Niemal bezchmurne niebo pozwoliło uchwycić z kosmosu rzeczywisty obraz Islandii. Mimo swojej nazwy, latem wyspa staje się całkowicie zielona, co nie oznacza, że temperatury zachęcają do spędzanie tam wakacji.
Piękna, soczysta zieleń wyspy, nie zwiastuje jednak upałów. W poniedziałek termometry w najcieplejszym momencie dnia pokazują 11 st. C. Islandzkie lato jest zawsze wilgotne i chłodne. Jednak, mimo, że wyspa leży pomiędzy Morzem Grenlandzkim a północną częścią Atlantyku, ciepły prąd zatokowy powoduje, że roczne temperatury są wyższe niż w większości miejsc o podobnej szerokości geograficznej na świecie.
Klimat zdominował gospodarkę
Zimą wybrzeże kraju pozostaje wolne od lodu, ale im dalej w głąb lądu, tym zlodowacenie rośnie. Ze względu na trudne warunki klimatyczne rolnictwo stanowi zaledwie 5,5 proc PKB. Farmerzy uprawiają głównie ziemniaki i zielone warzywa. Gwałtownie rosnące bujne trawy stanowią z kolei dobre pastwiska dla owiec i krów. Ze względu na rozległą linię brzegową, wynoszącą 500 km, to rybołówstwo jest główną gałęzią gospodarki.
Lawa topi krainę lodu
Lodowce i zlodowacenia stanowią 11% powierzchni kraju, a wiele z nich znajduje się na wulkanach, dając Islandii przydomek "krainy ognia i lodu". Wulkany Bárðarbunga i Grímsvötn, który wybuchł w maju tego roku położone są pod największą pokrywą lodową Vatnajökull, wyraźnie widoczną w południowo-wschodniej części wyspy.
Regularnie aktywnymi wulkanami są Grímsvötn i Hekla, a inne to Askja, Bardarbunga, Brennisteinsfjoll, Esjufjoll, Hengill, Krafla, Krisuvik, Kverkfjoll, Oraefajokull, Reykjanes, Torfajokull, and Vestmannaeyjar. Najbardziej znanym jest Eyjafjallajokull, którego erupcja w kwietniu 2010 r. zablokowała przestrzeń powietrzną Europy na cały tydzień.
Zdjęcie wykonał 10 sierpnia specjalny teleskop MODIS umieszczony na satelicie NASA.
Autor: mm/ms / Źródło: MODIS/NASA