Islandia

Islandia

Międzynarodowy Fundusz Walutowy chce przyznać, szczególnie ciężko dotkniętej skutkami kryzysu finansowego Islandii, kredyt wysokości 1,6 miliarda euro. W zamian Islandia zobowiązała się do opracowania pakietu działań niezbędnych do uzdrowienia systemu finansowego.

Ciągle trwają rozmowy islandzko-rosyjskie na temat pożyczki 4 mld euro, dla ratowania islandzkiej gospodarki. Pomoc Islandii w walce z kryzysem proponuje też Belgia.

- Nie mam po co wracać do kraju, na razie poczekam, przeczekam, zobaczę - mówi reporterowi TVN24 Iwona Michalak, pracownica jednej z islandzkich sortowni ubrań. Są jednak tacy, którzy choć w Islandii upatrywali krainy szczęśliwości i dobrobytu, stracili teraz pracę i decydują się na powrót do Polski. Brakuje już biletów na promy i samoloty.

Jedni w panice walczą o odzyskanie funtów zainwestowanych na islandzkich lokatach, inni pogodzili się z ich stratą i wystawiają Islandię na sprzedaż. Gdzie można ją kupić? Na portalu aukcyjnym eBay. Przyszli posiadacze północnoatlatyckiej wyspy - przygotujcie się na wydatek przekraczając funt kłaków.

Brytyjski premier Gordon Brown oświadczył, że stosunek władz Islandii do krachu islandzkiego systemu bankowego jest "całkowicie nie do przyjęcia", a "prawne skutki ich działań nielegalne". Brown nie wykluczył podjęcia kroków prawnych.

Polacy w obliczu kryzysu opuszczają Islandię, jednak nie ma wśród nich paniki - podkreśla konsul RP w Reykjaviku. Nadal mieszkańcy wyspy mają problemy z wymianą waluty i wypłaceniem swoich pieniędzy z banków.