Pakistan

Pakistan

Co najmniej jedna osoba zginęła, a ponad 200 odniosło obrażenia w operacji przeciw islamistom, którzy od niemal trzech tygodni blokują główny dojazd do stolicy Pakistanu Islamabadu. Protestują przeciw, według nich, bluźnierczej zmianie w tekście przysięgi wyborczej. Na miejsce protestu skierowane zostało wojsko.

Pakistańskie władze, działające na podstawie orzeczenia sądu, zwolniły w piątek z aresztu domowego Hafiza Saida, poszukiwanego w Stanach Zjednoczonych i podejrzanego o kierowanie zamachami terrorystycznymi w Bombaju na zachodzie Indii w 2008 roku. Zginęło w nich 166 osób.

Co najmniej siedmiu członków pakistańskich sił bezpieczeństwa zginęło w wybuchu w mieście Kweta na południowym zachodzie Pakistanu - poinformowała pakistańska telewizja Geo TV. Do ataku przyznali się pakistańscy talibowie.

Dla mnie jest jasne, że wywiad Pakistanu ma związki z grupami terrorystycznymi - powiedział senatorom generał Joseph Dunfor, przewodniczący kolegium szefów sztabów sił zbrojnych USA. O trudnych relacjach z Islamabadem mówił także sekretarz obrony USA James Mattis.

Żona byłego premiera Pakistanu Nawaza Sharifa, Kulsoom Nawaz Sharif, będzie kandydowała w wyborach uzupełniających do parlamentu. Wystartuje w wyborach, choć zdiagnozowano u niej nowotwór gardła - podała agencja Associated Press, cytując minister do spraw informacji Marriyum Aurangzeb.

Władze w Islamabadzie uznały za "wielce rozczarowujące" słowa krytyki, jakie skierował pod adresem Pakistanu prezydent USA Donald Trump. Powiedział on poniedziałek, że "Pakistan stał się schronieniem dla terrorystów destabilizujących sytuację w Afganistanie".