"Pojechaliśmy tam spędzić miło dzień, a potem ziemia eksplodowała tuż obok nas"

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, Reuters, RUV
Kolejna erupcja wulkanu na Islandii
Kolejna erupcja wulkanu na IslandiiGISLI OLAFSSON/REUTERS
wideo 2/2
Kolejna erupcja wulkanu na IslandiiGISLI OLAFSSON/REUTERS

Od czwartkowego wieczora na półwyspie Reykjanes w południowo-zachodniej Islandii trwa erupcja wulkanu, którą poprzedziło trzęsienie ziemi. Położone w pobliżu miasto Grindavik i elektrownia geotermalna Svartsengi nie są zagrożone, ewakuowano jednak i zamknięto ośrodek spa. To szósty wybuch w tym regionie od grudnia zeszłego roku.

Do erupcji wulkanu doszło w czwartek wieczorem lokalnego czasu. Wybuch poprzedziło trzęsienie ziemi o magnitudzie 4. Jak przekazano późnym wieczorem, całkowita długość szczeliny wynosiła około 3,9 kilometra i w piątek po południu osiągała łącznie siedem kilometrów, choć sytuacja zaczęła się stabilizować - podały służby meteorologiczne.

Lawa nie płynie w kierunku znajdującego się w pobliżu miasta Grindavik, które zwykle najmocniej odczuwa skutki erupcji wulkanicznych na półwyspie Reykjanes. Nie jest zagrożona również elektrownia geotermalna Svartsengi, a loty samolotów odbywają się bez zakłóceń.

"Ziemia eksplodowała obok nas"

Po erupcji ewakuowano ośrodek spa Blue Lagoon z odkrytymi basenami geotermalnymi, zlokalizowany w pobliżu Grindaviku. Przebywało w nim wówczas około 1300 gości i pracowników.

- Pojechaliśmy tam spędzić miło dzień, a potem ziemia eksplodowała tuż obok nas - mówił Dennis Murphy z amerykańskiego stanu Massachussets. Mężczyzna przyleciał na Islandię z córką, by uczcić jej urodziny. - Personel wrzucał wszystkie nasze rzeczy do torby i mówił, że musimy wyjechać. Czekały na nas samochody. Policji było bardzo dużo - relacjonował przebieg ewakuacji.

Jak dodał, czuł się bezpiecznie i spokojnie, a wszystko przebiegało zgodnie z przedstawionym wcześniej planem, który przygotowano na wypadek wybuchu wulkanu.

Google Maps

W piątek po południu - jak poinformował islandzki publiczny nadawca RUV - ośrodek spa przygotowuje się do ponownego otwarcia, które jednak nie wiadomo kiedy nastąpi.

Islandzkie służby opublikowały w mediach społecznościowych nagranie z piątkowego popołudnia, na którym widać wydobywającą się ze szczeliny lawę i kłęby dymu. Wcześniej pokazano nocne zdjęcia z erupcji.

Szósty raz od grudnia 2023

Poprzednią erupcję w tym regionie odnotowano na początku czerwca i trwała ona przez 24 dni. Czwartkowy wybuch wulkanu na półwyspie Reykjanes jest szóstym od grudnia zeszłego roku. Wówczas w Grindaviku, w którym znajduje się jeden z najważniejszych portów rybackich Islandii, nakazano ewakuację. Od tamtej pory miasto, zamieszkiwane przez cztery tysiące osób, jest w dużej części opustoszałe.

Od 2021 r. na półwyspie Reykjanes doszło do dziewięciu erupcji.

Wybuchy tamtejszych wulkanów to tak zwane erupcje szczelinowe, które zwykle nie zakłócają ruchu lotniczego, ponieważ nie powodują dużych eksplozji ani znacznego rozprzestrzeniania się popiołu w stratosferze.

Erupcja na półwyspie Reykjanes
Erupcja na półwyspie ReykjanesICELAND CIVIL PROTECTION/REUTERS

Autorka/Autor:dd,ps

Źródło: PAP, Reuters, RUV

Źródło zdjęcia głównego: facebook.com/Almannavarnir/Almannavarnadeild ríkislögreglustjóra

Pozostałe wiadomości

Upały wracają do Polski. W weekend temperatura w cieniu przekroczy 30 stopni Celsjusza. W ciągu najbliższych dni czeka nas bardzo dużo słońca, ale w niektórych regionach nie zabraknie niestety gwałtownych burz.

W weekend uderzenie upału, a miejscami także silnych burz

W weekend uderzenie upału, a miejscami także silnych burz

Źródło:
tvnmeteo.pl

Sobota będzie słoneczna. Zrobi się bardzo gorąco. Termometry wskażą od 28 do 32 stopni Celsjusza.

Pogoda na jutro - sobota 24.08. Nawet 32 stopnie w cieniu

Pogoda na jutro - sobota 24.08. Nawet 32 stopnie w cieniu

Źródło:
tvnmeteo.pl

W ostatnich dniach Polskę nawiedziły rekordowe ulewy. Szczególnie groźnie było w Warszawie i w Zamościu, gdzie doszło do ogromnych zalań. O tym, czy takie zjawiska będą doświadczać nas częściej, mówiła na antenie TVN24 synoptyk tvnmeteo.pl Arleta Unton-Pyziołek.

"Pogoda w Europie wchodzi na zupełnie nową ścieżkę"

"Pogoda w Europie wchodzi na zupełnie nową ścieżkę"

Źródło:
TVN24, tvnmeteo.pl

IMGW ostrzega przed upałem niemal w całej Polsce. W wielu miejscach wydano ostrzeżenia drugiego i pierwszego stopnia. Temperatura maksymalna w cieniu według synoptyków może sięgnąć 34 stopni Celsjusza. Lokalnie alarmy będą ważne nawet do wtorku. Sprawdź, gdzie należy uważać.

Nawet 34 stopnie w cieniu. Ostrzeżenia IMGW przed upałem

Nawet 34 stopnie w cieniu. Ostrzeżenia IMGW przed upałem

Aktualizacja:

Do Wysp Brytyjskich w piątek dotarła burza Lilian. Żywioł pozbawił prądu kilkadziesiąt tysięcy odbiorców, spowodował utrudnienia w ruchu pociągów i samolotów, a także łamał drzewa i gałęzie. Prędkość porywów wiatru sięgała blisko 120 kilometrów na godzinę.

Wielka Brytania w szponach burzy Lilian

Wielka Brytania w szponach burzy Lilian

Źródło:
BBC, Reuters, Sky News

Położony w środkowej Austrii lodowiec Hallstatter od 2006 roku stracił jedną trzecią masy, a odsłonięte skały tylko przyspieszają jego topnienie. Władze ostrzegają, że jest za późno, by dało się go uratować.

Lodowiec w pobliżu jednego z najpiękniejszych miejsc w Austrii. "Nie da się go uratować"

Lodowiec w pobliżu jednego z najpiękniejszych miejsc w Austrii. "Nie da się go uratować"

Źródło:
PAP, meinbezirk.at, tvnmeteo.pl

W środę rozpoczął się odstrzał niedźwiedzi brunatnych w Szwecji. Zgodnie z decyzją władz, populacja tego gatunku ma zmniejszyć się o 20 procent, czyli o 468 osobników. Do tej pory zabito ich ponad 150. Działania wywołują spore kontrowersje wśród przedstawicieli organizacji zajmujących się ochroną przyrody.

Ma zginąć prawie 500 niedźwiedzi. Już zabito ich ponad 150

Ma zginąć prawie 500 niedźwiedzi. Już zabito ich ponad 150

Źródło:
The Guardian, tvnmeteo.pl

Do tragicznego wypadku doszło w piątek w Nepalu. Autokar z ponad 40 osobami na pokładzie zsunął się w stronę wezbranej rzeki. Co najmniej 27 osób zginęło, a 16 zostały ranne - poinformowała lokalna policja.

Autokar nieomal wpadł do wezbranej rzeki. Zginęła ponad połowa pasażerów

Autokar nieomal wpadł do wezbranej rzeki. Zginęła ponad połowa pasażerów

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, Reuters, timesofindia.com

Setki uszanek kalifornijskich opanowały plażę San Carlos w mieście Monterey w Kalifornii. To skłoniło lokalne władze do zamknięcia terenu dla ludzi. Nie powstrzymało ich to jednak od podziwiania tego niecodziennego widoku.

Setki uszanek opanowały popularną plażę

Setki uszanek opanowały popularną plażę

Źródło:
Reuters, CNN

Na portugalskiej Maderze od ponad tygodnia trwa walka z pożarem lasów. Służbom walkę z żywiołem utrudniają coraz większe braki wody. Jej niedobór spowodowany jest większymi potrzebami strażaków oraz zniszczeniami sieci wodociągowej.

Ogień trawi wyspę, strażakom brakuje wody

Ogień trawi wyspę, strażakom brakuje wody

Źródło:
PAP

W zeszłym roku w wodach jeziora Tefe w brazylijskiej części Amazonii z powodu poważnej suszy padły setki delfinów z gatunku inia amazońska. Naukowcy chcą ocalić te rzadkie i zagrożone wyginięciem zwierzęta. W tym tygodniu jednego z osobników sprowadzili na brzeg, by wykonać potrzebne badania i lepiej poznać wpływ skutków zmian klimatu na ten gatunek.

Różowe delfiny umierają. Naukowcy ruszają z misją

Różowe delfiny umierają. Naukowcy ruszają z misją

Źródło:
Reuters, tvnmeteo.pl

Lekarz był w szoku, gdy powiedziałem mu, że to 160 użądleń - mówi cytowany przez lokalne media Brytyjczyk, który przeżył atak os. Mężczyzna podkreśla, że zawdzięcza życie zespołowi z oddziału ratunkowego.

"Lekarz był w szoku". Mężczyzna został 160 razy użądlony przez osy

"Lekarz był w szoku". Mężczyzna został 160 razy użądlony przez osy

Źródło:
Sky News, BBC, tvn24.pl

Poruszający się z prędkością około 600 kilometrów na sekundę w przestrzeni kosmicznej obiekt przykuł uwagę naukowców z całego świata. Eksperci badający zjawisko spekulują, że możemy mieć do czynienia z pierwszą zaobserwowaną gwiazdą hiperprędkościową o bardzo małej masie. Trajektoria gwiezdnego "sprintera" wskazuje, że może on opuścić Drogę Mleczną.

Porusza się tak szybko, że może opuścić Drogę Mleczną. Naukowcy nie są pewni, czym jest

Porusza się tak szybko, że może opuścić Drogę Mleczną. Naukowcy nie są pewni, czym jest

Źródło:
CNN, W. M. Keck Observatory

Chińscy naukowcy odkryli "zupełnie nową metodę" produkcji dużych ilości wody z gruntu księżycowego. Chodzi o próbki, które trafiły na Ziemię cztery lata temu - poinformował państwowy nadawca CCTV.

Produkcja wody z księżycowych próbek. "Odkryto zupełnie nową metodę"

Produkcja wody z księżycowych próbek. "Odkryto zupełnie nową metodę"

Źródło:
PAP

Piorun trafił w środę w samolot lecący z Monachium do Warszawy. - Około godziny 16, na wysokości 3500 metrów, usłyszeliśmy spory huk w kabinie i zobaczyliśmy błysk w oknach - przekazał pan Łukasz, który leciał tym samolotem.

Piorun trafił w samolot lecący do Warszawy. "Usłyszeliśmy spory huk i zobaczyliśmy błysk"

Piorun trafił w samolot lecący do Warszawy. "Usłyszeliśmy spory huk i zobaczyliśmy błysk"

Źródło:
Kontakt24

Nad wodami Morza Bałtyckiego na wysokości Dębek (woj. pomorskie) w czwartek pojawiła się trąba wodna. Nagranie, na którym widać wirujący lej, dostaliśmy na Kontakt24.

Trąba wodna nad Bałtykiem. Nagranie

Trąba wodna nad Bałtykiem. Nagranie

Źródło:
Kontakt24, tvnmeteo.pl

Zespół naukowców opracował nową metodę ocieplenia atmosfery Marsa. Obliczenia ekspertów sugerują, że dzięki wykorzystaniu składników zawartych w marsjańskim pyle możliwe jest podniesienie temperatury atmosfery tej planety nawet o 30 stopni Celsjusza. Nowy sposób jest również o wiele tańszy w realizacji niż wcześniej przedstawiane metody.

Marsjański pył może pomóc w ociepleniu atmosfery Czerwonej Planety

Marsjański pył może pomóc w ociepleniu atmosfery Czerwonej Planety

Źródło:
PAP, Science

Fruczak gołąbek spija nektar z kielicha kwiatów za pomocą ssawki, unosząc się w powietrzu.

Wygląda jak koliber, spotkasz go w Polsce. Poznaj niezwykłego motyla

Wygląda jak koliber, spotkasz go w Polsce. Poznaj niezwykłego motyla

Źródło:
instagram: delfinozaur

Nad Warszawę w nocy z poniedziałku na wtorek nadciągnęła potężna ulewa. Od samego rana występowały spore utrudnienia komunikacyjne, zalana została trasa S8, strażacy interweniowali tysiąc razy. Dlaczego część stolicy zatonęła po ulewnych opadach deszczu i czy możemy się na to jakoś przygotować?

Dlaczego część Warszawy zatonęła po ulewie? Ekspert odpowiada

Dlaczego część Warszawy zatonęła po ulewie? Ekspert odpowiada

Źródło:
tvnmeteo.pl, TVN24, IMGW

Zmiany klimatu, zdaniem wielu naukowców, nasilają ekstremalne zjawiska pogodowe, takie jak susze, ulewy i powodzie. Według klimatologów katastrofalne nawałnice będą coraz częstsze. Według hydrologa profesora Artura Magnuszewskiego przed gwałtownymi opadami i podtopieniami nie ma ucieczki, gdyż jest to skutek rozrostu miast i ich uszczelniania.

"Przed gwałtownymi opadami nie uciekniemy". Katastrofalne nawałnice będą coraz częstsze

"Przed gwałtownymi opadami nie uciekniemy". Katastrofalne nawałnice będą coraz częstsze

Źródło:
PAP

Portugalskie służby epidemiologiczno-sanitarne zamknęły we wtorek trzy popularne wśród turystów kąpieliska. Powodem jest skażona woda. Przy dwóch plażach stwierdzono pojawienie się bakterii Escherichia coli.

W Portugalii zamknięto trzy popularne wśród turystów kąpieliska

W Portugalii zamknięto trzy popularne wśród turystów kąpieliska

Źródło:
PAP, cmjornal.pt

Różowy delfin z gatunku inia amazońska utknął na brzegu rzeki Yapacani położonej w środkowej części Boliwii. Ssakowi morskiemu pomogli mieszkańcy wioski Santa Fe.

Różowy delfin utknął na brzegu rzeki

Różowy delfin utknął na brzegu rzeki

Źródło:
Reuters