Kwaśniewski: w Europie Plus musi być miejsce dla Palikota

"Miejsce dla Ruchu Palikota być musi"
"Miejsce dla Ruchu Palikota być musi"
tvn24
Aleksander Kwaśniewski i Janusz Palikot na konferencji Europy Plustvn24

- Jeśli Ryszard Kalisz zdecyduje się dołączyć do Europy Plus, będziemy więcej niż szczęśliwi - powiedział na konferencji po spotkaniu Europy Plus Aleksander Kwaśniewski. Jak dodał, nadal wierzy we współpracę z SLD i z Leszkiem Millerem. - Z naszej strony nie ma żadnych przeszkód, żeby rozmawiać. Rozsądna rozmowa jeszcze nikomu nie zaszkodziła - mówił były prezydent. Podkreślił jednak, że w Europie Plus musi być miejsce dla Ruchu Palikota, a więc i dla Janusza Palikota, spotkania z którym Miller konsekwentnie odmawia.

Aleksander Kwaśniewski kolejny raz wezwał do współpracy całą lewicę. - Miałem okazje ostatnio rozmawiać z przewodniczącym Millerem i Oleksym. Mam nadzieje, że w najbliższym czasie zostaną podjęte kolejne kroki. Liczymy, że współpraca będzie możliwa, bez resentymentów - stwierdził Kwaśniewski.

Leszek Miller konsekwentnie powtarza, że nie weźmie udziału w żadnym spotkaniu, w którym uczestniczyłby Janusz Palikot. Kwaśniewski na konferencji podkreślał jednak, że w takie spotkanie nadal wierzy.

- Wierzę, że będą rozmowy między SLD a Ruchem Palikota, że będziemy szukać tego, co wspólne, a nie tego, co dzieli i że ta idea, by budować jak najszerszy ruch centrolewicowy, ma szanse się spełnić. W dużej mierze zależy to dzisiaj od reakcji SLD. Dzisiaj słyszałem wypowiedzi premiera Oleksego, który chce doprowadzić do spotkania Palikota, Millera i mojego. Życzę mu powodzenia, mam nadzieję, że taka inicjatywa zostanie oficjalnie potwierdzona i będziemy rozmawiać. Z naszej strony nie ma żadnych przeszkód, żeby rozmawiać. Rozsądna rozmowa jeszcze nikomu nie zaszkodziła, brak rozmów, brak dialogu powodował niemało nieszczęść. Jesteśmy gotowi do rozmów, zapraszamy na te rozmowy, nie ma tu żadnych warunków wstępnych - mówił były prezydent.

- Celem zasadniczym powinno być zbudowanie wspólnej centrolewicowej formacji, koalicji - od razu mówię, nie żadnej partii, żadnego sztucznego zjednoczenia, tylko centrolewicowej formacji, która będzie potrafiła walczyć o zwycięstwo wyborcze nie tylko w wyborach europejskich, ale i w wyborach do parlamentu polskiego, prezydenckich, itd. - oświadczył Kwaśniewski.

"W Europie Plus musi być miejsce dla Ruchu Palikota"

Podkreślał także, że w Europie Plus musi być miejsce dla Ruchu Palikota, a więc również dla Janusza Palikota. - Moje stanowisko jest bardzo precyzyjne i bardzo jasne od samego początku. Polega ono na tym, że taki kongres, w ogóle tego rodzaju spotkania, mają sens, o ile są szerokofrontowe, jeżeli zapraszamy wszystkich, którzy poczuwają się do lewicowości czy do swoich sympatii dla centrolewicy - mówił. - Stąd moje zdanie jest jasne i o tym rozmawialiśmy z Leszkiem Millerem - miejsce dla Ruchu Palikota na tym kongresie musi być, a skoro miejsce dla RP, to także dla Janusza Palikota - oświadczył Kwaśniewski.

Były prezydent podkreślił też swoją satysfakcję ze współpracy z Ruchem Palikota, "który nas wspiera, który włączył się do budowania centrolewicy". - Dzisiejszy dzień jest dowodem, że ta współpraca też krzepnie - stwierdził Kwaśniewski.

Pytany o to, gdzie będzie 16 czerwca - czy na Kongresie Programowym SLD w Warszawie (na który zaproszenia nie dostał Janusz Palikot) czy Pikniku Wolności Ruchu Palikota, Kwaśniewski odpowiedział: - Gdyby jeszcze parę miesięcy temu ktoś mi powiedział, że na Ukrainie uda nam się osiągnąć taki sukces jaki osiągnęliśmy, czyli uwolnienie byłego ministra spraw wewnętrznych, to też bym wątpił. Więc gdy 12 kwietnia ktoś mnie pyta, co będzie 16 czerwca, to jeszcze jest wszystko przed nami.

Janusz Palikot zauważył z kolei, że Leszek Miller często zmienia zdanie i "ma wielką skłonność do zmiany stanowiska". - Leszek Miller co innego mówił kilka miesięcy temu - że jeśli były polityk zapisze się do SLD, to będziemy słuchali jego rad, a co innego mówi dzisiaj - że to ukochany przywódca lewicy, który koniecznie powinien znaleźć się na listach SLD. Ma wielką skłonność do zmiany stanowiska, niemniej miejmy nadzieję, że talent pana prezydenta do prowadzenia takiego dialogu z Leszkiem Millerem doprowadzi do tego, że do takiego spotkania dojdzie - stwierdził Palikot.

Kwaśniewski: jeśli Kalisz do nas dołączy, będziemy więcej niż szczęśliwi
Kwaśniewski: jeśli Kalisz do nas dołączy, będziemy więcej niż szczęśliwi tvn24

"Kalisz to niezwykle ważna postać dla naszego ruchu"

Kwaśniewski pytany o nieobecność na konferencji Europy Plus Ryszarda Kalisza, wyrzuconego niedawno z SLD, odparł, że Kalisz przebywa w piątek w Kołobrzegu, ale polityk usunięty niedawno z SLD "jest niezwykle ważną postacią dla ruchu". - Jeśli Kalisz postanowi, że będzie nas wspierał, to na kolejnej konferencji będzie razem z nami, będzie jedną z najważniejszych postaci w naszym gronie. Kalisz jest politykiem wybitnym, człowiekiem, który jest jednym z najlepszych ekspertów w sprawach prawa i konstytucji, jest rozpoznawalny w Europie. Jeśli Ryszard Kalisz zdecyduje się dołączyć do Europy Plus, ale to musi być jego suwerenna decyzja, będziemy więcej niż szczęśliwi - podkreślił były prezydent.

Pytany o swój start w wyborach do Parlamentu Europejskiego odpowiedział, że to "osobny temat", a to, co może zrobić dla Polski, to "zjednoczyć lewicę".

Kwaśniewski: Europa Plus krzepnie. Jest ruchem otwartym także dla SLD
Kwaśniewski: Europa Plus krzepnie. Jest ruchem otwartym także dla SLDtvn24

Razem dla wyborców

Kwaśniewski podziękował też wszystkim za zaangażowanie w projekt Europy Plus. - Chcę poinformować - Europa plus istnieje, krzepnie, ma swoje struktury i będzie brała udział w wyborach zarówno do PE w maju 2014, jak i być może w kolejnych wyborach - ocenił polityk.

- Dlaczego uważamy, ze trzeba stworzyć coś nowego? - pytał były prezydent. - Polska polityka charakteryzuje się z jednej strony stabilnością, ale też tym, że ponad połowa wyborców uprawnionych do głosowania nie idzie głosować. Ludzie nie mają na kogo głosować - odpowiedział. I zwrócił się do potencjalnych wyborców: - Europa Plus jest odpowiedzią na brak partii, na którą można by zagłosować. Jeżeli jesteście zmęczeni tym, co w Polsce się dzieje, szukacie partii nowoczesnej odpowiedzialnej, doświadczonej ale tez energicznej. Wyborco, jeżeli szukasz nadziei, chcesz mieć zaufania do ludzi, którzy znają się na polityce Europa Plus jest dobrym wyborem - podkreślił.

Były prezydent zaprosił wyborców do Europy Plus
Były prezydent zaprosił wyborców do Europy Plustvn24

Przedstawiciele regionalni

Na konferecji Marek Siwiec przedstawił również 15 regionalnych przedstawicieli Europy Plus. Kwaśniewski podkreślił, że nie są to "jedynki" na listach, bo liderzy list przedstawieni zostaną dopiero jesienią. Są to:

woj. zachodniopomorskie - Jacek Kozłowski woj. małopolskie - prof. Jan Hartman woj. lubuskie - Jacek Bachalski woj. dolnośląskie - Ewa Trybuła-Kiernicka woj. łódzkie - Krzysztof Makowski woj. podkarpackie - Marta Niewczas woj. świętokrzyskie - Włodzimierz Tadeusz Stępień woj. lubelskie - Michał Kabaciński woj. podlaskie - Karolina Matys-Kraśnicka woj. warmińsko-mazurskie Przemysław Nowak woj. pomorskie Magda Pawłowska woj. wielkopolskie Jacek Krawczykowski woj. kujawsko-pomorskie Natalia Falkowska-Wierczewska woj. śląskie prof. Andrzej Lekston woj. mazowsze prof. Krzysztof Szamałek

Pod koniec lutego były prezydent Aleksander Kwaśniewski na wspólnej konferencji prasowej z szefem Ruchu Januszem Palikotem i europosłem, b. politykiem SLD Markiem Siwcem ogłosił decyzję o współtworzeniu centrolewicowej listy do Parlamentu Europejskiego - Europa Plus. Pod koniec marca Siwiec poinformował, że do sądu trafił już wniosek o zarejestrowanie stowarzyszenia pod nazwą Europa Plus.

Spór na lewicy. Miller nie chce spotkania z Palikotem, Kwaśniewski w nie wierzy
Spór na lewicy. Miller nie chce spotkania z Palikotem, Kwaśniewski w nie wierzytvn24

Autor: mn, jk/iga,mtom / Źródło: tvn24.pl, TVN24

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości

Mieszkańcy rumuńskich miejscowości przy granicy z Ukrainą drugą noc z rzędu otrzymali ostrzeżenie o możliwym zagrożeniu. Armia rosyjska atakowała dronami terytorium Ukrainy w delcie Dunaju.

Niepokój w Rumunii. Ostrzeżenia drugą noc z rzędu

Niepokój w Rumunii. Ostrzeżenia drugą noc z rzędu

Źródło:
PAP

Czwartkowe posiedzenie Sejmu rozpoczęło się od dyskusji wiceministra obrony Cezarego Tomczyka i byłego ministra obrony Antoniego Macierewicza. Macierewicz oskarżał rząd Donalda Tuska o zniszczenie samolotu bliźniaczego do tego, który rozbił się pod Smoleńskiem. W odpowiedzi Tomczyk stwierdził, że to ludzie z podkomisji smoleńskiej dokonali zniszczenia tego samolotu. Wiceminister oskarżył Macierewicza o kłamstwo w sprawie przysługującej mu ochrony i pokazał dokumenty.

Tomczyk mówi o kłamstwie, pokazuje dokumenty. Macierewicz: jesteś bezczelnym oszustem

Tomczyk mówi o kłamstwie, pokazuje dokumenty. Macierewicz: jesteś bezczelnym oszustem

Źródło:
TVN24

Pan Roman z Torunia wyprzedaje asortyment swojego kiosku. Wszystko po to, by ratować syna, który od kilku dni w ciężkim stanie przebywa w jednym z bydgoskich szpitali. Dzięki internetowemu rozgłosowi akcja pomocy ruszyła na dobre. Pana Romana i jego żonę cieszy to, jednak - jak sami mówią - jeszcze bardziej ucieszyłyby ich pozytywne informacje o stanie zdrowia ich dziecka.

Pan Roman wyprzedaje kiosk. Chce ratować syna

Pan Roman wyprzedaje kiosk. Chce ratować syna

Źródło:
tvn24.pl

- Panie komisarzu, zapytam wprost, bo mam mało czasu, czy pan jest głuchy i ślepy? Czy pana ludzie, którzy przygotowywali to sprawozdanie, nie wiedzą i nie widzą, co się dzieje w moim kraju, w naszym kraju, w Polsce? - takimi słowami europoseł PiS Mariusz Kamiński zwrócił się do Didiera Reyndersa, unijnego komisarza do spraw wymiaru sprawiedliwości, w Parlamencie Europejskim. To reakcja na raport Komisji Europejskiej na temat praworządności w państwach członkowskich, w tym w Polsce.

Komisja Europejska chwali Polskę, Kamiński się oburza. "Jest pan głuchy i ślepy?"

Komisja Europejska chwali Polskę, Kamiński się oburza. "Jest pan głuchy i ślepy?"

Źródło:
tvn24.pl

Jedenastoletnia dziewczynka z Irlandii zginęła, wypadając z hotelowego balkonu na siódmym piętrze. Do tragedii doszło ostatniego dnia rodzinnych wakacji na Majorce, gdy jej rodzice jeszcze spali. Premier Irlandii złożył w mediach społecznościowych kondolencje bliskim zmarłej.

Dziewczynka wypadła z hotelowego balkonu, gdy rodzice spali. "Straszliwy wypadek"

Dziewczynka wypadła z hotelowego balkonu, gdy rodzice spali. "Straszliwy wypadek"

Źródło:
ENEX, BBC

Dowództwo Obrony Północnoamerykańskiej Przestrzeni Powietrznej i Kosmicznej przechwyciło w środę dwa rosyjskie i dwa chińskie bombowce lecące w pobliżu Alaski - podała stacja CNN. Według przedstawicieli resortu obrony USA był to pierwszy przypadek przechwycenia działających wspólnie samolotów Rosji i Chin. Ministerstwa obrony w Moskwie i Pekinie odniosły się do sprawy.

Rosyjskie i chińskie bombowce przechwycone w pobliżu Alaski. "Pierwszy przypadek"

Rosyjskie i chińskie bombowce przechwycone w pobliżu Alaski. "Pierwszy przypadek"

Źródło:
PAP

Republika Środkowoafrykańska zmaga się z rosnącą liczbą napaści seksualnych, których dopuszczają się tam Rosjanie - opisuje "Guardian". Zagrożenie ze strony rosyjskich najemników w niektórych regionach stało się tak poważne, że wiele dziewcząt i kobiet boi się wyjść do pracy, co skutkuje już niedoborami żywności.

"Zamienili nasze gospodarstwa w ośrodki gwałtów". Kobiety boją się wychodzić do pracy

"Zamienili nasze gospodarstwa w ośrodki gwałtów". Kobiety boją się wychodzić do pracy

Źródło:
Guardian, tvn24.pl

Po wycofaniu się prezydenta Joe Bidena z wyścigu o Biały Dom wszystko wskazuje na to, że kampania w wyborach prezydenckich w 2024 roku między wiceprezydentką Kamalą Harris a byłym prezydentem Donaldem Trumpem rozpoczyna się bez wyraźnego lidera - donosi stacja CNN, która opublikowała wyniki najnowszego sondażu wyborczego.

"Drastyczna zmiana". Nowy sondaż przed wyborami w USA

"Drastyczna zmiana". Nowy sondaż przed wyborami w USA

Źródło:
CNN

Strażnicy miejscy odnaleźli starszego mężczyznę, którego zaginięcie rodzina zgłosiła poprzedniego ranka. Przez całą dobę błąkał się on po stolicy ubrany tylko w bieliznę.

Całą dobę błąkał się po stolicy. "Nic nie jadł i nie pił"

Całą dobę błąkał się po stolicy. "Nic nie jadł i nie pił"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Książę Harry, młodszy syn brytyjskiego króla Karola III, przyznał w rozmowie z telewizją ITV, że jego walka z tabloidami była główną przyczyną zerwania stosunków z resztą rodziny królewskiej. Stwierdził też, że jego wygrana w grudniu zeszłego roku z Mirror Group Newspapers, wydawcą kilku tabloidów, była "monumentalnym zwycięstwem".

Książę Harry o głównej przyczynie zerwania kontaktów z rodziną królewską

Książę Harry o głównej przyczynie zerwania kontaktów z rodziną królewską

Źródło:
BBC

42-letnia Polka została skazana przed sądem w Hanowerze na karę dożywotniego pozbawienia wolności. Kobieta sądzona była w procesie dotyczącym nielegalnego wyścigu samochodowego w Barsinghausen w 2022 roku. W trakcie wyścigu doszło do wypadku, w którym zginęło dwoje dzieci.

Polka skazana na dożywocie w Niemczech

Polka skazana na dożywocie w Niemczech

Źródło:
PAP, Stern

883 dni temu rozpoczęła się inwazja Rosji na Ukrainę. - Otrzymaliśmy wyraźny sygnał, że Chiny popierają integralność terytorialną i suwerenność Ukrainy oraz potwierdzenie, że nie dostarczają Rosji uzbrojenia - oświadczył prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski, komentując wizytę szefa MSZ swego kraju Dmytra Kułeby w Chinach. Oto co wydarzyło się w Ukrainie i wokół niej w ciągu ostatniej doby.

"Jasny sygnał" z Chin. "Dmytro Kułeba poinformował mnie o wynikach spotkania"

"Jasny sygnał" z Chin. "Dmytro Kułeba poinformował mnie o wynikach spotkania"

Źródło:
PAP

Do schroniska dla zwierząt w Łodzi zgłosiła się córka właścicielki niespełna trzyletniej suczki, którą odnaleziono z całym wyposażeniem przed drzwiami jednej z posesji przy ulicy Tatrzańskiej. Kobieta chciała odebrać psa, ale jak informuje przedstawicielka schroniska - nie po to, żeby zabrać go do domu, tylko, żeby oddać go pod opiekę jednej z fundacji, która miałaby znaleźć nowych właścicieli. Pies - jak opowiada kierownik do spraw adopcji - zanim trafił do Łodzi przez blisko pół roku przechodził z rąk do rąk.

Straszny los Loli. Przechodziła z rąk do rąk, w końcu porzucono ją w Łodzi

Straszny los Loli. Przechodziła z rąk do rąk, w końcu porzucono ją w Łodzi

Źródło:
tvn24.pl

Jest zwrot akcji w sprawie rodzinnej awantury zakończonej śmiercią młodego mężczyzny w Iłży. 21-letni bliźniacy odpowiedzą przed sądem za udział w pobiciu starszego brata, a nie jak wcześniej podawała prokuratura za zabójstwo. Początkowo śledczy sądzili, że śmierć nastąpiła wskutek uduszenia, ale biegli wykluczyli morderstwo.

Po bójce trzech braci jeden z nich zmarł. Bliźniacy oskarżeni, ale nie o zabójstwo

Po bójce trzech braci jeden z nich zmarł. Bliźniacy oskarżeni, ale nie o zabójstwo

Źródło:
PAP

- W kampanii wyborczej w USA kandydaci na prezydenta i wiceprezydenta wzajemnie się uzupełniają. To, kogo wskaże Kamala Harris, to dziś najbardziej gorący temat - mówił w TVN24 profesor Michał Urbańczyk z Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu imienia Adama Mickiewicza w Poznaniu. Odniósł się także do najnowszych sondaży wyborczych.

Kluczowy element kampanii Harris. "Gorący temat nie tylko wśród demokratów"

Kluczowy element kampanii Harris. "Gorący temat nie tylko wśród demokratów"

Źródło:
TVN24

Płonie Park Narodowy Jasper w Kanadzie. W środę płomienie objęły swoim zasięgiem pobliski kurort, zmuszając mieszkańców i turystów do ewakuacji. Strażacy próbują opanować ogień, zanim dotrze on do krytycznej infrastruktury, w tym rurociągu transportującego produkty naftowe.

Płonie park narodowy i położony w nim kurort

Płonie park narodowy i położony w nim kurort

Źródło:
Reuters, CBC, Alberta Wildfire

Chciałbym, aby rozwiązanie, dotyczące składki zdrowotnej, zostało wypracowane w ciągu kilku najbliższych tygodni. Naprawdę nie ma na co czekać - powiedział w programie "Jeden na Jeden" na antenie TVN24 minister finansów Andrzej Domański. Dodał, że chciałby, aby nowa składka zdrowotna weszła w życie od 1 stycznia 2025 roku.

Minister finansów o składce zdrowotnej: naprawdę nie ma na co czekać

Minister finansów o składce zdrowotnej: naprawdę nie ma na co czekać

Źródło:
TVN24

Lokalne władze poprosiły mieszkańców wyspy Santorini w Grecji o ograniczenie przemieszczania się. To ze względu na bardzo duży napływ turystów. Tylko jednego dnia - we wtorek - na zamieszkaną przez około 15 tysięcy osób wyspę przypłynęło 11 tysięcy gości.

Wyspa dla turystów, dla mieszkańców lockdown. W sieci słowa oburzenia

Wyspa dla turystów, dla mieszkańców lockdown. W sieci słowa oburzenia

Źródło:
PAP

Profilaktyka to klucz do zdrowia, a badanie piersi doskonale się z tym łączy. Tym razem to akcja skierowana do młodych, bo ich rak też dotyka. Zaledwie jedna trzecia uprawnionych do bezpłatnych badań kobiet faktycznie z nich korzysta. Materiał magazynu "Polska i Świat". Całe wydanie dostępne w TVN24 GO.

"Pokazałam obcemu facetowi cycki". Ty też powinnaś

"Pokazałam obcemu facetowi cycki". Ty też powinnaś

Źródło:
TVN24

Nie przez 63, jak we wcześniejszych latach, a tylko przez trzy dni będzie płonął ogień na kopcu Powstania Warszawskiego. To skutek uboczny modernizacji, jaką przeszedł Park Akcji "Burza", ale także - jak twierdzą urzędnicy - skarg okolicznych mieszkańców.

Wygaszanie tradycji. "Spektakularna iluminacja" zamiast ogniska pamięci

Wygaszanie tradycji. "Spektakularna iluminacja" zamiast ogniska pamięci

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Do tragicznego zdarzenia doszło na plaży w Dziwnówku. Nie żyje 48-latek, który wszedł do wody mimo czerwonej flagi.

Była czerwona flaga, wszedł do wody, by się ochłodzić. Nie żyje

Była czerwona flaga, wszedł do wody, by się ochłodzić. Nie żyje

Źródło:
tvn24.pl

Senat chce uwzględnić tak zwane prawo Romea i Julii w zmieniającej definicję zgwałcenia nowelizacji Kodeksu karnego. Chodzi o relację seksualną między małoletnimi, których wiek jest zbliżony do tak zwanego wieku zgody, czyli do 15 lat. - Sprzeciw musi budzić stworzenie pola dla choćby potencjalnej odpowiedzialności dzieci jak za zbrodnię za czyny związane z wzajemnymi relacjami seksualnymi w wieku zbliżonym do tak zwanego wieku zgody - podkreślała rzeczniczka praw dziecka Monika Horna-Cieślak.

Prace nad zmianą definicji gwałtu. Senat chce uwzględnić prawo Romea i Julii

Prace nad zmianą definicji gwałtu. Senat chce uwzględnić prawo Romea i Julii

Źródło:
PAP

Roman Giertych zapowiada, że "jeżeli nie zdarzy się nic niespodziewanego", to w czwartek na posiedzeniu zespołu do spraw rozliczenia rządów PiS wystąpi "kolejny sygnalista". "Wiele już rzeczy o PiS słyszałem, ale ta opowieść zmroziła mi krew w żyłach" - napisał Giertych na platformie X.

Giertych zapowiada kolejnego sygnalistę. "Ta opowieść zmroziła mi krew w żyłach"

Giertych zapowiada kolejnego sygnalistę. "Ta opowieść zmroziła mi krew w żyłach"

Źródło:
tvn24.pl

- Chciałam przede wszystkim zrobić płytę o Warszawie. Podejść do powstania w humanistyczny sposób, mówiący o emocjach - mówiła o swoim nowym albumie Monika Brodka. Krążek powstał z okazji 80. rocznicy Powstania Warszawskiego. Premierowy koncert pokaże TVN24.

Warszawa według Brodki. "Od nadziei po upadek"

Warszawa według Brodki. "Od nadziei po upadek"

Źródło:
tvnwarszawa.pl