Europa Plus

Europa Plus

Partia Demokratyczna oficjalnie dołączyła do porozumienia Europa Plus. Lider PD Andrzej Cieśliński podpisał porozumienie w obecności Aleksandra Kwaśniewskiego.

Nie można odbudować relacji między Donaldem Tuskiem a Grzegorzem Schetyną. - Schetyna pokazuje, że chce pojednania, bo "nie chce być zabity po wyborach" - uważa Janusz Palikot, który był gościem "Faktów po Faktach" w TVN24.

- Ławka kadrowa w PO jest dramatycznie krótka. Nie widzę osób które mogłyby zastąpić ministrów, chociaż pewnie i tak ktoś się znajdzie - przyznał w "Faktach po Faktach" Marek Siwiec z Europy+. Jego zdaniem Tusk nie ma pomysłu na rządzenie. Rządu i prawa premiera do jego rekonstrukcji broniła Joanna Kluzik-Rostkowska.

- Aleksander Kwaśniewski nie wyklucza kandydowania w wyborach do Parlamentu Europejskiego - oświadczył europoseł Marek Siwiec. W poniedziałek na antenie TVN24 Ryszard Kalisz, stwierdził, że Kwaśniewski nie będzie startował w żadnych wyborach. - Jeśli Kalisz się nie myli to oznacza, że Europa Plus w pewnym sensie jest osierocona - skomentował to potem szef SLD Leszek Miller.

- Aleksander Kwaśniewski nie będzie startował w wyborach do żadnego Europarlamentu czy do polskiego parlamentu - powiedział w "Faktach po Faktach" Ryszard Kalisz. Zaznaczył jednak, że były prezydent zamierza działać na rzecz obywateli, ale nie chce pełnić żadnej publicznej funkcji.

Od wielu miesięcy podlegam czarnemu PR-owi. Już się z tym pogodziłem - stwierdził w "Kropce nad i" Aleksander Kwaśniewski. Były prezydent odniósł się w ten sposób do kontrowersji, jakie wywołały informacje o tym, że wraz z grupą swoich współpracowników lobbował na rzecz Rosjan, a także swojego zachowania podczas konferencji Europy Plus, które opozycja określiła jako "powrót choroby filipińskiej".

Aleksander Kwaśniewski od dawna nie jest politykiem, ale celebrytą. I raczej należy do polityków, którzy lubią być niesieni w lektyce - stwierdził w "Jeden na jeden" w TVN24 rzecznik rządu Paweł Graś. To m.in. dlatego Europa Plus, w którą zaangażował się były prezydent, nie zagraża - w opinii Grasia - Platformie Obywatelskiej.

- Jest miejsce dla takiej partii jak Ruch Palikota po liberalnej stronie sceny politycznej - mówił w "Kropce nad i" Leszek Miller. Dodał jednak, że "nie znosi polityków, którzy się w coś przebierają", a Palikot musiałby się określić. Szef SLD odniósł się także do propozycji Palikota, by badać polityków na okoliczność używania alkoholu. - Palikot coraz bardziej przypomina osobnika z serii filmowych komedii pomyłek- stwierdził Miller.

Janusz Palikot wraca do dawnych pomysłów. - Proponuję, żeby zamiast takich świadectw moich, czy profesora Hartmana, wprowadzić ustawowy obowiązek przedstawiania sprawozdania ze swojego rocznego badania lekarskiego - oświadczył w "Faktach po Faktach". Szef Ruchu Palikota przypomniał o swoim dawnym postulacie przy okazji pytania o stan trzeźwości Aleksandra Kwaśniewskiego podczas piątkowej konferencji Europy Plus.

- To zależy od kapitana, bo kapitan decyduje, a ja jestem członkiem załogi - powiedział w TVN24 minister administracji i cyfryzacji Michał Boni, pytany o to, czy zamierza kandydować w wyborach do Parlamentu Europejskiego, które odbędą się w 2014 r.

- Jeśli Ryszard Kalisz zdecyduje się dołączyć do Europy Plus, będziemy więcej niż szczęśliwi - powiedział na konferencji po spotkaniu Europy Plus Aleksander Kwaśniewski. Jak dodał, nadal wierzy we współpracę z SLD i z Leszkiem Millerem. - Z naszej strony nie ma żadnych przeszkód, żeby rozmawiać. Rozsądna rozmowa jeszcze nikomu nie zaszkodziła - mówił były prezydent. Podkreślił jednak, że w Europie Plus musi być miejsce dla Ruchu Palikota, a więc i dla Janusza Palikota, spotkania z którym Miller konsekwentnie odmawia.

- Apeluję, żeby Aleksander Kwaśniewski, Leszek Miller i Janusz Palikot się spotkali - powiedział w poranku "Wstajesz i wiesz" wiceprzewodniczący SLD Józef Oleksy. Polityk dodał, że "nie zmienił zdania o niewłaściwości zachowania" lidera sojuszu Leszka Millera, który bez konsultacji z nim zaprosił Lecha Wałęsę na kongres lewicy, ale postanowił "nie zaogniać już sprawy".