Edukacja

Edukacja

Szkoła Podstawowa nr 143 w Warszawie wprowadziła nową restrykcję - zakaz narzekania. Śladem stołecznej podstawówki idzie placówka w Tychach. Materiał magazynu "Polska i Świat" w TVN24.

Kolejne samorządy przekonują się, jak na ich finanse wpływa "bezkosztowa reforma oświaty". Częstochowa ogranicza bezpłatną ofertę kulturalną i podnosi cenę biletów komunikacji miejskiej. W powiecie radomszczańskim nie obędzie się bez szeregu oszczędności w starostwie i placówkach oświatowych. W Bydgoszczy nie pojawi się wyczekiwany od dawna basen. Samorządowcy stają na głowie i proszą o pomoc, ale wszystko na nic, bo rząd nie widzi problemu. ["Czarno na białym"]

Od września pensje nauczycieli wzrosły o 9,6 procent, jednak samorządowcy twierdzą, że rząd nie przekazał im wystarczających kwot na tę podwyżkę. - Niedoszacowanie podwyżek z 2018 i 2019 roku to według naszych wyliczeń już 2,1 miliarda złotych – mówi Marek Wójcik ze Związku Miast Polskich. Minister edukacji narodowej Dariusz Piontkowski powtarza, że dochody samorządów rosną i że muszą one partycypować w wydatkach na oświatę.

Stan na wczoraj, jeżeli chodzi o dane z kuratoriów oświaty, to jest prawie 3200 ofert, więc jak na 9 października i rok szkolny już w najlepsze trwający to jest bardzo dużo - oceniła we "Wstajesz i wiesz" dziennikarka tvn24.pl Justyna Suchecka, odnosząc się do braków kadrowych wśród pedagogów w szkołach i przedszkolach. Jak wskazywała, "w dużych miastach widać, że to jest problem głównie szkół średnich". Podkreśliła, że w przedszkolach panuje "dramatyczna sytuacja".

Prawo i Sprawiedliwość wprowadziło zmiany w Karcie Nauczyciela, które w teorii umożliwią wyrzucenie z zawodu na przykład za udział w strajku. Wystarczy, że dyrektor szkoły takie - ale również inne działania - uzna za naruszające dobro dziecka i postawi pedagoga przed rzecznikiem dyscyplinarnym. Ten zdecyduje, co dalej z jego zawodowym życiem. Minister edukacji Dariusz Piontkowski uspokaja, że dyrektorzy nie muszą od razu kierować nauczycieli do rzecznika, bo "mają różne narzędzia". Ale zapis istnieje. Materiał magazynu "Polska i Świat".

Pierwszy raz na tak dużą skalę Wrocław przygotował klasy powitalne dla cudzoziemców. Będą się w nich uczyć dzieci i młodzież z całego świata. W pilotażowym programie bierze udział siedem publicznych szkół. - Już wiemy, że jest więcej chętnych niż miejsc - powiedziała Manuela Pliżga-Jonarska, przyznając, że projekt spotkał się z bardzo dużym zainteresowaniem. Materiał magazynu "Polska i Świat" w TVN24.

800 złotych za komplet książek to dopiero początek wydatków. Szkoła za pasem - rodzice w księgarniach i wyrwa w budżecie. Ceny książek najmocniej odczują rodziny tegorocznych absolwentów podstawówek, bo oni jako pierwszy taki rocznik od lat muszą kupić wszystkie podręczniki nowe. Materiał magazynu "Polska i Świat".

"Chciałbym przeprosić wszystkich, którzy poczuli się dotknięci moją wypowiedzią dla "Kuriera Lubelskiego". Wypowiedzi nie autoryzowałem, w poczuciu odpowiedzialności postanowiłem jednak złożyć dymisję z funkcji wiceministra nauki i szkolnictwa wyższego - napisał na Facebooku Andrzej Stanisławek. W artykule opublikowanym w dzienniku mówił, że być może "uczniowie, którzy nie dostali się do żadnej szkoły, mogą poszukać odpowiedniej za granicą". Rzecznik rządu Piotr Müller poinformował, że premier Mateusz Morawiecki przyjął rezygnację Stanisławka.

Wielki zawód i wielkie nerwy w Olsztynie, Białymstoku i Szczecinie - wszędzie tam są uczniowie z podwójnego rocznika, którzy nie dostali się do żadnej z wybranych szkół. Lista miast, które muszą uporać się ze skutkami reformy edukacji, jest coraz dłuższa. W poniedziałek dołączył do niej Lublin, gdzie nawet najlepsi uczniowie nie znaleźli miejsc w liceach. Materiał "Polska i Świat" TVN24.

W wakacje będziemy rozmawiać z nauczycielami w sprawie ewentualnego protestu - poinformował we wtorek po zakończeniu obrad Zarządu szef Związku Nauczycielstwa Polskiego Sławomir Broniarz. Aby nie doszło do wznowienia strajku we wrześniu Dariusz Piontkowski poinformował, że zarządzane przez niego Ministerstwo Edukacji Narodowej "prowadzi działania, które mają pokazać nauczycielom, że są traktowani poważnie".

Monitoring w peruwiańskim Moche zarejestrował chłopca, który odrabia lekcje przy świetle latarni ulicznych. Dziecko uczyło się na ulicy, ponieważ w jego domu nie ma prądu. Nagranie trafiło do internetu i zwróciło uwagę bahrańskiego biznesmena, który postanowił wybudować chłopcu nowy dom.

Rekrutacja do liceów to kolejny trudny okres w polskim szkolnictwie. Placówki będą musiały się zmierzyć z podwójnym rocznikiem. Miejsc dla uczniów ma podobno wystarczyć. - Uczniów do najlepszych szkół przyjmiemy mniej, niż byśmy przyjęli w normalnym roku szkolnym – zwraca uwagę wiceprezydent Warszawy, Renata Kaznowska. Materiał "Polski i Świata".

Badania zamówione przez Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii pokazują, że program i sposób nauczania w polskich szkołach nie zachęca do innowacyjności i nie przygotowuje do dorosłego życia.


 - Pierwszy raz rząd przyznaje, że polska szkoła wciąż tkwi w XIX wieku - komentuje Rafał Flis 
z platformy edukacyjnej Zwolnieni z Teorii. Materiał magazynu "Polska i Świat".