"Skaczące jeże" mają zastąpić Curiosity. Nowe łaziki, nad którymi pracują amerykańscy inżynierowie kosmiczni, to kolczaste kule w niczym nie przypominające pojazdów, do których się już przyzwyczailiśmy.
Uniwersytet Stanforda, Instytut Technologii w Massachussetts oraz Laboratorium Napędu Odrzutowego NASA wspólnie pracują nad rewolucją w dziedzinie łazików planetarnych. Mają one przestać przypominać dotychczasowe łaziki - np. Spirit czy Curiosity, dzięki czemu zyskają większą funkcjonalność.
Prace nad Phobos-Surveyor
Trzy amerykańskie ośrodki badawcze tworzą Phobos-Surveyor - statek kosmiczny, który odwiedzi Fobosa, jeden z księżyców Marsa. Bardzo ważnym jego elementem będą kolczaste kule, które w pewnym momencie odłączą się od statku-matki pozostającego na orbicie i wylądują na powierzchni Fobosa.
"Skaczące jeże"
"Jeże", jak nazywają je twórcy, będą podróżować po księżycu, obracając się. Dzięki kolcom łaziki nie tylko nie utkną w miękkim podłożu, lecz także będą mogły pokonywać większe odległści i trudniejsze przeszkody, np. kaniony, za pomocą skoków. Oznacza to, że na Fobosie, gdzie siła grawitacji jest 1000 razy słabsza niż na Marsie, "jeże" będą mogły wykonywać powietrzne akrobacje, o jakich Curiosity może jedynie pomarzyć.
Ponadto łaziki będą pozostować w stałej łączności ze statkiem-matką, dzięki czemu na Ziemię trafią bardzo dokładne pomiary - prowadzone zarówno z orbity, jak i z powierzchni badanego księżyca.
Autor: adsz,map//gak / Źródło: popsci.com, Stanford News