Kolejny sukces astronom贸w amator贸w, kt贸rzy zamiast w obserwatoriach, pracuj膮 przed w艂asnymi komputerami. Odkryli 42 nowe kandydatki na planety, w tym jedn膮 wielko艣ci Jowisza, posiadaj膮c膮 ksi臋偶yce, na kt贸rych mog膮 istnie膰 warunki sprzyjaj膮ce 偶yciu. - Niesamowicie jest pomy艣le膰, 偶e absolutnie ka偶dy mo偶e odkry膰 planet臋 - komentuje naukowiec zaanga偶owany w projekt.
Istnienie 42 potencjalnych planet odkry艂a grupa 40 amator贸w - wolontariuszy uczestnicz膮cych w projekcie Planet Hunters("艂owcy planet"). Dosz艂o do tego zaledwie kilka dni po tym, jak NASA og艂osi艂a, 偶e zaobserwowa艂a 461 nowych kandydatek na planety.
Ksi臋偶yce odpowiednie dla rozwoju 偶ycia?
O 15 z 42 odkrytych obiekt贸w s膮dzi si臋, 偶e znajduj膮 si臋 w strefach zamieszkiwalnych - niezbyt blisko swoich gwiazd, ale te偶 nie za daleko od nich. To oznacza, 偶e teoretycznie mog膮 na nich istnie膰 warunki sprzyjaj膮ce utrzymaniu 偶ycia.
W艣r贸d nich jest planeta wielko艣ci Jowisza oznaczona nazw膮 PH2 b. Jak poda艂a telewizja NBC News, jest ma艂o prawdopodobne, 偶eby sama planeta stanowi艂a miejsce rozwoju 偶ycia, natomiast mo偶e nim by膰 kt贸ry艣 z jej ksi臋偶yc贸w. Odkrycie czeka teraz na potwierdzenie przez profesjonalnych astronom贸w.
"Zgubione" przez astronom贸w, "uratowane" przez amator贸w
- To kandydatki na planety, kt贸re wymkn臋艂y si臋 z sieci - zosta艂y pomini臋te przez zawodowych astronom贸w i uratowane przez wolontariuszy siedz膮cych przed przegl膮darkami internetowymi - powiedzia艂 Chris Lintott z Uniwersytetu w Oksfordzie, kieruj膮cy platform膮 Zooniverse, w ramach kt贸rej dzia艂a projekt Planet Hunters. - Niesamowicie jest pomy艣le膰, 偶e absolutnie ka偶dy mo偶e odkry膰 planet臋 - doda艂.
To nie pierwsze odkrycie, jakiego dokonali wolontariusze z prowadzonego przez Uniwersytet Yale projektu Planet Hunters. W pa藕dzierniku grupa poinformowa艂a o znalezieniu planety z czterema s艂o艅cami. W przesz艂o艣ci kandydatki na planety w ramach projektu odkrywali tak偶e Polacy.
Ludzkie oko lepsze ni偶 komputer
Projekt Planet Hunters opiera si臋 na wolontaryjnym uczestnictwie astronom贸w-amator贸w. Wykorzytuje fakt, 偶e ludzkie oko odr贸偶nia wzory szybciej ni偶 komputer. Na stronie projektu prezentowane s膮 wykresy danych zebranych z teleskopu Keplera.
Uczestnicy analizuj膮 je wed艂ug podanych instrukcji i maj膮 za zadanie wychwyci膰 okre艣lone zmiany jasno艣ci gwiazd, kt贸re mog膮 wskazywa膰 na istnienie wok贸艂 nich planet. Jesli wolontariusze wychwyc膮 takie parametry, ich odkrycia s膮 weryfikowane przez naukowc贸w. PlanetHunters.org dzia艂a na platformie Zoouniverse.org, kt贸ra jest rozwijana przez mi臋dzynarodowy zesp贸艂 naukowc贸w i nauczycieli. Do tego zespo艂u nale偶y r贸wnie偶 Centrum Fizyki Teoretycznej PAN. Dzi臋ki tej wsp贸艂pracy projekt dost臋pny jest tak偶e w polskiej wersji jako OdkrywcyPlanet.pl.
Autor: js/mj / 殴r贸d艂o: huffingtonpost.com, space.com