowszych szacunków Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), w Sudanie zginęło w ciągu ostatniego tygodnia co najmniej 413 osób, a 3551 zostało rannych. W kraju wyczerpują się zapasy żywności i wody.

Rebelia w SudaniePAP/Maciej Zieliński

ZOBACZ TEŻ: Pracownicy ambasady USA mieli opuścić kraj w ciągu godziny

2. Iga Świątek triumfuje w Stuttgarcie

Koncertowa gra najlepszej polskiej tenisistki w finale z Białorusinką Aryną Sabalenką dała jej zwycięstwo 6:3, 6:4 i trzynasty w karierze tytuł. Co ciekawe, przed rokiem obie tenisistki również w Stuttgarcie zmierzyły się w meczu o trofeum i wtedy raszynianka też była górą.

Iga Świątek wygrała turniej w Stuttgarcie
Iga Świątek wygrała turniej w Stuttgarcie Iga Świątek wygrała turniej w Stuttgarcie Getty Images

W niedzielę 21-latka zgarnęła też główną nagrodę turnieju, czyli błękitny samochód Porsche Taycan oraz czek na 120 tysięcy dolarów. Dla Świątek był to pierwszy turniej po kilku tygodniach przerwy spowodowanej kontuzją żeber.

W poniedziałek zaczyna 56. tydzień jako liderka światowego rankingu WTA. W najbliższych dniach wystąpi w turnieju w Madrycie.

ZOBACZ TEŻ: Wszystkie tytuły Igi Świątek. Co powiedziała Polka po niedzielnym finale?

3. Zawieszony protest rolników

Od 12 do 23 kwietnia rolnicy sprzeciwiali się w Hrubieszowie (woj. lubelskie) napływowi zboża z Ukrainy i żądali m.in. nałożenia na nie cła. Nie wierzą też w zapewnienia rządu, że do czasu tegorocznych żniw uda się wywieźć z Polski zboże, które dziś zalega w magazynach. Manifestację zawiesili, ale - jak zapewnili - pozostają w gotowości strajkowej.

Kołodziejczak do Jarosława Kaczyńskiego: zejdź na ziemię, ja cię o to proszę
Kołodziejczak do Jarosława Kaczyńskiego: zejdź na ziemię, ja cię o to proszęTVN24

Lider AgroUnii Michał Kołodziejczak zwrócił się też bezpośrednio do prezesa PiS. - Prezesie Kaczyński, zejdź na ziemię, zejdź do ludzi. Obstawiła cię banda klakierów, która żyje z tego państwa. Którzy żyją z tych datków publicznych razem z tobą i zakłamują cię. Gdybyś miał odrobinę honoru, tutaj byłbyś z nami - powiedział.

4. Narastają napięcia na linii Azerbejdżan - Armenia

W niedzielę Azerbejdżan ustanowił punkt kontrolny w korytarzu laczyńskim - jedynej drodze łączącej Armenię ze spornym Górskiego Karabachu. Armenia uznała to za złamanie porozumień kończących konflikt zbrojny z 2020 roku.

Armenia i Azerbejdżan toczą spór o Górski KarabachReuters Archive

Na granicy między dwoma kaukaskimi państwami w ostatnich tygodniach znów dochodzi do incydentów. Władze Armenii oświadczyły w niedzielę, że rankiem tego dnia zginął na granicy żołnierz ormiański; "według wstępnych danych w wyniku strzału ze strony przeciwnika". Baku oświadczyło zaś, że w godzinach popołudniowych w niedzielę wojska Armenii otworzyły ogień w kierunku pozycji sił Azerbejdżanu.

Ponadto 24 kwietnia obchodzony jest Dzień Pamięci o Ludobójstwie Ormian. Data ta uznawana jest za początek ludobójstwa Ormian w Imperium Osmańskim w latach 1915-17, w którym mogło zginąć nawet 1,5 mln osób.

Eskalacja militarna na granicy Armenii i Azerbejdżanu

5. Niemoc Roberta Lewandowskiego trwa

Już czwarty mecz z rzędu napastnik FC Barcelona nie zdołał wpisać się na listę strzelców. W hitowym meczu 30. kolejki ligi hiszpańskiej z Atletico Madryt Duma Katalonii dziesiąty raz w tym sezonie wygrała 1:0. Jedyną bramkę zdobył w 44. minucie Ferran Torres.

Robert Lewandowski przeżywa gorszy okres
Robert Lewandowski przeżywa gorszy okres Robert Lewandowski przeżywa gorszy okres eurosport

Kwadrans przed końcem spotkania kapitan reprezentacji Polski miał znakomitą okazję na podwyższenie prowadzenia, ale nie jego strzał był daleki od ideału. Hiszpańskie media krytykują go za występ i decyzję w tej sytuacji - niepilnowany był wówczas jego kolega z drużyny Raphinha. Mimo nieskuteczności "Lewego", i tak z 17 golami prowadzi on w klasyfikacji najlepszych strzelców w LaLiga, a Barcelona jest liderem tabeli. Nad drugim Realem Madryt zespół Xaviego Hernandeza ma 11 punktów przewagi.

ZOBACZ TEŻ: Zmarnowana sytuacja Lewandowskiego w meczu z Atletico

6. Pamięć o zmarłych wybitnych aktorach, poetach, historykach

13 lat temu w Warszawie zmarł Wojciech Siemion, aktor, reżyser, założyciel i dyrektor teatru "Stara Prochownia", który wystąpił m.in. w filmach "Zezowate szczęście", "Skąpani w ogniu", "Barwy walki", "Ziemia obiecana", "Przedwiośnie", a także w serialach "Czterej pancerni i pies", "Wojna domowa" i "Alternatywy 4".

Dziewięć lat temu we Wrocławiu zmarł Tadeusz Różewicz, jeden z najwybitniejszych polskich poetów współczesnych, prozaik, dramaturg, eseista; autor m.in. zbiorów wierszy "Niepokój", "Pięć poematów", "Czas który idzie".

Tadeusz Różewicz napisał testament w marcu 2003 r.

Osiem lat temu w Warszawie zmarł Władysław Bartoszewski, pisarz, historyk, więzień KL Auschwitz, pracownik BIP KG AK, działacz Rady Pomocy Żydom "Żegota", uczestnik Powstania Warszawskiego.

Autorka/Autor:lukl / prpb

Źródło: tvn24.pl, PAP, Reuters

Źródło zdjęcia głównego: Getty Images