W jednym z domów jednorodzinnych w Chodzieży odkryto ciała pięciu osób. Prokuratura okręgowa wszczyna śledztwo w sprawie przekroczenia uprawnień przez Donalda Tuska. ONZ spodziewa się, że do końca kwietnia Indie wyprzedzą Chiny pod względem liczby populacji.
1. Morderstwo w Chodzieży
Policjanci w Chodzieży (woj. wielkopolskie) odkryli w poniedziałek wieczorem w jednym z domów jednorodzinnych ciała pięciu osób - czterech dorosłych i dziecka.
Jak się nieoficjalnie dowiedział portal tvn24.pl, policjanci, którzy pojawili się na miejscu, ujawnili zwłoki z ustami zaklejonymi taśmą i związanymi nogami. Wszystkie osoby miały rany szyi.
2. Prokuratura wszczyna postępowanie ws. Tuska
Warszawska prokuratura okręgowa wszczęła śledztwo w sprawie przekroczenia uprawnień w 2014 roku przez ówczesnego premiera Donalda Tuska. Zawiadomienie w listopadzie zeszłego roku złożył Marek Falenta i odnosiło się ono do kontroli w spółce Składy Węgla.
- Myślę, że nikt już nie wierzy w to, że prokuratura Zbigniewa Ziobry nie realizuje jego życzeń i w ogóle agendy partii rządzącej - komentowała w "Faktach po Faktach" w TVN24 Sylwia Gregorczyk-Abram, przedstawicielka Inicjatywy "Wolne Sądy". Sam Tusk na spotkaniu w Tarnobrzegu mówił o tym, jak się dowiedział o tej decyzji.
CZYTAJ RÓWNIEŻ: prokuratura wszczyna postepowanie ws. Tuska
3. ONZ: Indie wyprzedzają Chiny
Organizacja Nardów Zjednoczonych spodziewa się, że do końca kwietnia Indie wyprzedzą Chiny pod względem liczby populacji.
Departament Spraw Gospodarczych i Społecznych ONZ (DESA) opublikował swoje przewidywania kilka dni po tym, jak Fundusz Ludnościowy ONZ ogłosił, że do połowy 2023 roku w Indiach będzie o 2,9 mln więcej ludzi niż w Chinach.
4. Unia Europejska zawiera z Norwegią "zielony sojusz"
Unia Europejska i Norwegia utworzyły "zielony sojusz w celu wzmocnienia wspólnych działań w dziedzinie klimatu, wysiłków na rzecz ochrony środowiska oraz współpracy w dziedzinie czystej energii i transformacji przemysłowej".
Umowę podpisali w Brukseli przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen i premier Norwegii Jonas Gahr Store.
5. Trzydniowy rozejm w Sudanie
"Sudańskie Siły Zbrojne i Siły Szybkiego Wsparcia zgodziły się wprowadzić ogólnokrajowe zawieszenie broni, rozpoczynając od północy 24 kwietnia, na 72 godziny" - poinformował w oświadczeniu szef dyplomacji USA Antony Blinken, wzywając obie strony do pełnego egzekwowania porozumienia. Sekretarz stanu USA zapowiedział też, że wspólnie z "międzynarodowymi i regionalnymi partnerami" oraz sudańskimi podmiotami cywilnymi pomoże w stworzeniu "komitetu do nadzoru negocjacji, uzgodnienia i wdrożenia stałego zakończenia walk" w Sudanie, w celu przywrócenia cywilnych rządów w Sudanie.
6. Egipski dyplomata został zabity w Chartumie
Egipskie ministerstwo spraw zagranicznych poinformowało, że zastępca attache administracyjnego ambasady Egiptu w Chartumie został zabity podczas walk między rywalizującymi frakcjami wojskowymi w stolicy Sudanu.
"Muhammad El Gharrawi został zabity, gdy jechał do ambasady, aby śledzić przebieg ewakuacji Egipcjan, którzy utknęli w Sudanie" – poinformowało ministerstwo w oświadczeniu.
7. Ograniczenia sprzedaży paliw na Kubie
Wszystkie stacje paliw na Kubie obowiązuje od niedzieli "limit tankowania" samochodów prywatnych. Ograniczenie to zakup do 40 litrów paliwa.
Od poniedziałku "aż do odwołania" paliwo na stacjach benzynowych na Kubie będą mogli tankować w niektórych prowincjach – m.in. w centralnej prowincji Santa Clara - tylko ci właściciele prywatnych samochodów, którzy na podstawie specjalnych licencji działają odpłatnie jako "transport publiczny".
Źródło: PAP, TVN24, tvn24.pl, Reuters