Islandia zaprasza turystów do zwiedzania uśpionego wulkanu - Thrihnukagigur, który znajduje się zaledwie 20 kilometrów od stolicy kraju - Reykaviku. "Serce" wulkanu jest ogromne. W jego wnętrzu możnaby umieścić Statuę Wolności. Otwarcie sezonu planowane jest na maj.
Wulkan oddalony jest 20 kilometrów na północ od Reykiaviku. Turyści mogą zwiedzać go podczas jednodniowej wycieczki. Jednak, by dostać się do "serca" wulkanu, trzeba się natrudzić. Droga na szczyt uśpionego Thrihnukagiguru jest pełna szczelin, wąwozów i kamiennych stożków wyrzeźbionych przez płynącą tędy niegdyś lawę.
Aby dotrzeć w głąb wulkanu, zwiedzający muszą zaś skorzystać z ruchomej platformy, która wiezie ich przez 20-metrowy wąski tunel. Kiedy pomost zjeżdża do kamienistego dna, turyści są w miejscu, gdzie praktycznie nie docierają promienie słoneczne. Jedynie przez wąską szczelinę u szczytu tunelu wpada odrobina światła. We wnętrzu wulkanu panuje cisza.
Brak słońca i dźwięków rekompensują za to wielobarwne obrazy, powstałe po erupcji, w wyniku działania ogromnego ciśnienia i wilgoci, jaka panuje wewnątrz groty. Turyści mogą podziwiać przypominającą nieco rozlany olej mieszaninę żółci, zieleni i czerwieni.
Może wybuchnąć?
Wulkan - potocznie zwany "Three Peaks Krater" - jest obecnie w stanie uśpienia. Jego ostatnia erupcja miała miejsce 4 tys. lat temu. Odkrył go dr Árni B Stefánsson w 1974 roku. Przez wiele lat naukowiec walczył, by otworzyć wnętrze wulkanu dla zwiedzających.
Na razie nie ma oznak, by Thrihnukagigur wybuchł w najbliższej przyszłości. Jednak naukowcy oceniają, że istnieje ryzyko trzęsienia ziemi, które mogłoby zagrozić zwiedzającym go turystom.
Mimo to, zwiedzanie wulkanu jest możliwe w sezonie letnim od maja 15- 30 września 2014. Pierwsi podróżnicy mogli podziwiać wnętrze krateru w 2012 roku.
Wybuchowa wyspa
Islandia jest jednym z najbardziej wulkanicznych obszarów na świecie. Znajduje się na Grzbiecie Śródatlantyckim, który powstał w wyniku ruchu Płyty Północnoamerykańskiej i Euroazjatyckiej.
Na powierzchni wyspy znajduje się 130 wulkanów, z czego wiele jest wciąż aktywnych. Do ich erupcji dochodzi średnio co 3-4 lata.
Autor: PW//kdj / Źródło: "Guardian", CNN