Leży 10 mld lat świetlnych od Ziemi i jest najdalszą znaną astronomom supernową typu 1a. SN SCP-0401, nazywana także Mingusem może rzucić światło na największe zagadki Wszechświata.
Odkrycie supernowej SN SCP-0401 ogłosili w środę 9 stycznia na 221. spotkaniu Amerykańskiego Towarzystwa Astronomicznego badacze kalifornijskiego Lawrence Berkeley National Laboratory. Zauważono ją jednak już w 2004 roku za pomocą Teleskopu Kosmicznego Hubble'a i roboczo nazwano Mingusem - na cześć amerykańskiego jazzmana Charlesa Mingusa.
Przypatrywanie się supernowej, jak zaznaczyli astronomowie, można było porównać do patrzenia na muchę, która znajduje się w odległości pięciu tysięcy kilometrów od obserwującego. W 2009 roku teleskop wyposażono jednak w Wide Field Camera - narzędzie, które pozwoliło dokładniej zbadać Mingusa. Dzięki niemu potwierdzono m.in. odległość, jaka dzieli supernową od Ziemi.
"Chwilę" po Wielkim Wybuchu
Jest to aż 10 mld lat świetlnych od Ziemi, co oznacza, że supernowa eksplodowała "zaledwie" 3,7 mld lat po tym, jak doszło do Wielkiego Wybuchu.
Dzięki Wide Field Camera udało się także wskazać, że supernowa należy do tzw. typu 1a. Supernowa typu 1a to odmiana supernowej, która powstała w wyniku eksplozji białego karła - niewielkiego obiektu astronomicznego, który składa się ze zdegenerowanej materii i emituje m.in. promieniowanie widzialne. Fakt, że znajduje się 10 mld lat świetlnych od Ziemi, czyni SN SCP-0401 najdalej położoną supernową typu 1a, jaką udało się zauważyć astronomom.
Odpowiedź na fundamentalne pytania
Jak zaznaczają astronomowie, Mingus może pomóc odpowiedzieć na bardzo istotne pytania dotyczące tego, jak funkcjonował i funkcjonuje Wszechświat. Mowa tu na przykład o wyjaśnieniu tego, czy ciemna energia (hipotetyczna forma energii, która wypełnia całą przestrzeń i wywołuje rozszerzanie się Wszechświata) jest zmienna w czasie i czy wpływa na ekspansję Wszechświata w różny sposób w różnych okresach czasu. Warto tu zaznaczyć, że fakt, iż Wszechświat rozszerza się coraz szybciej, potwierdzono w 1998 roku właśnie dzięki analizom supernowych typu 1a.
Autor: map//bgr / Źródło: space.com