Islandia

Islandia

Islandia od czwartku zmaga się z gwałtowną pogodą. Wieje porywisty wiatr, pada deszcz i mokry śnieg. Miejscami nie ma prądu.

Islandia od wtorku zmaga się ze skutkami potężnych śnieżyc i wichur. Lokalne media piszą o jednej z największych awarii prądu w ciągu ostatnich dekad. W części kraju nie działają telefony komórkowe, telewizja i radio.

18 sierpnia 2019 roku naukowcy zebrali się na szczycie wulkanu Ok w środkowo-zachodniej Islandii, żeby upamiętnić lodowiec Okjokull, który stopił się w XX wieku, a w 2014 roku został ogłoszony "martwym".

Po raz pierwszy w historii bez wspólnej deklaracji końcowej państw zakończył się we wtorek szczyt Rady Arktycznej. Powodem braku jednomyślności w fińskim Rovaniemi były "rozbieżne punkty widzenia", w szczególności USA oraz Rosji, na problem zmian klimatycznych.

Prezydent Gudni Johannesson powierzył misję utworzenia rządu Islandii liderce ugrupowania Ruch Lewicowo-Zielony (VG) Katrin Jakobsdottir - powiadomiła w czwartek agencja Reutera. W przedterminowych wyborach parlamentarnych Ruch zajął drugie miejsce.

Do niecodziennego zdarzenia doszło w niedzielę w stolicy Islandii, Reykjaviku. Dwóch 13-latków wybrało się na tamtejszy basen, z którego odebrać ich miała mama jednego z chłopców. Spóźniała się, więc Tristan i Sölvi postanowili poprosić o pomoc. Poprosili prezydenta Islandii i pojechali jego autem.