Przewodniczący Parlamentu Europejskiego Martin Schultz spotkał się w sobotę z politykami współtworzącymi Europę Plus. Szef RP Janusz Palikot poinformował, że rozmowa z szefem PE dotyczyła przyszłości inicjatywy Europa Plus oraz wyborów do europarlamentu w 2014 roku.
Schulz spotkał się w Warszawie z politykami współtworzącymi Europę Plus Januszem Palikotem oraz europosłem Markiem Siwcem. Jak powiedział szef PE po spotkaniu dziennikarzom, rozmowa dotyczyła sytuacji w Polsce oraz wyzwań, jakie stoją przed Europą Plus. Przewodniczący PE przypomniał, że podczas swojej wizyty w Polsce spotkał się m.in. z prezydentem Bronisławem Komorowskim, premierem Donaldem Tuskiem, b.prezydentem Aleksandrem Kwaśniewskim oraz z liderem SLD Leszkiem Millerem.
Bez jasnego poparacia
Schulz zaznaczył, że nie rozmawiał z Palikotem o tym, czy popiera jego czy Millera. Szef PE mówił w środowym wywiadzie, że chciałby zgody na lewicy w Polsce. - Schulz chciałby, aby była jedna lista (do PE-PAP), bo szanse zwycięstwa, czy dużego sukcesu byłyby większe, ale to zostawia nam, nie wchodzi w ten spór, nie stara się łączyć i bratać - mówił po spotkaniu dziennikarzom Palikot. - Omawialiśmy przede wszystkim koncepcję Europy Plus, nasze najbliższe zamierzenia, decyzje dotyczące startu Aleksandra Kwaśniewskiego i innych polityków centrolewicy - dodał. Tworzenie wspólnej centrolewicowej listy Europa Plus ogłosili pod koniec lutego Kwaśniewski, Palikot i Siwiec. Obecnie wiele wskazuje to, że w przyszłorocznych wyborach do PE powstaną dwie listy lewicowe: SLD i Europy Plus. Sojusz nie chce słyszeć o współpracy z Ruchem Palikota.
Wielka szansa
Palikot powiedział także po spotkaniu z Schulzem, że mają obaj poczucie, że przed całą centrolewicą europejską jest po następnych wyborach do europarlamentu wielka szansa dokonania istotnej korekty polityki w PE. Szef RP dodał, że rozmowa dotyczyła tego, jak zbudować większość dla entuzjastów większej integracji europejskiej. - Chodzi o to, aby w wielu krajach nastąpiła mobilizacja euroentuzjastów, a to nie jest łatwe w tym kryzysie i problemach w strefie euro, ale jeśli ona nie nastąpi, to środowiska sceptyczne zablokują postęp Unii Europejskiej - mówił Palikot. - Rozmawialiśmy także o tym, że Europa Plus jest za tym, aby było więcej demokracji w Unii Europejskiej - dodał Siwiec. Rozmowy nie zdominowała kwestia budżetu UE na lata 2014-2020. Schulz przypomniał po spotkaniu, że na temat budżetu rozmawiał z prezydentem oraz premierem polskiego rządu. Podkreślił, że uzgodnił z Tuskiem, że będą razem aktywnie działać na rzecz możliwie szybkiego kompromisu w sprawie unijnego budżetu na lata 2014-20. W marcu europarlament przyjął niewiążącą prawnie rezolucję, w której odrzucił porozumienie ws. budżetu na lata 2014-2020 wynegocjowane na szczycie UE w lutym i zażądał poprawek. Obecnie trwają negocjacje na temat porozumienia.
Autor: mn/tr / Źródło: TVN24, PAP
Źródło zdjęcia głównego: tvn24