Seria niewielkich trzęsień ziemi o sile 2-3 st. w skali Richtera nawiedza ostatnio półwysep Reykjanes w południowo-zachodniej Islandii. Islandzkie Biuro Meteorologiczne nie spodziewa się na razie wybuchu wulkanu.
Wstrząsy pojawiać zaczęły się we wtorek wieczorem i trwały przez cały poranek w środę. Choć nad ranem zdawały się wygasać, ok. 10 rano znów przybrały na sile i trwały do 14. Późniejsze obserwacje nie wykazały jednak wyróżniającej się aktywności sejsmicznej w rejonie.
Siła większości wstrząsów mieściła się w przedziale 2-3 st. w skali Richtera, ale niektóre przekroczyły 3 stopnie - informuje portal ruv.is.
Według Islandzkiego Biura Meteorologicznego seria trzęsień ziemi była najprawdopodobniej skutkiem ruchów intruzji, czyli zastygłej magmy, która wdziera się między starsze formacje skalne.
Liczne wulkany w rejonie półwyspu
Reykjanes to półwysep i system wulkaniczny znajdujący się na południowym zachodzie Islandii, w poblizu Reykjaviku. W jego okolicach znajdują się liczne wulkany, a także gorące źródła wody i siarki.
Wstrząsy na obszarze Reykjanes są częste, a niektóre z nich mogą prowadzić do erupcji wulkanicznych. Jednak nic nie wskazuje na to, że tak będzie w przypadku ostatniej serii trzęsień.
Autor: js//ŁUD / Źródło: en.vedur.is