Kwaśniewski wraca do polityki

Kwaśniewski wraca do polityki

Politycy SLD zwrócili się w piątek do jednego z liderów Europy Plus Aleksandra Kwaśniewskiego, by przestał już "molestować SLD" w kwestii "budowania wspólnego frontu". Ich zdaniem były prezydent postawił na liberałów. My stoimy po stronie lewicy - zapewniają działacze Sojuszu. Aleksander Kwaśniewski, pytany w Sejmie o apel SLD, powiedział: "No cóż, będę molestował".

Ostateczną decyzję zawsze będzie miał Aleksander Kwaśniewski - ogłosił w programie "Jeden na jeden" w TVN24 Ryszard Kalisz z Europy Plus. Polityk dodał, że we wtorek odbyło się spotkanie jego, Marka Siwca i Janusza Palikota z byłym prezydentem i doszło do podziału obowiązków w ugrupowaniu.

- Nazwiska ministrów do dymisji pojawiające się w mediach wynikają nie z przecieków, ale z plotek - powiedział rzecznik rządu Paweł Graś w "Jeden na Jeden" w TVN24. - To jest bardzo duża różnica. To nie przecieki, tylko plotki i spekulacje - dodał.

- Aleksander Kwaśniewski nie będzie startował w wyborach do żadnego Europarlamentu czy do polskiego parlamentu - powiedział w "Faktach po Faktach" Ryszard Kalisz. Zaznaczył jednak, że były prezydent zamierza działać na rzecz obywateli, ale nie chce pełnić żadnej publicznej funkcji.

- Zachęcam Aleksandra Kwaśniewskiego, by wrócił do polityki krajowej i zaczął robić w Polsce socjaldemokrację - powiedział we "Wstajesz i wiesz" senator Marek Borowski. Według niego, były prezydent mógłby "zrobić wejście smoka", choć wymagałoby to od niego determinacji.

Od wielu miesięcy podlegam czarnemu PR-owi. Już się z tym pogodziłem - stwierdził w "Kropce nad i" Aleksander Kwaśniewski. Były prezydent odniósł się w ten sposób do kontrowersji, jakie wywołały informacje o tym, że wraz z grupą swoich współpracowników lobbował na rzecz Rosjan, a także swojego zachowania podczas konferencji Europy Plus, które opozycja określiła jako "powrót choroby filipińskiej".

"Leszek Miller umarł. Nie istnieje" - ogłosił na swoim blogu Janusz Palikot. "W lipcu 2014 roku zostanie odwołany z funkcji szefa SLD. Po przegranych wyborach do europarlamentu" - dodał szef Ruchu Palikota. Wczoraj panowie spotkali się w studiu TVN24. Jeden był gościem "Faktów po Faktach", drugi "Kropki nad i".

- Kongres SLD odbędzie się niezależnie od tego, czy któryś z zaproszonych gości przyjdzie, czy nie przyjdzie - powiedział na konferencji w Gdańsku prezes SLD Leszek Miller. Podkreślił też, że Sojusz nie zamierza wstąpić do żadnej politycznej formacji, bo jest niezależnym ugrupowaniem z własną tożsamością i programem.

- Jeśli Ryszard Kalisz zdecyduje się dołączyć do Europy Plus, będziemy więcej niż szczęśliwi - powiedział na konferencji po spotkaniu Europy Plus Aleksander Kwaśniewski. Jak dodał, nadal wierzy we współpracę z SLD i z Leszkiem Millerem. - Z naszej strony nie ma żadnych przeszkód, żeby rozmawiać. Rozsądna rozmowa jeszcze nikomu nie zaszkodziła - mówił były prezydent. Podkreślił jednak, że w Europie Plus musi być miejsce dla Ruchu Palikota, a więc i dla Janusza Palikota, spotkania z którym Miller konsekwentnie odmawia.

- Kongres będzie miał sukces, jeśli będzie jak najszerszą formułą, frontem. Musi być tam Ruch Palikota i powinien tam być Janusz Palikot - oświadczył w piątek, przed rozpoczęciem spotkania liderów Europy Plus Aleksander Kwaśniewski. Rozmowy z Leszkiem Millerem nie wykluczył Janusz Palikot. Sam szef SLD, zaznaczył jedak stanowczo - "z Januszem Palikotem nie chcemy mieć nic do czynienia".

- Ryszard Kalisz musi sam podjąć decyzję co zrobić dalej, ale jego miejsce jest naturalnie przy Aleksandrze Kwaśniewskim - oceni Andrzej Rozenek z Ruchu Palikota. - To było do przewidzenia - komentował z kolei Mariusz Błaszczak z PiS.

Pod okiem Anny Grodzkiej ruszają prace zespołów programowych Europy Plus w obszarach m.in. walki z bezrobociem i wykluczeniem. Ich efekty zostaną przedstawione w czerwcu - poinformował w czwartek Janusz Palikot. Lider RP zachęcał też polityków SLD, by przyłączyli się do prac.

Włodzimierz Cimoszewicz krytykuje działania Aleksandra Kwaśniewskiego. - Jego błędem było to, że poszedł na konferencję prasową Janusza Palikota, pomagając stworzyć wrażenie, że jest w jakimś wielkim sojuszu z niezwykle kontrowersyjnym politykiem - ocenił w „Faktach po Faktach” senator i były premier.

Aleksander Kwaśniewski spotkał się w środę m.in. z liderem RP Januszem Palikotem. Jak powiedział były prezydent, rozmowa dotyczyła współpracy w ramach Europy Plus. Zapowiedział, że o inicjatywie będzie chciał także rozmawiać z Leszkiem Millerem. - Spotkałem się dziś z wieloma ludźmi, z Palikotem też. Rozmawialiśmy o różnych sprawach, o przyszłości - powiedział Kwaśniewski.