Minister spraw zagranicznych Pakistanu Shah Mehmood Qureshi, który przebywa w Nowym Jorku na sesji Zgromadzenia Ogólnego ONZ, przekonywał, że należy być realistą w stosunkach z talibami. Zaapelował do społeczności międzynarodowej o natychmiastowe zdjęcie sankcji z Afganistanu, by pieniądze mogły zostać użyte do "promowania normalności" w tym państwie. Jego zdaniem należy motywować talibów poprzez udzielanie im pomocy finansowej na odbudowę i rozwój kraju.
W wywiadzie dla agencji Associated Press, Qureshi zaznaczył w środę, że należy stawiać wymagania rządzącym w Afganistanie talibom, ale zarazem postępować w sposób "innowacyjny". Stwierdził, że model z ostatnich dekad "nie zadziałał". Wyliczył, że należy wyegzekwować od talibów utworzenie "inkluzywnego rządu oraz przestrzeganie praw człowieka, szczególnie w stosunku do kobiet i dziewcząt".
Pieniądze na "promowanie normalności"
Minister zaapelował do Międzynarodowego Funduszu Walutowego, USA i innych krajów, które zamroziły rezerwy walutowe Afganistanu o natychmiastowe zdjęcie sankcji, by pieniądze mogły zostać użyte do "promowania normalności w Afganistanie".
- To, co społeczność międzynarodowa może zrobić to ustalić plan działania. Jeśli talibowie spełnią oczekiwania, inne kraje mogą im pomóc w stabilizacji gospodarki. To jest pomoc, którą warto udzielać, między innymi na rzecz odbudowy Afganistanu. Myślę, że w taki sposób zaangażowanie międzynarodowe może być bardziej produktywne - oświadczył Qureshi.
Wciąż bez kobiet w rządzie
Zwrócił uwagę, że rząd tymczasowy Afganistanu, w którym większość stanowią Pasztuni, został we wtorek uzupełniony. Pojawiło się w nim więcej reprezentantów innych grup etnicznych - Tadżyków, Uzbeków i Hazarów. Ci ostatni są szyitami, co ma szczególne znaczenie, bowiem talibowie to sunnici. - Prawdą jest, że kobiet wciąż nie ma. Ale pozwólmy sytuacji się rozwinąć - powiedział szef pakistańskiego MSZ.
Wskazał, że talibowie muszą w najbliższych tygodniach podjąć decyzje, które sprawią, że będą "bardziej akceptowalni".
Według Qureshiego, władze Pakistanu nie odnotowały ostatnio nowych uchodźców z Afganistanu. Agencja AP zwraca uwagę, że to delikatna kwestia dla Pakistanu, którego gospodarka ucierpiała w ciągu ostatnich dekad z powodu napływu imigrantów.
Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: PAP/EPA/STRINGER