Kosmos

Kosmos

Nowy kandydat na drugą Ziemię

Angielsko-niemiecki zespół odkrył nową planetę, która może być drugą Ziemią. Zdaniem astronomów to najbliższe ciało niebieskie aż do tego stopnia przypominające Niebieską Planetę. Znajduje się jedynie 44 lata świetlne od nas.

Kometa rozpada się na naszych oczach

Po Układzie Słonecznym wędruje kometa, której dni są policzone. Jej jądro już rozpadło się na cztery części, a astronomom udało się to uchwycić na zdjęciu. Agonię 168P/Hegenrother można też obserwować z domu - przez bardzo silny teleskop.

Zmierzono światło wszystkich gwiazd wszechświata

Zmierzono ilość światła wszystkich gwiazd wszechświata - nawet tych najstarszych, które już dawno zgasły. To światło stanowi pewnego rodzaju kosmiczną mgłę, przez którą czasem z trudem przebijają się promienie gamma.

Stacja kosmiczna ucieka przed amerykańskim złomem

Na Międzynarodową Stację Kosmiczną (ISS) zmierza kawałek kosmicznego złomu. Żeby odłamek satelity Iridium 33 nie uszkodził stacji, w czwartek 1 listopada przeprowadzony zostanie manewr korekty orbity stacji.

Pierwsza z dwunastu misji Dragona zakończona

Po odłączeniu się od Międzynarodowej Stacji Kosmicznej prywatny statek transportowy Dragon powrócił w niedzielę na Ziemię. Na jego pokładzie znalazło się około 400 kg ładunku zwrotnego z ISS. Astronauci pozbyli się m. in. zużytego sprzętu i przekazali na Ziemię próbki krwi i moczu.

Trójka w drodze na ISS. Dwóch robi to po raz pierwszy

Dwóch "żółtodziobów" w przestrzeni kosmicznej wyruszyło dziś w podróż na Międzynarodową Stację Kosmiczną (ISS). Obok nich na pokładzie rosyjskiej rakiety Sojuz znajduje się doświadczony amerykański kosmonauta. Wszyscy dołączą do załogi 33 ekspedycji na ISS.

Maksimum aktywności roju Orionidów

Teraz jest najlepszy czas do obserwacji Orionidów - roju meteorów związanych z kometą Halleya. Niewykluczone, że i my zobaczymy takie spadające gwiazdy jak ta, która przeleciała nad bułgarską wioską.

Na Ziemię spadnie burza meteorów

24 maja 2014 roku naszym oczom ma szansę ukazać się nie deszcz, a prawdziwa burza meteorów, jakiej nigdy wcześniej nie oglądano. Spadające gwiazdy, których liczba może sięgać nawet tysiąca na godzinę, pochodziłyby z niedawno odkrytej komety 209P/LINEAR.

Rozgrzany Księżyc odparował ziemski cynk

Nowe badania naukowców powoli uzupełniają luki w teorii Wielkiego Zderzenia, którą większość naukowców uznaje za wyjaśnienie powstania Księżyca. Badacze z Harvardu ustalili, że to szybkie wirowanie Ziemi sprawiło, że podczas kosmicznej kolizji 4,5 mld lat temu oddzieliła się od niej część materii, z której powstał Księżyc. Z kolei najnowsze analizy geochemiczne księżycowych skał wskazują, jakim procesom podlegał nasz satelita po swoich narodzinach.

Hipnotyczna sztuka prosto z orbity

Nie tylko gwiazdy, planety i marzenia o podboju innych galaktyk kryją się w Kosmosie. Można tam też dotknąć ulotnej sztuki - tak jak autor filmu powstałego na bazie fotografii wykonanych z Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS).

Planeta z czterema słońcami odkryta przez internautów

Aż cztery słońca wschodzą i zachodzą na niebie nad nowo odkrytą PH1. To pierwsza znana planeta w układzie czterokrotnym. Zidentyfikowali ją internauci, a odkrycie potwierdziły obserwacje przeprowadzone przez międzynarodowy zespół astronomów z Uniwersytetu Yale.

Humanoid wykonał pierwszą misję w Kosmosie

Robot pomagający astronautom w pracy nie musi pozostać tylko obrazkiem z "Gwiezdnych wojen". Załoga ISS już testuje humanoidalnego R2 i nie może się doczekać, kiedy przerzuci na niego męczące i niebezpieczne zadania. Roboty mogą też przydać się na Ziemi.

Ciasteczkowy Potwór w Kosmosie?

Najnowsze zdjęcia powierzchni Merkurego musiały dostarczyć sporo radości naukowcom z NASA. Kratery na powierzchni tej planety ułożyły się w kształt, który niejednej osobie kojarzy się z dzieciństwem. Nie można się oprzeć wrażeniu, że na fotografii widać znanego z programu "Ulica Sezamkowa" Ciasteczkowego Potwora.

Kosmiczny prom przeciska się między budynkami

Tłumy Amerykanów śledziły pożegnalny przejazd wahadłowca Endeavour ulicami Los Angeles. Żeby go umożliwić, trzeba było czasowo usunąć część ulicznych latarni i sygnalizatorów. Teraz prom czeka "emerytura" na wystawie w California Science Center.