Kolejne kraje ewakuują swoich obywateli z ogarniętego walkami Sudanu. Iga Świątek zdobyła w Stuttgarcie trzynasty w karierze tytuł. Rolnicy, którzy przez kilkanaście dni protestowali w Hrubieszowie w związku z działaniami rządu wobec zboża z Ukrainy, zawiesili protest. Oto najważniejsze wydarzenia.
1. Ewakuacja z Sudanu
Prezydent Stanów Zjednoczonych Joe Biden poinformował w niedzielę, że amerykańskie wojsko ewakuowało personel ambasady USA w Chartumie, gdzie utknęły tysiące obcokrajowców, w tym dyplomaci i pracownicy organizacji humanitarnych. Ewakuację przeprowadziły w niedzielę m.in. również Wielka Brytania, Francja, Holandia, Niemcy i Włochy. Podobne akcje przeprowadziły w niedzielę także Niemcy i Włochy.
Według hiszpańskich mediów, tamtejsze wojska ewakuowały w niedzielę wieczorem grupę Polaków, którzy znaleźli się wśród 104 cywilów przerzucanych samolotami z terytorium Sudanu do Dżibuti.
Według najnowszych szacunków Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), w Sudanie zginęło w ciągu ostatniego tygodnia co najmniej 413 osób, a 3551 zostało rannych. W kraju wyczerpują się zapasy żywności i wody.
2. Iga Świątek triumfuje w Stuttgarcie
Koncertowa gra najlepszej polskiej tenisistki w finale z Białorusinką Aryną Sabalenką dała jej zwycięstwo 6:3, 6:4 i trzynasty w karierze tytuł. Co ciekawe, przed rokiem obie tenisistki również w Stuttgarcie zmierzyły się w meczu o trofeum i wtedy raszynianka też była górą.
W niedzielę 21-latka zgarnęła też główną nagrodę turnieju, czyli błękitny samochód Porsche Taycan oraz czek na 120 tysięcy dolarów. Dla Świątek był to pierwszy turniej po kilku tygodniach przerwy spowodowanej kontuzją żeber.
W poniedziałek zaczyna 56. tydzień jako liderka światowego rankingu WTA. W najbliższych dniach wystąpi w turnieju w Madrycie.
ZOBACZ TEŻ: Wszystkie tytuły Igi Świątek. Co powiedziała Polka po niedzielnym finale?
3. Zawieszony protest rolników
Od 12 do 23 kwietnia rolnicy sprzeciwiali się w Hrubieszowie (woj. lubelskie) napływowi zboża z Ukrainy i żądali m.in. nałożenia na nie cła. Nie wierzą też w zapewnienia rządu, że do czasu tegorocznych żniw uda się wywieźć z Polski zboże, które dziś zalega w magazynach. Manifestację zawiesili, ale - jak zapewnili - pozostają w gotowości strajkowej.
Lider AgroUnii Michał Kołodziejczak zwrócił się też bezpośrednio do prezesa PiS. - Prezesie Kaczyński, zejdź na ziemię, zejdź do ludzi. Obstawiła cię banda klakierów, która żyje z tego państwa. Którzy żyją z tych datków publicznych razem z tobą i zakłamują cię. Gdybyś miał odrobinę honoru, tutaj byłbyś z nami - powiedział.
4. Narastają napięcia na linii Azerbejdżan - Armenia
W niedzielę Azerbejdżan ustanowił punkt kontrolny w korytarzu laczyńskim - jedynej drodze łączącej Armenię ze spornym Górskiego Karabachu. Armenia uznała to za złamanie porozumień kończących konflikt zbrojny z 2020 roku.
Na granicy między dwoma kaukaskimi państwami w ostatnich tygodniach znów dochodzi do incydentów. Władze Armenii oświadczyły w niedzielę, że rankiem tego dnia zginął na granicy żołnierz ormiański; "według wstępnych danych w wyniku strzału ze strony przeciwnika". Baku oświadczyło zaś, że w godzinach popołudniowych w niedzielę wojska Armenii otworzyły ogień w kierunku pozycji sił Azerbejdżanu.
Ponadto 24 kwietnia obchodzony jest Dzień Pamięci o Ludobójstwie Ormian. Data ta uznawana jest za początek ludobójstwa Ormian w Imperium Osmańskim w latach 1915-17, w którym mogło zginąć nawet 1,5 mln osób.
5. Niemoc Roberta Lewandowskiego trwa
Już czwarty mecz z rzędu napastnik FC Barcelona nie zdołał wpisać się na listę strzelców. W hitowym meczu 30. kolejki ligi hiszpańskiej z Atletico Madryt Duma Katalonii dziesiąty raz w tym sezonie wygrała 1:0. Jedyną bramkę zdobył w 44. minucie Ferran Torres.
Kwadrans przed końcem spotkania kapitan reprezentacji Polski miał znakomitą okazję na podwyższenie prowadzenia, ale nie jego strzał był daleki od ideału. Hiszpańskie media krytykują go za występ i decyzję w tej sytuacji - niepilnowany był wówczas jego kolega z drużyny Raphinha. Mimo nieskuteczności "Lewego", i tak z 17 golami prowadzi on w klasyfikacji najlepszych strzelców w LaLiga, a Barcelona jest liderem tabeli. Nad drugim Realem Madryt zespół Xaviego Hernandeza ma 11 punktów przewagi.
6. Pamięć o zmarłych wybitnych aktorach, poetach, historykach
13 lat temu w Warszawie zmarł Wojciech Siemion, aktor, reżyser, założyciel i dyrektor teatru "Stara Prochownia", który wystąpił m.in. w filmach "Zezowate szczęście", "Skąpani w ogniu", "Barwy walki", "Ziemia obiecana", "Przedwiośnie", a także w serialach "Czterej pancerni i pies", "Wojna domowa" i "Alternatywy 4".
Dziewięć lat temu we Wrocławiu zmarł Tadeusz Różewicz, jeden z najwybitniejszych polskich poetów współczesnych, prozaik, dramaturg, eseista; autor m.in. zbiorów wierszy "Niepokój", "Pięć poematów", "Czas który idzie".
Osiem lat temu w Warszawie zmarł Władysław Bartoszewski, pisarz, historyk, więzień KL Auschwitz, pracownik BIP KG AK, działacz Rady Pomocy Żydom "Żegota", uczestnik Powstania Warszawskiego.
Źródło: tvn24.pl, PAP, Reuters
Źródło zdjęcia głównego: Getty Images