Polscy żołnierze w Afganistanie

Polscy żołnierze w Afganistanie

Kupiła świece. I serwetki w serca. Obiecali sobie, że zjedzą razem kolację, kiedy wróci. W walentynki na lotnisku w Goleniowie przytulała się do jego trumny. Przyjechali po Niego w komplecie. Tak jak wychodzili na małą stację w Lesięcinie, kiedy wracał do domu z jednostki. Gazety pisały, że została sama z trójką dzieci. Została z pięciorgiem. Bo oprócz Kamila, Kuby i Kacpra były jeszcze Magda i Asia - córki siostry jej męża, które wychowywali razem. Chorąży Andrzej Rozmiarek zginął w Afganistanie. Miał 35 lat. Anna prawie 30. 

Co najmniej osiem osób zginęło, a dziesiątki zostało rannych w piątek wieczorem w trzech eksplozjach na trybunach stadionu piłkarskiego w Dżalalabadzie we wschodnim Afganistanie - poinformowały lokalne władze. To drugi w ostatnich pięciu dniach krwawy atak w tym mieście.

11 więźniów przetrzymywanych przez talibów w prowincji Helmand zostało odbitych przez jednostki afgańskich sił, przy współudziale polskich wojsk specjalnych - poinformował we wtorek szef Ministerstwa Obrony Narodowej Antoni Macierewicz. To wielki sukces sił afgańskich, które zostały wyszkolone przez polskie Wojska Specjalne - podkreślał.

Afganistan nie jest już źródłem terroryzmu, a demokracja to zadanie na dekady dla samych Afgańczyków - ocenili uczestnicy debaty "Bilans polskiej obecności w Afganistanie" w Warszawie. Ich zdaniem niewątpliwe są korzyści wojskowe i polityczne dla Polski z udziału w misji, bilans pomocy rozwojowej jest mniej oczywisty.

- Wszyscy mieli obawy, jak będą wyglądały te wybory, jeśli chodzi o bezpieczeństwo - mówił na antenie TVN24 Biznes i Świat gen.bryg. Cezary Podlasiński, dowódca XIV zmiany polskiego kontyngentu w Afganistanie. Jak dodał, choć pomoc polskich sił była w gotowości, to "nie była konieczna do użycia". - Wszyscy dowódcy i żołnierze, powinni być dumni z tego, w jaki sposób sprawdziły się afgańskie siły bezpieczeństwa - ocenił.