Sokół Milllenium mknący z prędkością światła przez Wszechświat i smugi gwiazd za jego oknami. To widok dobrze znany miłośnikom "Gwiezdnych Wojen". Zdaniem angielskich studentów fizyki, w rzeczywistości pilotujący go Han Solo nie zdołałby zobaczyć tych ciał niebieskich. Oślepiałby go za to blask zupełnie innego typu.
Produkcje takie jak "Gwiezdne Wojny" czy "Star Trek" przyzwyczaiły nas do tego, że kiedy pokazywane w nich statki kosmiczne mkną z prędkością światła lub większą, za ich oknami widać smugi mijanych gwiazd. Ta wizja jest jednak nieprawdziwa - twierdzą studenci z England University w Leicester.
Ich zdaniem, pasażerowie kosmicznych wehikułów w ogóle nie byliby w stanie zobaczyć za ich oknami gwiazd. Dzięki fenomenowi zwanemu efektem Dopplera, światło emitowane przez gwiazdy przy tak dużej prędkości zmieniłoby swoje widmo promieniowania widzialnego w widmo niewidzialnego dla ludzkich oczu promieniowania rentgenowskiego.
Efekt Dopplera jak karetka
Efekt Dopplera najlepiej widać na przykładzie, który każdy z nas zna z życia codziennego - dźwięk syreny zbliżającej się do nas karetki jest wysoki, a obniża się stopniowo, kiedy karetka się od nas oddala. To samo dzieje się ze światłem gwiazd, kiedy statek kosmiczny sunie naprzeciw nim z zawrotną prędkością.
Inne kosmiczne światła, np. wszechobecny blask Wszechświata nazywany mikrofalowym promieniowaniem tła, który pozostał po Wielkim Wybuchu, w takiej sytuacji zmienią z kolei swoje widmo z niewidzialnego w widzialne - uważają studenci. Przez to wydobędzie się z nich oślepiająco jasny scentralizowany blask.
- Wynika z tego, że gdyby Sokół Millenium istniał naprawdę, jego załodze potrzebne byłyby okulary przeciwsłoneczne - mówi Riley Connors, także należący do zespołu z England University.
Han Solo powinien znać prawa fizyki
- Wyniki naszych badań zawdzięczamy szczególnej teorii względności Alberta Einsteina (jej założenie brzmi: prędkość światła w próżni jest taka sama dla wszystkich obserwatorów, taka sama we wszystkich kierunkach i nie zależy od prędkości źródła światła - przyp. red.) - powiedział Joshua Argyle, jeden ze studentów-odkrywców. - Han Solo z całą pewnością powinien ją znać i rozumieć jej wpływ na to, co dzieje się wokół niego - dodał.
Autor: map//bgr / Źródło: space.com